34486940 - 026
Http://parsgenomelab.com/

اصلاح مولکول DNA تا سال 2017

همانطور که میدانید علوم پزشکی و به ویژه علم ژنتیک به سرعت در حال پیشرفت است و به واسطه این پیشرف مسائلی که تا چند سال پیش دور از ذهن به نظر می رسید، اکنون دستاورد های زیادی را برای زندگی بشریت به دنبال داشته است. علم ژنتیک با وجود این همه پیشرفت هنوز هم جای کار بسیاری دارد و به آن مرحله نرسیده که بتوان صفت ایده آل را برای آن استفاده نمود.

یکی از پیشرفت های علمی بسیار جالب و مهیج علم ژنتیک، توان ویرایش مولکول های DNA است. اما، این تغییرات به سادگی و در حد وسیع ممکن نیست و در حال حاضر فقط امکان دگرگونی ژن های برخی از اعضای بدن مانند چشم ها، وجود دارد که به منظور درمان پزشکی ژنتیکی از آن بهره گرفته می شود.

بر همین اساس، یک استارت آپ به نام Editas Medicine تصمیم دارد به طور خاص روی آزمایش های ژنتیک همانند ترمیم و اصلاح ژن ها کار کند و پیشرفت چشمگیری در علم بیوتکنولوژی رقم بزند.

“ادیتاس مدیسن” از نوعی تکنولوژی به نام  CRISPR استفاده می کند که سه سال پیش اختراع شد و در اختیار آزمایشگاه های ژنتیکی قرار گرفت. از این فناوری برای تغییر دی ان ای میمون ها استفاده می گشت اما ادیتاس نخستین موسسه ای خواهد بود که از آن برای تغییر DNA انسان و انجام انواع آزمایش ژنتیک بهره می گیرد.

استارتاپ مورد بحث، از این سیستم برای درمان بیماری چشمی به نام LCA (نوعی بیماری چشمی ژنتیکی است که یا از همان بدو تولد یا در چند ماه نخست پدیدار می شود) استفاده خواهد کرد. این بیماری نادر، در کار سلول های شبکیه چشم که مسئول دریافت نور هستند اختلال ایجاد می کند و در نهایت موجب کوری می شود. هدف موسسه ادیتاس تست بیماران مبتلا به LCA با تکنولوژی CRISPR و درمان چشم آنها برای پیشگیری از نابینایی خواهد بود.

پروسه عملکرد این تکنولوژی به این صورت است که به شبکیه چشم بیمار مبتلا به LCA، مایع ویروسی حاوی دستورالعمل ساخت DNAی مورد نیاز برای تولید اجزاء CRISPR تزریق می شود. مایع مذکور پروتئینی در خود دارد که وظیفه آن برش ژن از محل تعیین شده است.

برای درمان بیماری یاد شده، Editas باید هزار حرف DNA را از روی ژن موسوم به CEP290 حذف نماید. مطالعات دقیق آزمایشگاهی نشان می دهد پس از درمان، ژن اصلاح شده باید عملکردی بودن مشکل همانند ژن انسان های سالم داشته باشد و مسئله بیمار به طور کامل برطرف شود. اما پیش از انجام چنین آزمایشی روی انسان این روش درمان باید ابتدا روی حیوانات تست و درستی آن تایید شود.

به صورت تئوری، فناوری CRISPR برای درمان و برطرف نمودن اختلالات ژنتیکی انسان قابل استفاده است اما برخی منابع یادآوری می کنند اصلاح DNA در بسیاری از سلول های بدن تقریبا ناممکن خواهد بود و چشم را باید جزو استثنائات قرار داد زیرا تزریقات موردنیاز روی شبکیه آن انجام می شوند که دسترسی آسانی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *