آب سیاه(Glaucoma)

آب سیاه بیماری است که به عصب بینایی چشم شما آسیب می رساند.  معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که مایعات در قسمت جلوی چشم جمع شود. این مایعات اضافی فشار چشم  را افزایش می دهد و به عصب بینایی آسیب می رساند.گلوکوم دلیل اصلی نابینایی در افراد بالای 60 سال است. اما کوری ناشی از گلوکوم غالباً با درمان زودرس قابل پیشگیری است.

چه عواملی باعث گلوکوم می شوند؟

پشت چشم شما به طور مداوم مایع شفافی  تولید می کند که قسمت جلوی چشم  را پر می کند. سپس، از طریق کانال هایی در قرنیه و عنبیه از چشم  خارج می شود. اگر این کانال ها مسدود یا به طور نسبی انسداد داشته باشند، ممکن است فشار طبیعی در چشم  که فشار داخل چشم (IOP) نامیده می شود افزایش یابد. با افزایش IOP، ممکن است عصب بینایی شما آسیب ببیند. با پیشرفت آسیب به عصب، ممکن است شروع به از دست دادن بینایی در چشم خود کنید. اینکه چه چیزی باعث افزایش فشار در چشم  می شود همیشه مشخص نیست.

علائم گلوکوم چیست؟

شایع ترین نوع گلوکوم، گلوکوم زاویه باز اولیه است، به جز کاهش تدریجی بینایی، هیچ نشانه و علامتی ندارد. به همین دلیل، مهم است که شما سالانه به معاینات جامع چشم بروید، بنابراین چشم پزشک یا متخصص چشم شما می تواند هر گونه تغییر در بینایی شما را کنترل کند.گلوکوم بسته با زاویه حاد، که به عنوان گلوکوم زاویه باریک نیز شناخته می شود، یک اورژانس پزشکی است. در صورت مشاهده علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید چشم
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • قرمزی در چشم شما
 • اختلالات ناگهانی بینایی
 • دیدن حلقه های رنگی در اطراف چراغ ها
 • تاری دید ناگهانی

گلوکوم زاویه بسته اگر بلافاصله درمان نشود می تواند باعث کوری شود.

گلوکوم مادرزادی(ژنتیکی)

در کودکان تازه متولد با گلوکوم مادرزادی، نقصی در زاویه چشم آنها وجود دارد که باعث کاهش یا جلوگیری از تخلیه طبیعی مایعات می شود. گلوکوم مادرزادی معمولاً با علائمی مانند کدر شدن چشم، پارگی بیش از حد یا حساسیت به نور بروز می کند. 

گلوکوم ثانویه

در این نوع گلوکوم اغلب عارضه جانبی آسیب دیدگی مانند آب مروارید یا تومورهای چشم است. داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها نیز ممکن است باعث این نوع گلوکوم شوند. به ندرت، جراحی چشم می تواند باعث این گلوکوم شود.

چه کسی در معرض خطر آب سیاه (گلوکوم) قرار دارد؟

براساس منبع معتبر سازمان بهداشت جهانی (WHO)، گلوکوم دومین علت نابینایی در سراسر جهان است. عوامل خطر ابتلا به گلوکوم عبارتند از:

 • سن

افراد بالای 60 سال در معرض خطر ابتلا به گلوکوم هستند، خطر ابتلا به گلوکوم با هر سال افزایش سن اندکی افزایش می یابد.

 • مشکلات چشم

التهاب مزمن چشم و قرنیه های نازک می تواند منجر به افزایش فشار در چشم شما شود. آسیب دیدگی یا ضربه به چشم، نیز می تواند باعث افزایش فشاردر چشم شود.

 • سابقه خانوادگی

برخی از انواع گلوکوم(آب سیاه) ممکن است در خانواده ها دیده شود. اگر والدین یا مادربزرگ، پدربزرگ و…  شما مبتلا به گلوکوم زاویه باز هستند، در معرض خطر افزایش ابتلا به این بیماری هستید.

 • تاریخچه پزشکی

افراد مبتلا به دیابت و مبتلایان به فشار خون و بیماری قلبی در معرض خطر ابتلا به گلوکوم قرار دارند.

 • استفاده از داروی خاص

استفاده از کورتیکواستروئیدها به مدت طولانی ممکن است خطر ابتلا به گلوکوم(آب سیاه) ثانویه را افزایش دهد.

گلوکوم چگونه درمان می شود؟

هدف از درمان گلوکوم کاهش IOP برای جلوگیری از کاهش بینایی اضافی است. به طور معمول، پزشک درمان قطره های چشمی را برای شما شروع می کند. اگر اینها جواب نداد یا به درمان پیشرفته تری نیاز بود، پزشک ممکن است یکی از روشهای درمانی زیر را پیشنهاد کند:

 • داروها

چندین دارو برای کاهش IOP موجود است. این داروها به صورت قطره چشمی یا قرص موجود است. پزشک شما ممکن است یکی یا ترکیبی از اینها را تجویز کند.

 • عمل جراحی

اگر یک کانال مسدود  باعث افزایش IOP شود، ممکن است پزشک برای ایجاد مسیر تخلیه مایعات یا از بین بردن بافت هایی که مسئول افزایش مایعات هستند، جراحی را پیشنهاد کند.

درمان گلوکوم زاویه بسته متفاوت است. این نوع آب سیاه یک فوریت پزشکی است و برای کاهش فشار چشم در اسرع وقت نیاز به درمان فوری دارد. معمولاً ابتدا سعی می شود با داروها مشکل حل شود، اما این ممکن است ناموفق باشد. یک روش لیزر به نام ایریدوتومی محیطی لیزر نیز ممکن است انجام شود. این روش سوراخ های کوچکی در عنبیه شما ایجاد می کند تا حرکت مایع را افزایش دهد.

آیا فرد مبتلا به گلوکوم نابینا خواهد شد؟

اگر IOP افزایش یافته شما متوقف شود و فشار به حالت طبیعی برگردد، کاهش بینایی کاهش یافته و یا حتی متوقف می شود. با این حال، چون هیچ درمانی برای گلوکوم وجود ندارد، برای تنظیم IOP احتمالاً تا پایان عمر به درمان نیاز خواهید داشت. متأسفانه، بینایی از دست رفته در اثر گلوکوم قابل بازیابی نیست.

آیا می توان از گلوکوم پیشگیری کرد؟

نمی توان از گلوکوم پیشگیری کرد اما بهترین راه حل مراجعه به چشم پزشک هر چندوقت یکبار و به طور مداوم است که در صورت ابتلا سریعا درمان آغاز شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا