کرج، خیابان شهید بهشتی، بین جهانشهر و کسری، برج نگین البرز، طبقه 3، واحد 2 026-3448-6940

تظاهرات شناختی و اعصاب و روان COVID-19 و اثرات آن بر روی افراد مسن مبتلا به زوال عقل

بیماری ویروس کرونا 2019 (COVID-19) ناشی از سندرم حاد تنفسی حاد کرونا ویروس 2 (SARS-CoV-2) به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته و تأثیرات بی سابقه ای در سیستم های بهداشتی ، اقتصادی و جامعه داشته است. تظاهرات بالینی COVID-19 در درجه اول سیستم تنفسی را ایجاد می کند که باعث پنومونی دو طرفه می شود ، اما به طور فزاینده ای به عنوان یک بیماری سیستمیک شناخته می شود ، با تظاهرات عصبی در بیماران با علائم خفیف گزارش می شود ، اما در بیشتر موارد در افرادی که شرایط سخت دارند.

افراد مسن به دلیل عوامل مرتبط با پیری و شیوع بالاتر بیماری های پزشکی در معرض خطر ابتلا به اشکال شدید COVID-19 هستند و بنابراین ، در برابر اختلالات روانشناختی عصبی و روانی احتمالی ماندگار آسیب پذیرتر هستند. چندین گزارش بی خوابی ، خلق افسرده ، اضطراب ، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال شناختی را در بخشی از بیماران پس از ترخیص از بیمارستان توصیف کرده اند. مکانیسم های بالقوه زیربنای این علائم کاملاً شناخته نشده اند اما احتمالاً چند عاملی هستند ، که شامل اثر مستقیم نوروتروفیک SARS-CoV-2 ، عواقب طولانی مدت در بخش مراقبت های ویژه ، استفاده از تهویه مکانیکی و داروهای آرام بخش ، هیپوکسی مغز ، التهاب سیستمیک ، ثانویه است. اثرات داروهایی که برای درمان COVID-19 و اختلال عملکرد اندام های محیطی استفاده می شود.

تظاهرات شناختی و اعصاب و روان COVID-19

بیماری های مزمن مانند زوال عقل نه تنها به این دلیل است که با نرخ بالاتر بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر همراه است بلکه به این دلیل که COVID-19 آسیب پذیری مبتلایان به نقص شناختی را بیشتر تشدید می کند. در بیماران مبتلا به زوال عقل ، COVID-19 به طور مکرر دارای یک نمایش غیرمعمول با تغییرات وضعیت ذهنی است که شناسایی اولیه موارد را پیچیده می کند. COVID-19 در مراکز مراقبت طولانی مدت ، جایی که میزان عفونت و مرگ و میر بسیار زیاد بوده است ، تأثیر چشمگیری داشته است. اقدامات جامعه ای که برای کند کردن شیوع ویروس انجام شده است مجبور به فاصله گذاری اجتماعی و لغو برنامه های تحریک شناختی است ، که ممکن است در ایجاد تنهایی ، علائم رفتاری و بدتر شدن شناخت در بیماران مبتلا به زوال عقل نقش داشته باشد. COVID-19 بر عملکرد کلینیک های حافظه ، برنامه های تحقیقاتی و آزمایشات بالینی در زمینه آلزایمر تأثیر گذاشته و باعث اجرای پزشکی از راه دور شده است. بازماندگان COVID-19 باید بصورت دوره ای با ارزیابیهای جامع شناختی و عصبی-روانپزشکی مورد ارزیابی قرار گیرند و برنامه های خاص بهداشت روان و توانبخشی شناختی برای مبتلایان به عوارض طولانی مدت شناختی و روانپزشکی ارائه شود.

در اواخر دسامبر 2019 ، چین مجموعه ای از موارد ذات الریه را ناشی از ویروس کرونا اعلام کرد.از آن زمان ، موارد مثبت و مرگ و میرها به سرعت در سراسر جهان افزایش و گسترش می یابد ، و سازمان بهداشت جهانی در 11 مارس 2020 شیوع را به عنوان یک بیماری همه گیر اعلام کرد. 

عفونت SARS-CoV-2 در درجه اول سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهد ، تب و سرفه دو مورد از علائم حاد در این علائم است (Borges Do Nascimento et al.، 2020؛ Lechien et al.، 2020) اما حدود 20٪ افراد می تواند با عوارض تنفسی حیاتی و تهدید کننده زندگی ، بیماری شدیدتری را تجربه کند. علاوه بر این ، COVID-19 به طور فزاینده ای به عنوان یک بیماری سیستمیک شناخته می شود ، و تظاهرات عصبی متعدد در حدود 35.6 been موارد گزارش شده است. این علائم شامل علائم غیر اختصاصی ، به طور عمده سردرد و میالژی ، همراه با هیپوسمی و دیسژوزیا است ، اما همچنین شواهدی از عوارض شدیدتر مانند سندرم های عصبی التهابی ، انسفالوپاتی ، سکته های ایسکمیک یا سندرم های گیلین-باره نیز وجود دارد.

اگرچه COVID-19 ممکن است افراد را از هر سنی تحت تأثیر قرار دهد ، اما جمعیت مسن به طور نامتناسبی تحت تأثیر همه گیری قرار می گیرد. میزان بستری شدن و مرگ و میر پس از 65 سالگی به شدت افزایش می یابد و شواهد موجود نشان می دهد که سن همراه با جنسیت مرد و وجود شرایط پزشکی همراه به عنوان عوامل پیش آگهی ضعیف است و خطر مرگ بیشتر است (لو و همکاران ، 2020 ؛ مارتین-سانچز و همکاران ، 2020 ؛ ویلیامسون و همکاران ، 2020). علاوه بر این ، افراد مسن مبتلا به بیماری های مزمن مانند زوال عقل غالباً در شروع COVID-19 علائم غیرمعمول مانند تغییر وضعیت ذهنی (شامل گیجی ، تحریک ، از دست دادن اشتها) را نشان می دهند. این تظاهرات غیرمعمول ممکن است تشخیص و درمان مناسب را به تأخیر بیندازد و در نتیجه ممکن است پیش آگهی و بقای آنها را بدتر کند.

بنابراین ، افراد مسن نه تنها بیشتر از یک بیماری شدیدتر از COVID-19 رنج می برند بلکه در برابر عواقب احتمالی سلامتی نیز آسیب پذیرتر هستند. در حال حاضر عوارض طولانی مدت در بیمارانی که زنده مانده اند مشخص نیست. با این حال ، همانطور که در عفونت ویروسی مشابه و بازماندگان بیماری بحرانی دیده شده است ، برخی از این بیماران ممکن است عوارض عصبی را در ماه ها و سالهای بعدی به صورت اختلال عصبی روانشناختی و شناختی پایدار نشان دهند.

تظاهرات اعصاب و روان COVID-19

تظاهراتی مانند بی خوابی ، اضطراب ، علائم استرس ، روان پریشی و اختلالات خلقی در چندین گزارش شرح داده شده است. یک مطالعه نظارتی در انگلستان نشان داد که 39 مورد از گروهی از 125 بیمار مبتلا به COVID-19 در بیمارستان با تظاهرات عصبی با تغییر وضعیت روانی مشاهده شد. مطابق با این شواهد ، در یک مطالعه توصیفی گذشته نگر از بیمارستانی در مادرید ، اسپانیا ، 10 بیمار با تشخیص آزمایشگاهی COVID-19 و علائم روان پریشی با شروع جدید در بین 10000 بیمار با علائم سازگار با COVID-19 ارزیابی شدند. آنها میانگین سنی 54.1 سال داشتند و علائم روانپزشکی ، عمدتا توهم ، اختلالات جهت گیری، توجه و توهم شنوایی، در درجه اول پس از اولین علائم COVID-19 ظاهر شد و در سال برطرف شد. از آنجا که بیماران هیچ سابقه آشنایی با اختلالات روانپزشکی ، هیچگونه اختلال در مصرف مواد ، سن شروع غیرمعمول و بهبودی سریع داشتند ، این دوره ها غیرمعمول در نظر گرفته شدند. نویسندگان پیشنهاد کردند که این قسمتهای روان پریشی غیرمعمول ممکن است با پاسخهای التهابی سیستمیک ، براساس یافته های آزمایشات تحلیلی و مکمل ، یا با عوارض جانبی مرتبط با درمان COVID-19 توضیح داده شوند.

بیماری همه گیر COVID-19 تأثیر بسزایی در بسیاری از جنبه های بهداشتی ، اقتصادی و اجتماعی در سراسر جهان دارد. جمعیت سالمندان و به ویژه افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند زوال عقل ، یک گروه آسیب پذیر هستند که در معرض ابتلا به این بیماری و ایجاد اشکال شدیدتر و نتایج بدتر ، از جمله مرگ و میر می باشند.

توجه : کاربر گرامی درصورتی که ساکن کرج هستید و میخواهید تست کرونا را در منزل انجام دهید کافیست برروی لینک تست کرونا در کرج کلیک کنید.