کرج، خیابان شهید بهشتی، بین جهانشهر و کسری، برج نگین البرز، طبقه 3، واحد 2 026-3448-6940

آیا طول عمر توسط ژنتیک تعیین می شود؟ - تاثیر ژنتیک انسان بر طول عمر

طول عمر انسان تحت تأثیر ژنتیک ، محیط و سبک زندگی است. بهبودهای محیطی که از دهه 1900 آغاز شد ، با بهبود چشمگیر در دسترس بودن مواد غذایی و آب تمیز ، مسکن و شرایط بهتر زندگی ، کاهش قرار گرفتن در معرض بیماری های عفونی و دسترسی به خدمات پزشکی ، متوسط ​​عمر را به طرز چشمگیری افزایش داد. مهمترین موارد پیشرفت های بهداشت عمومی بود که با کاهش خطر مرگ و میر نوزادان ، افزایش احتمال زنده ماندن در دوران کودکی و جلوگیری از عفونت و بیماری های واگیر ، مرگ زودرس را کاهش داد. اکنون افراد در ایالات متحده به طور متوسط ​​حدود 80 سال زندگی می کنند ، اما برخی از افراد برای مدت طولانی تری زنده می مانند.

تاثیر ژنتیک انسان بر طول عمر

عوامل تاثیر گذار بر طول عمر :

دانشمندان در حال مطالعه بر روی افراد در دهه نود و صدها نفر (به نام صد ساله ، از جمله افراد نیمه فوق سن در سن 105-109 سال و ابرصد ساله در سنین بالاتر از 110 سال) هستند تا تعیین کنند چه چیزی به زندگی طولانی آنها کمک می کند. آنها دریافته اند كه افراد با عمر طولانی در تحصیلات ، درآمد یا حرفه اشتراک چندانی با یكدیگر ندارند. شباهت هایی که با یکدیگر دارند ، سبک زندگی آنها را نشان می دهد.

بسیاری از افراد غیرسیگاری هستند ، چاق نیستند و به خوبی از پس استرس برمی آیند. همچنین ، بیشتر زنان هستند. بزرگسالان مسن به دلیل عادات سالم خود کمتر از هم سن و سالان خود به بیماری های مزمن وابسته به سن مانند فشار خون ، بیماری قلبی ، سرطان و دیابت مبتلا می شوند.

خواهر و برادر و فرزندان (که در مجموع به آنها بستگان درجه یک گفته می شود) افراد با عمر طولانی بیشتر احتمال دارد که سالمتر بمانند و بیشتر از همسالان خود زندگی کنند. افرادی که پدر و مادر صد ساله دارند در سن 70 سالگی کمتر به بیماری های مربوط به سن مبتلا می شوند که در بزرگسالان مسن شایع است. خواهران و برادران صد ساله به طور معمول عمر طولانی دارند و در صورت ابتلا به بیماری های وابسته به سن (مانند فشار خون بالا ، بیماری قلبی ، سرطان یا دیابت نوع 2) ، این بیماری ها دیرتر  در آنها ظاهر می شوند. ژنتیک و سبک زندگی نقش مهمی در تعیین طول عمر دارند.

مطالعه ژن های طول عمر یک دانش در حال توسعه است. تخمین زده می شود که حدود 25 درصد از تغییرات در طول عمر انسان توسط ژنتیک تعیین می شود ، اما کدام یک از ژن ها ، و اینکه چگونه آنها در طول عمر موثر هستند ، به خوبی شناخته نشده است. تعدادی از تغییرات متداول (که چندشکلی نامیده می شوند) مربوط به طول عمر در ژن های APOE ، FOXO3 و CETP یافت می شوند ، اما در همه افراد با طول عمر استثنایی مشاهده نمی شوند. این احتمال وجود دارد که انواع مختلفی از ژن ها ، که برخی از آنها ناشناخته هستند ، با هم عمل می کنند تا به زندگی طولانی کمک کنند.

مطالعات تعیین توالی ژنوم در مورد افراد فوق سن ، انواع ژنی مشابهی را شناسایی کرده است که خطر ابتلا به بیماری را در افرادی که متوسط ​​طول عمر دارند افزایش می دهد. با این حال ، افراد فوق العاده بزرگ همچنین دارای انواع ژنی تازه شناسایی شده دیگری هستند که احتمالاً طول عمر را تقویت می کنند. دانشمندان حدس می زنند که در هفت یا هشت دهه اول ، سبک زندگی عامل تعیین کننده ای برای سلامتی و طول عمر نسبت به ژنتیک است. خوب خوردن ، عدم مصرف زیاد الکل ، پرهیز از دخانیات و تحرک بدنی ، برخی از افراد را قادر می سازد تا به پیری سالم برسند. به نظر می رسد ژنتیک به تدریج نقش مهمی در حفظ سلامت افراد در سن 80 سالگی و بالاتر از آن دارد. بسیاری از افراد غیرجنسی و صد ساله می توانند به طور مستقل زندگی کنند و تا سالهای آخر زندگی خود از بیماری های وابسته به سن جلوگیری کنند.

برخی از انواع ژن ها که به زندگی طولانی کمک می کنند ، با حفظ و عملکرد اساسی سلول های بدن درگیر هستند. این عملکردهای سلولی شامل ترمیم DNA ، نگهداری انتهای کروموزوم ها (مناطقی به نام تلومر) و محافظت از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از مولکول های حاوی اکسیژن ناپایدار (رادیکال های آزاد) است. ژن های دیگری که با سطح چربی خون (لیپید) ، التهاب و سیستم قلبی عروقی و ایمنی بدن ارتباط دارند به طور قابل توجهی در طول عمر نقش دارند زیرا خطر بیماری های قلبی (علت اصلی مرگ در افراد مسن) ، سکته مغزی و مقاومت به انسولین را کاهش می دهد.

دانشمندان علاوه بر مطالعه موارد بسیار قدیمی در ایالات متحده ، تعداد معدودی از جوامع را در سایر نقاط جهان که مردم غالبا تا دهه نود و بالاتر زندگی می کنند ، مطالعه می کنند. اوکیناوا (ژاپن) ، ایکاریا (یونان) و ساردنیا (ایتالیا) ) این سه منطقه از این نظر که از جمعیت وسیع کشورشان جدا هستند ، درآمد کمتری دارند ، از صنعتی شدن کمی برخوردارند و از سبک زندگی سنتی (غیر غربی) پیروی می کنند ، شبیه به یکدیگر هستند. بر خلاف سایر جمعیت های بسیار قدیمی ، صد ساله های ساردینیا تعداد قابل توجهی از مردان را شامل می شوند. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا هورمون ها ، ژن های خاص جنسیت یا سایر عوامل ممکن است به زندگی بیشتر مردان و زنان در این جزیره کمک کند.

توجه : درصورتی که نیاز به دریافت "" مشاوره ژنتیک "" در آزمایشگاه ژنتیکی پارس ژنوم دارید کافیست برروی لینک کلیک کنید و درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی داشتید کافیست با شماره 34486940 (026)  تماس حاصل فرمایید.