کرج، خیابان شهید بهشتی، بین جهانشهر و کسری، برج نگین البرز، طبقه 3، واحد 2 026-3448-6940

پنج نکته ای که باید در مورد خفاش ها ، بیماری ها و ویروس کرونا بدانید!

این روزها خفاش ها در کانون توجه هستند زیرا شایعه شده منبع SARS-CoV-2 ، ویروسی است که باعث شیوع ویروس کرونا شده است. اما این فقط بخشی از داستان آنهاست. خفاش ها تبدیل به موجوداتی معجزه آسا می شوند. توانایی آنها در پیر شدن بدون فرسودگی یا سرطان و همچنین مقابله با بسیاری از عفونت ها ، به ما سرنخی می دهد که چگونه می توان برای خودمان نیز همین کار را انجام داد. پروفسور تیلینگ، جانورشناس و متخصص ژنتیک در دانشگاه کالج دوبلین ، ایرلند است و در مورد آنچه کشف کرده با Horizon صحبت کرده است.

توجه : کاربر گرامی درصورتی که ساکن کرج هستید و میخواهید تست کرونا را انجام دهید کافیست برروی لینک تست کرونا در کرج کلیک کنید.

پنج نکته ای که باید در مورد خفاش ها ، بیماری ها و ویروس کرونا بدانید!

خفاش ها ترفندهای ژنتیکی ضد پیری زیادی دارند

به طور معمول ، هرچه پستاندار بزرگتر باشد ، عمر آن بیشتر است. اگر آنها از این الگو پیروی می کردند ، طولانی ترین خفاش با عمر بیشتر فقط تا چهار سال زندگی می کرد. اما آنها از این قانون سرپیچی می کنند و می توانند بیش از 40 سال زندگی کنند ، که آنها را تبدیل به طولانی ترین پستاندار از نظر اندازه بدن می کند. کنسرسیوم Bat 1K شش ژنوم خفاش را برداشت و کشف کرد که ژن هایی که می دانیم مربوط به پیری در انسان هستند ، در خفاش ها تغییر می کنند. این ژن ها - و احتمالاً ژن های دیگر که هنوز کشف نشده اند - در پشت کارهایی هستند که خفاش ها برای مقابله با پیری انجام می دهند.

یکی از ترفندهای آنها "پاک کردن" و دفع ریزه های موجود در اطراف سلول ها با پیر شدن است - روشی که به عنوان اتوفاژی شناخته می شود. آنها همچنین تلومرهای خود را حفظ می کنند - درپوش انتهای کروموزوم ها که با گذشت سالها به تدریج باز می شوند و منجر به پیری یا سرطان می شوند.

پروفسور تیلینگ گفت: "آنچه کاملاً خارق العاده است این است که ما کشف کرده ایم که آنها با افزایش سن در حفظ DNA خود نیز افزایش می یابند - برعکس آنچه در سایر پستانداران اتفاق می افتد."

انسانها با افزایش سن از التهاب بیشتری رنج می برند که باعث بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید می شود. اما پروفسور تیلینگ و تیم او کشف کردند که خفاش ها برخی از ژن های مربوط به التهاب را از دست داده اند. به نظر می رسد آنها سیستم ایمنی بدن خود را بین پاسخ های التهابی و ضد التهابی متعادل می کنند تا آن را کنترل کنند.

برخی دانشمندان تصور می کنند خفاش ها این مکانیزم ها را برای اینکه بتوانند پرواز کنند ایجاد کرده اند - آنها تنها پستانداری هستند که قادر به پرواز خودران هستند و انرژی زیادی را می گیرد. وقتی اندامک های مسئول تولید انرژی - میتوکندری - بسیار فعال باشند که می توانند به DNA آسیب زیادی وارد کنند. نظریه پروفسور تیلینگ - که تاکنون اثبات نشده است، این است که آنها ممکن است برای مقابله با آن همه این اصلاحات را ایجاد کرده باشند.

خفاش ها از ویروس بیمار نمی شوند

خفاش ها همچنین دارای ژن های زیادی هستند که مسئول فعالیت ضد ویروسی هستند و همیشه مکانیسم های ضد ویروسی آنها روشن است. احتمالاً به همین دلیل است که ، علیرغم آلوده شدن به بیماری ویروس ماربورگ ، سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) یا سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) ، آنها در واقع بیمار نمی شوند: به محض حمله این ویروس ها ، خفاش ها می توانند ماهرانه خود را تعدیل کنند سیستم های ایمنی برای خنثی کردن آنها.

در حقیقت ، به نظر می رسد سیستم ایمنی بدن خفاش ها در یک مسابقه تکاملی بی پایان با ویروس ها قرار دارند که هرکدام تغییر می کنند تا دیگری را از بین ببرند. آثار برخی از این نبردهای تاریخی ، به صورت کلیپس مواد ژنتیکی از ویروس ها ، به صورت پراکنده در DNA خفاش یافت می شود.

هنوز ثابت نشده است که خفاش ها ویروس Covid-19 را به انسان منتقل می کنند

برخی از محققان تصور می کنند که سیستم ایمنی منحصر به فرد خفاش ها ، ویروس ها را مجبور می کند تا به سرعت در درون آنها تکامل یافته و یک زمینه پرورش منحصر به فرد برای ویروس ها ایجاد کنند که به طور بالقوه می تواند بین گونه ها پرش کند. محققان دیگر اشاره می کنند که بسیاری از پستانداران ویروس ها را از جمله خوک (آنفلوانزای خوکی) و شامپانزه (HIV) به انسان منتقل کرده اند.

با این وجود ، خفاش ها تنوع عظیمی از ویروس های کرونا را در خود جای داده اند و مخزن مشکوک بسیاری از بیماری ها از جمله عفونت های ویروس Nipah و هندرا ، بیماری ویروس ماربورگ و سویه های ویروس آنفلوانزا A هستند.

اینکه آیا آنها در انتقال SARS-CoV-2 به انسان نقشی داشتند ، در میان کارشناسان خفاش بحث شده است.

پروفسور تیلینگ بخشی از تیمی بود که اخیراً تحقیقاتی را منتشر کرده است که آیا خفاش ها می توانند مقصر مستقیم باشند یا خیر؟ به طور مشهور ، ویروس با قفل شدن روی گیرنده های ACE2 در سطح آنها ، وارد سلول های انسانی می شود. این تیم تحت هدایت پروفسور هریس لوین از دانشگاه کالیفرنیا در ایالات متحده پیش بینی کردند که گیرنده های ACE2 موجود در سلول های خفاش توسط ویروس کرونا نمی توانند "قفل" شوند.

به نظر می رسد ویروس نمی تواند وارد سلولهای خفاش شود. پروفسور تیلیینگ گفت: این در واقع یک بیماری پستانداران است. وی اضافه می کند که هیچ مدرک منتشر شده ای وجود ندارد که خفاش ها بتوانند به طور طبیعی به Sars-Cov-2 آلوده شوند.

اما تحقیقات دیگر نشان داده است که جد و بلافاصله SARS-CoV-2 احتمالاً از یک نوع خفاش سرچشمه گرفته است. بنابراین ، یک احتمال این است که خفاش ها این جد را به گونه دیگری منتقل کرده و در آنجا تبدیل به SARS-CoV-2 شده و میزبان میانی آن را به انسان منتقل کرد.

با این وجود اتفاق نظر وجود دارد که پس از تبدیل زمین برای استفاده انسان ، خفاش ها (و سایر پستانداران) با گونه های دیگر از نزدیکتر روبرو می شوند و فرصت پرش ویروس ها را بین آنها فراهم می کند. به ویژه خفاش ها می توانند به دلیل نور مصنوعی ، باغ های میوه و مکان های لانه سازی ، به محل سکونت انسان نزدیک شوند.

خفاش ها ممکن است به ما کمک کنند تا طول عمر خود را طولانی کرده و با بیماری مقابله کنیم

دانشمندان با درک اینکه چگونه خفاش ها موفق به جلوگیری از بیمار شدن با عفونت های ویروسی می شوند ، می توانند روش های درمانی برای انسان ارائه دهند. به ویژه ، روش حساسی که آنها می توانند به سرعت ویروس ها را خنثی کنند ، اما سپس التهاب آنها را قبل از اینکه اینقدر قوی شود که باعث آسیب به خود شود ، خاموش می کنند ، چیزی است که دانشمندان می خواهند بدانند. پروفسور تیلینگ گفت: "آنها قصد دارند به ما بیاموزند که چگونه می توانیم پاسخ های ایمنی خود را برای تحمل و زندگی بهتر با عفونت ها تعدیل کنیم."

او می گوید ممکن است بتوان از اسرار جوانی آنها نیز بهره برد. خفاش ها علاوه بر بیان متفاوت برخی از ژن های پیری ، ژن هایی نیز دارند که انسان ندارد. برخی از اینها با افزایش سن بیشتر بیان می شوند - و برخی دیگر کمتر.

خفاش ها یک محیط سالم را برای انسان حفظ می کنند

خفاش ها از ترس گسترش ویروس SARS-Cov-2 - کشته شده اند ، از جای خود سوزانده شده اند و با توپ های آبی مورد حمله قرار گرفته اند - اما برای بسیاری از اکوسیستم ها ضروری است. آنها عمده گرده افشان مناطق گرمسیری هستند - از جمله برای محصولات با ارزشی مانند موز ، انبه و گاوا. آنها همچنین بذر صدها گیاه را پراکنده می کنند.

خفاش ها "شکارچیان اصلی" هستند ، به این معنی که فعالیت های مختلف آنها به حفظ تعادل اکوسیستم کمک می کند. آنها حشرات را تنظیم می کنند ، هر شب وزن بدن خود را در آنها می خورند. بسیاری از اینها حشرات تخریب کننده محصولات مانند شته هستند. در مکانهایی که برخی از سموم دفع آفات ممنوع شده اند ، آنها به طور فزاینده ای یک عامل مهم کنترل بیولوژیکی هستند. در بعضی جاها ، خفاش ها حشرات منتقل کننده بیماری را به انسان مانند پشه هایی که مالاریا یا ویروس زیکا منتقل می کنند ، شکار می کنند. پروفسور تیلینگ گفت: "آنها به دلایل متعدد بسیار بسیار مهم هستند."

آیا راهی برای کاهش خطر ابتلا به آسم وجود دارد؟

پیشگیری از همه موارد آسم ممکن نیست. با این حال ، می توانید با کنترل موارد زیر به ابتلا به این بیماری مزمن در کنترل زندگی کمک کنید:

  • ترک سیگار و اجتناب از کسانی که سیگار می کشند
  • اجتناب از خطرات شغلی که شما را در معرض مواد شیمیایی و گازهای موجود در هوا قرار می دهد
  • کنترل و مدیریت استرس
  • کاهش وزن (اگر پزشک به شما توصیه می کند)
  • تمیز نگه داشتن خانه
  • تا حد امکان از مصرف مواد حساسیت زا و سایر عوامل اجتناب کنید