کرج، خیابان شهید بهشتی، بین جهانشهر و کسری، برج نگین البرز، طبقه 3، واحد 2 026-3448-6940

SARS-CoV-2 با حذف ژنومی از یک آنتی بادی فرار می کند!

محققان حذف در حوزه انتهایی N پروتئین سنبله را شناسایی می کنند که به ویروس کرونا اجازه می دهد تا از خنثی سازی آنتی بادی جلوگیری کند و این ممکن است در ظهور انواع جدید ویروس نقش داشته باشد. هنگامی که SARS-CoV-2 ، بیماری همه گیر COVID-19 ، برای اولین بار ظهور کرد ، دانشمندان انتظار داشتند که آن به آرامی تکامل یابد زیرا ویروس ژنوم RNA بزرگ خود را با یک پلیمراز کپی می کند که همچنین اشتباهات را تصحیح می کند ، بنابراین احتمال انواع خاصی از جهش ها را به حداقل می رساند. . این عملکرد آنزیمی در ویروسهای RNA دیگر مانند آنفلوانزا و HIV وجود ندارد ، که تجمع چند شکلی تک نوکلئوتیدی را انجام می دهد ، جایی که یک نوکلئوتید برای دیگری جایگزین می شود ، خیلی سریعتر از SARS-CoV-2

نکته : درصورتی که هرگونه علائم ویروس کرونا را دارید، کافیست برروی لینک تست کرونا در منزل کلیک کنید.

تصور می شد که این پایداری ژنومی خبر خوبی برای طراحی واکسن است ، اما در ماه های اخیر با ظهور B.1.1.7 ، B.1.351 و سایر گزینه ها مشخص شد که SARS-CoV-2 قابل تغییر است و ممکن است مبارزه با آنتی بادی های خنثی کننده که به دنبال پروتئین سنبله ای ویروس می روند ، قرار گیرد. در تحقیقی که به عنوان پیش چاپ در نوامبر ارسال شد و در 3 فوریه در Science منتشر شد ، محققان نشان دادند که SARS-CoV-2 تمایل به حذف بخش هایی از RNA دارد که دامنه N-terminal (NTD) سنبله را رمزگذاری می کنند و سایر گروه ها توضیحی در مورد چگونگی بوجود آمدن انواع جدید SARS-CoV-2 و فرار از شناسایی آنتی بادی توسط سیستم ایمنی بدن میزبان ارائه می دهند.

کوین مک کارتی ، محقق ویروس ، از دانشگاه پیتزبورگ ، می گوید: "حذف" راهی برای تغییر سریع کل بخش اسیدهای آمینه و تغییر سریع ساختارهایی است که این اسیدهای آمینه در ایجاد آن نقش دارند. " این جهش ها "می توانند تکامل ویروس SARS-CoV-2 را تسریع کرده و سپس جهش هایی را که قبلاً ایجاد کرده است ، تکمیل کنند."

SARS-CoV-2 با حذف ژنومی از یک آنتی بادی فرار می کند!

این پروژه از آنجا شروع شد که دو پزشک در مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ با پل دوپرس ، ویروس شناس و مدیر مرکز تحقیقات واکسن در پیت تماس گرفتند. پزشکان یک بیمار سرطانی با نقص ایمنی داشتند که پس از یک عفونت SARS-CoV-2 که 74 روز طول کشید درگذشت و به درمان های رایج ، از جمله Remdesivir و دگزامتازون پاسخ نداد. بنابراین دوپرس و تیم او نگاهی به ژنوم ویروسی انداختند تا ببینند آیا می توانند دلیل طولانی شدن این عفونت را دریابند.

محققان از نمونه های وارد شده از نای بیمار 72 روز پس از تشخیص اولیه COVID-19 ، RNA ویروسی را از چندین نوع SARS-CoV-2 جدا کردند که احتمالاً از یک عفونت اولیه در طی بیماری طولانی مدت تکامل یافته و ژن S را تعیین توالی کردند. آنها دو گونه یافتند که حاوی حذف های مختلف سه نوکلئوتیدی در NTD پروتئین سنبله است.

دوپرس یافته ها را برای مک کارتی ذکر کرد ، وی با کمک همکاران تقریباً 150،000 توالی SARS-CoV-2 را که تا پایان اکتبر 2020 در پایگاه جهانی ابتکارات به اشتراک گذاری همه داده های آنفولانزا (GISAID) پرداخت. محققان 1108 ژنوم ویروسی را کشف کردند که دارای حذف طول های مختلف در ژن S بودند.

ویروس جهش یافته انگلیسی

بسیاری از موارد حذف شده در نمونه های بیمار بود که به نظر می رسد عفونت مداوم باشد ، مشابه نمونه ای که بیمار پیتسبورگ تجربه کرده است. و برخی از نگران کننده ترین انواع جدید ویروس کرونا ، از جمله B.1.1.7 ، که در ابتدا در انگلستان مشخص شد ، و B.1.351 ، اولین بار در آفریقای جنوبی مشاهده شد ، یک یا دو مورد از این حذف های کوتاه در NTD ، همراه با مجموعه ای از جهش در حوزه اتصال گیرنده (RBD) سنبله ، که برای ورود به سلولهای میزبان باید به گیرنده ACE2 متصل شود. 

اگر ساکن کرج هستید میخواهید آزمایش ویروس کرونا را انجام دهید کافیست برروی لینک تست کرونا در کرج کلیک کنید.