کرج، خیابان شهید بهشتی، بین جهانشهر و کسری، برج نگین البرز، طبقه 3، واحد 2 026-3448-6940

آیا ویروس COVID-19 میتواند بر قلب من تأثیر بگذارد؟

طبق انجمن قلب آمریکا ، COVID-19 ممکن است در طولانی مدت بر قلب تأثیر بگذارد. ابتلا به بیماری قلبی احتمال ابتلا به COVID-19 را بیشتر نمی کند ، اما فردی که بیماری قلبی یا بیماری جدی قلبی دارد احتمال دارد از COVID-19 به شدت بیمار شود و بیشتر در معرض خطر مرگ باشد. تحقیقات نشان داد که آسیب قلبی حتی پس از بهبودی بیمار ممکن است ادامه داشته باشد و در برخی موارد ، این آسیب طولانی مدت است. طبق بررسی های در حال انجام ، افرادی که با ویروس SARS-CoV-2 می میرند اغلب به دلیل مشکلات تنفسی در اثر مشکلات قلبی در حال مرگ هستند. 19٪ یا تقریباً از هر 5 بیمار یک بیمار بستری شده در COVID-19 علائم آسیب قلبی را نشان داد. این بیماری برای کسانی که آسیب قلبی دیده اند ، کشنده تر بود. کسانی که از قبل بیماری قلبی داشتند ، احتمالاً به دلیل COVID-19 آسیب قلبی نشان می دادند ، اما همچنین بیمارانی بودند که سابقه بیماری قلبی نداشتند ، آسیب قلبی ناشی از COVID-19 را نشان می دادند.

توجه : کاربر گرامی در صورتی که تمایل به انجام آزمایش کرونا را در منزل و محل کار خود (در کرج) دارید کافیست برروی لینک تست کرونا در منزل کلیک کنید.

آیا ویروس COVID-19 میتواند بر قلب من تأثیر بگذارد؟

ممکن است افراد در معرض COVID-19 به بیماری های قلبی زیر مبتلا شوند:

میوکاردیت و نارسایی قلبی : افرادی که در معرض ویروس SARS-CoV-2 هستند ممکن است دچار تورم حاد عضله قلب به نام میوکاردیت شوند. در این شرایط ، ویروس ممکن است سلول های قلب را آلوده کند و باعث شود تورم شدید در بافت عضلانی ایجاد شود. این ممکن است هدایت الکتریکی در قلب را تغییر دهد و بر توانایی آن در پمپاژ خون در اطراف بدن تأثیر بگذارد. بنابراین اکسیژن کمتری به اندام های مختلف بدن از جمله ریه ها (نارسایی قلبی) می رسد.

شوک کاردیوژنیک و حمله قلبی : وضعیتی که در آن قلب به طور ناگهانی نمی تواند خون کافی برای تأمین نیازهای بدن پمپ کند ، که معمولاً در اثر حمله قلبی شدید ایجاد می شود.

پریکاردیت : عفونت پوشش یا پوشش قلب ، که ممکن است باعث درد قفسه سینه و ریتم غیر طبیعی قلب شود.

شرایط دیگر : قلب ممکن است به دلیل تورم ناشی از پاسخ سیستم ایمنی بدن به ویروس ، آسیب ببیند. به نظر می رسد بیماران با عفونت شدید COVID-19 تمایل بیشتری به لخته شدن خون در رگ های خونی دارند. این می تواند خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.

پزشکان ممکن است بتوانند شدت آسیب قلبی را در اندازه گیری سطح مواد مختلف خون مانند تروپونین کنترل کنند. این پروتئین معمولاً در قلب یافت می شود. در صورت وجود آسیب قلبی قابل توجه ، مانند حین حمله قلبی ، در جریان خون آزاد می شود.

ویروس COVID-19 به دلیل تمایل به حمله به قلب ، قلبی قلبی محسوب می شود. این ویروس از طریق آنزیمی به نام آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 که آنزیمی به شکل سنبله است با سلول ها متصل می شود. آنزیم در سطوح سلول در سراسر بدن یافت می شود. در بیماران مبتلا به بیماری قلبی زمینه ای ، تعداد بیشتری از این گیرنده ها در سطح سلول وجود دارد که ممکن است منجر به ورود تعداد بیشتری از ذرات ویروس به سلول شود که باعث ایجاد تورم قلبی به میزان قابل توجهی بیشتر از افراد بدون بیماری قلبی شود.

اندامهای رایج تحت تأثیر COVID-19 کدامند؟

ویروس COVID-19 ممکن است چندین اندام را آلوده کند. این ویروس از طریق اتصال به گیرنده ها ، آنزیم مبدل آنژیوتانسین به سلول ها وارد می شود. این گیرنده ها به عنوان محل ورود عمل می کنند و در سلول های اندام های مختلف یافت می شوند و ورود ویروس را آسان می کنند. اندامهایی که بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند عبارتند از:

  • ریه ها 
  • قلب و عروق خونی
  • کبد
  • روده
  • مغز

علائم و نشانه های COVID-19 چیست؟

COVID-19 یک بیماری حاد تنفسی حاد است که توسط ویروس کرونا ایجاد شده است ، SARS-CoV-2 ، که به عنوان سومین پاتوژن انسانی ایجاد کننده سندرم تنفسی شدید پس از SARS-CoV و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) -CoV1 شناخته می شود.

شایعترین علائم COVID-19 عبارتند از:

تب
گلو درد
سرفه خشک
تنگی نفس
خستگی
از دست دادن چشایی و بویایی