کرج، خیابان شهید بهشتی، بین جهانشهر و کسری، برج نگین البرز، طبقه 3، واحد 2 026-3448-6940

چرا دستان خود را بشویید؟ - شستن دست ها برای جلوگیری از شیوع و انتقال ویروس کرونا

تمیز نگه داشتن دست ها یکی از مهمترین اقداماتی است که می توانیم برای جلوگیری از بیماری و انتشار میکروب به دیگران انجام دهیم. بسیاری از بیماری ها و ویروس ها با شستن دست ها با صابون و آب تمیز و روان منتشر نمی شوند.

توجه : کاربر گرامی درصورتی که ساکن کرج هستید و میخواهید تست کرونا را در منزل انجام دهید کافیست برروی لینک تست کرونا در کرج کلیک کنید.

شستن دست ها برای جلوگیری از شیوع و انتقال ویروس کرونا

چگونه میکروب ها افراد را بیمار می کنند

مدفوع (مدفوع) از افراد یا حیوانات منبع مهمی از میکروب ها مانند سالمونلا ، E. coli O157 و نورو ویروس است که باعث اسهال می شود و می تواند برخی از عفونت های تنفسی مانند آدنو ویروس و بیماری دست و پا و دهان را گسترش دهد. این نوع میکروب ها می توانند بعد از استفاده از توالت یا تغییر پوشک به دست افراد دست پیدا کنند ، اما همچنین به روش های کاملاً واضحی ، مانند استفاده از گوشت های خام که مقدار نامرئی دفع حیوانات را روی آنها دارند. یک گرم مدفوع انسانی - تقریباً به وزن یک گیره کاغذی - می تواند حاوی یک تریلیون میکروب باشد. در صورت لمس افراد به هر جسمی که میکروب روی آن وجود دارد ، میکروب ها نیز می توانند به دست برسند ، زیرا کسی سرفه کرده یا عطسه کرده یا لمس شده است. توسط برخی دیگر از اشیا cont آلوده. وقتی این میکروب ها به دست می آیند و شسته نمی شوند ، می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند و افراد را بیمار کنند.

شستن دست از بروز بیماری ها و سرایت عفونت به دیگران جلوگیری می کند

شستن دست با صابون میکروب های دست را از بین می برد. این به جلوگیری از عفونت کمک می کند زیرا:

افراد مرتباً چشم ، بینی و دهان خود را لمس می کنند بدون اینکه حتی متوجه شوند. میکروب ها از طریق چشم ، بینی و دهان وارد بدن می شوند و ما را بیمار می کنند.
میکروب های حاصل از دست های شسته نشده در حالی که مردم آنها را تهیه یا مصرف می کنند می توانند وارد غذاها و نوشیدنی ها شوند. میکروب ها در برخی از انواع غذا ها یا نوشیدنی ها ، تحت شرایط خاص ، می توانند تکثیر شوند و افراد را بیمار کنند.
میکروب های دست شسته نمی توانند به اشیا دیگر مانند نرده ها ، بالای میز یا اسباب بازی ها منتقل شوند و سپس به دستان شخص دیگری منتقل شوند.
از بین بردن میکروب ها از طریق شستن دست به جلوگیری از اسهال و عفونت های تنفسی کمک می کند و حتی ممکن است به جلوگیری از عفونت های پوستی و چشم کمک کند.
آموزش به مردم در مورد شستن دست به سالم ماندن آنها و جوامعشان کمک می کند.

مزایای آموزش شستن دست در جامعه:

  • تعداد افراد مبتلا به اسهال را 23-40٪ 2 ، 3 ، 6 کاهش می دهد
  • بیماری اسهال را در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف 58٪ کاهش می دهد 
  • بیماری های تنفسی ، مانند سرماخوردگی ، در جمعیت عمومی تا 21-26٪ کاهش می یابد
  • بیماری دستگاه گوارش در نوجوانان را بین 29-57 درصد کاهش می دهد

شستن دست ها به کودکان در سراسر دنیا آسیب نمی رساند

حدود 1.8 میلیون کودک زیر 5 سال هر ساله بر اثر بیماری های اسهالی و ذات الریه می میرند.

  • شستن دست با صابون می تواند از هر 3 کودک خردسال مبتلا به اسهال و تقریباً از هر 5 کودک خردسال مبتلا به عفونت های تنفسی مانند ذات الریه محافظت می کند.
  • اگرچه مردم در سراسر جهان دستان خود را با آب تمیز می کنند ، تعداد کمی از افراد از صابون برای شستن دست خود استفاده می کنند.
  • شستن دست ها با صابون میکروب ها و ویروس ها را بسیار موثرتر از بین می برد.
  • آموزش شستن دست و دسترسی به صابون در مدارس می تواند به بهبود حضور دانش آموزان کمک کند.
  • شستن دست خوب در اوایل زندگی ممکن است به بهبود رشد کودک در برخی از تنظیمات کمک کند.
  • نرخ جهانی شستشوی دست پس از استفاده از توالت فرنگی برآورد شده فقط 19٪ است.