کرج، خیابان شهید بهشتی، بین جهانشهر و کسری، برج نگین البرز، طبقه 3، واحد 2 026-3448-6940

علائم گوارشی بیماری ویروس کرونا - علائم گوارشی تأیید شده COVID-19

COVID-19 یک بیماری تنفسی است که در دسامبر 2019 کشف شد. ویروس کرونا متشکل از خانواده ای است که باعث ایجاد چندین بیماری انسانی از جمله سرماخوردگی ، سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و حاد شدید می شود. اکثر افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند ، علائم خفیف دارند یا علائمی ندارند. بزرگسالان بالای 65 سال و افرادی که بیماری زمینه ای دارند در بیشترین خطر ابتلا به عوارض شدید قرار دارند.

شایعترین علائم COVID-19 تب ، خستگی و سرفه خشک است. براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، 83 تا 99 درصد افراد تب ، 59 تا 82 درصد سرفه و 44 تا 70 درصد افراد خستگی را تجربه می کنند.

علائم گوارشی بیماری ویروس کرونا

سایر علائم شایع آنفولانزا مشترک با COVID-19 شامل:

  • لرز
  • تنگی نفس
  • سردرد
  • گلو درد
  • از دست دادن طعم یا بو
  • درد عضلانی

برخی از افراد ممکن است علائم گوارشی مانند اسهال ، از دست دادن اشتها یا استفراغ حتی در صورت عدم وجود علائم دیگر مانند آنفولانزا ، بروز کنند.

اسهال و سایر علائم گوارشی COVID-19

برخی از افراد مبتلا به COVID-19 به تنهایی یا با علائم تنفسی دچار علائم گوارشی می شوند. اخیراً ، محققان دانشگاه استنفورد دریافتند كه یك سوم بیمارانی كه با یك مورد خفیف از COVID-19 مورد مطالعه قرار می گرفتند ، علائمی بر سیستم هضم دارند. یکی دیگر از مطالعات اخیر منبع معتبر منتشر شده توسط محققان در پکن نشان داده است که از 3 تا 79 درصد افراد مبتلا به COVID-19 علائم گوارشی دارند.

اسهال

اسهال معمولاً در افراد مبتلا به COVID-19 اتفاق می افتد. یک مطالعه منبع معتبر منتشر شده در مجله آمریکایی گوارشی ، 206 بیمار را با یک مورد خفیف COVID-19 بررسی کرد. آنها دریافتند که 48 نفر فقط علائم گوارشی داشتند و 69 نفر دیگر علائم هضم و تنفسی داشتند. از مجموع 117 نفر مبتلا به دیسترس معده ، 19.4 درصد اسهال را به عنوان اولین علامت خود تجربه کردند.

استفراغ

تحقیقات انجام شده توسط BeijingTrusted Source نشان داد که استفراغ در کودکان مبتلا به COVID-19 بیشتر از بزرگسالان است. محققان تمام مطالعات بالینی COVID-19 و گزارشات موردی مربوط به مسائل گوارشی منتشر شده بین دسامبر 2019 تا فوریه 2020 را تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که 3.6 تا 15.9 درصد بزرگسالان استفراغ دارند ، در حالی که 6.5 تا 66.7 درصد کودکان

از دست دادن اشتها

بسیاری از افراد مبتلا به COVID-19 گزارش می کنند که اشتهای خود را از دست می دهند ، که اغلب در کنار سایر علائم گوارشی است.

طبق همین مطالعه از پکن ، حدود 39.9 تا 50.2 درصد از افراد دچار کاهش اشتها می شوند.

سایر علائم گوارشی در بیماری کرونا 

چندین علائم گوارشی دیگر نیز توسط افراد مبتلا به COVID-19 گزارش شده است. طبق مطالعه از پکن:

  • 1 تا 29.4 درصد افراد حالت تهوع دارند
  • 2.2 تا 6 درصد درد شکمی را تجربه می کنند
  • 4 تا 13.7 درصد خونریزی گوارشی را تجربه می کنند

آیا ممکن است اسهال بدون تب داشته باشیم؟

برخی از افراد ممکن است اسهال را بدون علائم مشابه آنفولانزا مانند تب تجربه کنند. اسهال می تواند اولین علامت ابتلا به ویروس COVID-19 باشد. در بعضی موارد ، علائم آنفولانزا ممکن است بعد از اسهال بروز کند. برخی از افراد ممکن است فقط علائم گوارشی را تجربه کنند بدون اینکه علائم متداول تری از بیماری کرونا داشته باشند.

توجه : کاربر گرامی درصورتی که ساکن کرج هستید و میخواهید تست کرونا را انجام دهید کافیست برروی لینک تست کرونا در کرج کلیک کنید.