کرج، خیابان شهید بهشتی، بین جهانشهر و کسری، برج نگین البرز، طبقه 3، واحد 2 026-3448-6940

دلایل سفید شدن مو و بررسی تأثیر ژنتیک بر سفید شدن مو

تغییر رنگ مو با افزایش سن طبیعی است. اما موهای سفید تقریباً در هر زمان از زندگی می توانند ظاهر شوند. حتی نوجوانان و افراد 20 ساله نیز ممکن است متوجه تارهای موی سفید شوند. بدن انسان میلیون ها فولیکول مو یا کیسه های کوچک دارد که پوست را پوشانده است. فولیکول ها مو و رنگ یا سلول های رنگی تولید می کنند که حاوی ملانین هستند. با گذشت زمان ، فولیکول های مو سلول های رنگدانه ای خود را از دست می دهند و در نتیجه رنگ سفید ایجاد می شود. 

توجه : آزمایشگاه پارس ژنوم این امکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید با استفاده از متخصصین مجرب در حوزه ژنتیک، از خدمات مشاوره ژنتیکی بهره ببرید. برای شروع مشاوره ژنتیک و کسب اطلاعات بیشتر کافیست برروی لینک کلیک کنید.

دلایل سفید شدن مو

دلایل سفید شدن مو

دلایل مختلفی علاوه بر سن می تواند منجر به سفید شدن موهای فرد شود.

کمبود ویتامین

هرگونه کمبود ویتامین B-6 ، B-12 ، بیوتین ، ویتامین D یا ویتامین E می تواند به سفید شدن زودرس کمک کند. یک گزارش در سال 2015 در ژورنال Development ، مطالعات مختلفی درباره کمبود ویتامین D-3 ، ویتامین B-12 و مس و ارتباط آنها با سفید شدن موها را یادآوری کرده است. این یافته می تواند کمبودهای تغذیه ای بر روی رنگدانه ها تأثیر بگذارد ، نشان می دهد که رنگ با مکمل ویتامین می تواند برگردد.

یک مطالعه 2016 که در مجله بین المللی Trichology گزارش شد ، عوامل مرتبط با خاکستری زودرس را در جوانان هندی منبع معتمد زیر 25 سال بررسی کرد. این ماده مقادیر کمی فریتین سرم را که ذخیره کننده آهن در بدن است ، ویتامین B-12 و کلسترول خوب HDL-C در شرکت کنندگان با سفید شدن مو زودرس مشاهده کرد.

ژنتیک

بر اساس گزارشی که در سال 2013 در مجله هند پوست ، پوست و دام شناسی و لپرولوژی منتشر شد ، سفید شدن زودرس موهای فرد تا حد زیادی به ژنتیک مرتبط است. نژاد و قومیت نیز نقش دارند. خاکستری زودرس در سفیدپوستان می تواند از 20 سالگی شروع شود ، در حالی که یک فرد در میان آسیایی ها می تواند 25 سال سن داشته باشد ، و در جمعیت آفریقایی-آمریکایی 30 سال باشد.

درواقع اگر در سنین پایین متوجه سفیدی مو شوید ، احتمالاً والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما نیز در سنین پایین موهای سفید دارند. شما نمی توانید ژنتیک را تغییر دهید. اما اگر نوع موهای خاکستری خود را دوست ندارید ، همیشه می توانید موهای خود را رنگ کنید.

استرس اکسیداتیو

در حالی که سفید شدن مو غالباً ژنتیکی است ، اما ممکن است استرس اکسیداتیو در بدن نقش مهمی داشته باشد ، زیرا فرآیند زودرس اتفاق می افتد.

هنگامی که آنتی اکسیدان ها برای خنثی کردن اثرات مخرب رادیکال های آزاد کافی نیستند ، استرس اکسیداتیو باعث عدم تعادل می شود. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که به سلول ها آسیب می رسانند و به پیری و بیماری کمک می کنند.

استرس اکسیداتیو بیش از حد می تواند باعث پیشرفت بیماری ها ، از جمله ویتیلیگو ، رنگدانه پوست شود. همچنین ممکن است ویتیلیگو به دلیل مرگ سلول ملانین یا از دست دادن عملکرد سلول ، موها را سفید کند.

برخی شرایط خاص پزشکی

برخی از شرایط پزشکی ، از جمله بیماری های خود ایمنی ، ممکن است خطر ابتلا به خاکستری زود هنگام در فرد را افزایش دهد. در حقیقت ، تحقیقاتی که در سال 2008 منتشر شد ، ارتباطی بین ناهنجاری های مو و اختلال عملکرد تیروئید را نشان داد. موهای سفید همچنین در آلوپسی آره آتا شایع است ، یک بیماری پوستی خود ایمنی است که باعث ریزش مو در پوست سر ، صورت و سایر قسمت های بدن می شود. هنگامی که موها دوباره رشد می کنند ، به دلیل کمبود ملانین تمایل به سفید شدن دارند.