کرج، خیابان شهید بهشتی، بین جهانشهر و کسری، برج نگین البرز، طبقه 3، واحد 2 026-3448-6940

ارتباط بیماری آسم با ژنتیک - ژنتیک و آسم

بیماری آسم طی 25 سال گذشته شیوع آن در جهان افزایش یافته است. این یک بیماری پیچیده است که هم فاکتورهای خطر ژنتیکی و هم محیطی دارد. آسم در اثر ژنهای متقابل متعدد ایجاد می شود ، بعضی از آنها دارای اثر محافظتی هستند و برخی دیگر در پاتوژنز بیماری نقش دارند و هر ژن تمایل خاص خود را دارد که تحت تأثیر محیط قرار گیرد.

آسم یک بیماری مزمن ریوی (مادام العمر) است که اغلب در خانواده ها دیده می شود. اگرچه ابتلا به آسم در هر سنی امکان پذیر است. در حالی که پیوندهای شدیدی بین آسم و ژنتیک وجود دارد ، اما همه افراد با سابقه خانوادگی آسم به این بیماری پیچیده مبتلا نخواهند شد. همچنین ممکن است بهبود علائم خود را تجربه کنید. دیگران در آینده و بدون سابقه خانوادگی به آسم مبتلا می شوند.

کلید مدیریت آسم این است که داروهای توصیه شده خود را مصرف کنید و در عین حال تا حد ممکن از عوامل محرک شناخته شده خودداری کنید. گرچه نمی توانید ژن های خود را تغییر دهید ، هنوز مراحلی وجود دارد که می توانید برای کنترل آسم خود و حتی ممکن است خطر ابتلا به آن را در بزرگسالی کاهش دهید.

ارتباط بیماری آسم با ژنتیک

در مورد آسم و ژنتیک چه باید دانست؟

استعداد ژنتیکی یکی از عوامل خطرناک در بروز آسم است. در حالی که هیچ کس با خود آسم متولد نمی شود ، شما ممکن است با ژن هایی متولد شوید که حکم می کند آیا آن را به عنوان یک کودک شیرخوار یا کودک خردسال دریافت خواهید کرد.

در حقیقت ، تخمین زده می شود که در صورت ابتلا به آسم در کودکان 3 برابر بیشتر در صورت ابتلا به مادران و در صورت بروز 2.5 برابر بیشتر در معرض آسم هستند.

با این حال ، هیچ تضمینی وجود ندارد که حالت ژنتیکی به طور خودکار به آسم مبتلا شود. یک مطالعه منبع معتبر در مورد دوقلوها مبتلا به آسم نشان داد که 66 درصد موارد به عوامل محیطی مرتبط هستند ، در حالی که 34 درصد دیگر ژنتیکی بودند. یک بررسی دیگر در سال 2019 بیان می کند که خطر ابتلا به آسم در دوقلوها به دلیل ژن های آنها بین 55 تا 90 درصد است.

منبع معتبر دیگر این واقعیت را تأیید می کند که اگر یک خواهر و برادر ممکن است از والدین خود آسم بگیرد ، خواهران و برادرهای دیگر ممکن است این بیماری را نداشته باشند.

آیا علل یا عوامل خطر دیگری برای ایجاد آسم وجود دارد؟

حتی اگر آسم در خانواده شما وجود نداشته باشد ، هنوز هم ممکن است در برخی از دوره های زندگی خود به این بیماری مبتلا شوید.

سایر علل احتمالی و عوامل خطر ایجاد آسم عبارتند از:

داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی آلرژی
سابقه بیماریهای خود ایمنی
تب یونجه یا اگزما
تولد زودرس
چاقی
سیگار کشیدن یا قرار گرفتن مکرر در معرض دود سیگار
قرار گرفتن منظم در معرض آلودگی هوا ، گازها و دودهای شیمیایی
تغییرات هورمونی در زنان در دوران یائسگی
عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی از علل شایع آسم حاد (یا کوتاه مدت) است که معمولاً پس از گذر از بیماری بهبود می یابد. عفونت های ریه (به ویژه RSV) در سنین پایین نیز ممکن است با بزرگتر شدن خطر ابتلا به آسم را افزایش دهد.

توجه : برای انجام مشاوره ژنتیک و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید برروی لینک کلیک کنید.

تاثیر ژنتیک در ابتلا به بیماری های قلبی