آزمايش بررسی بيان ژن در پستان (آزمايش ماماپرينت)

آزمايش بررسي بيان ژن در سرطان پستان (آزمايش ماماپرينت و بلو پرينت) چيست؟

آزمايش ماماپرينت (MammaPrint): یک آزمایش برای پیش آگهی، پیش بینی و تشخیص برای بیماران در مراحل نخستین سرطان پستان می ­باشد که امکان تشخیص خطر متاستاز تومور به سایر بخشهای بدن را فراهم می آورد. نتیجه این آزمایش به دو صورت High Risk و Low Risk. گزارش می­شود .در مواردی که نتیجه آزمایش  Low Risk  باشد، عدم استفاده از شیمی درمانی تاثیر منفی بر Disease Free Survival نخواهد داشت.

آزمایش ماماپرينت (MammaPrint): بر مبنای نتایج بیان 70 ژن مرتبط با سرطان پستان طراحی گردیده است که بر روی بلوک پارافینه و یا بافت تازه و به روش MircoArray قابل انجام است.

در این آزمایش، RNA از نمونه­ های توموری استخراج شده و با استفاده از اسلایدهای میکروآرایه بیان 70 ژن در آن مورد بررسی قرار می­گیرد. سپس این الگوی بیان در یک الگوریتم خاصی جایگذاری شده، و بر این اساس بیمار به دو گروه High Risk و Low Risk برای عود سرطان پستان طبقه بندی می­شوند.

آزمایش  MammaPrint  در بیمارانی که در مراحل نخستین سرطان پستان قرار دارند (Stage I and II) مورد استفاده قرار می گیرد، که آزمایش فوق  بدون توجه به وضعیت Estrogen receptor و یا Human Epidermal Growth Factor Receptor 2 بوده و در موارد تومور با اندازه cm 5 و یا کمتر و دارای 0 تا 3 غده لنفاوی درگیر قابل انجام است. این موارد موجب تمایز آزمایش MammaPrint از سایر روشهای Multi-gene assay می­باشد. در سایر روشها تنها در صورت مثبت بودن ER و منفی بودن HER2 و عدم درگیر غدد لنفاوی امکان محاسبه Risk وجود دارد.

از طرفی آزمایش MammaPrint برای بیماران دارای تومور با خصوصیت ER منفی که حدود 15% از سرطانهای پستان را شامل می­شود، دارای اندیکاسیون می­باشد. این آزمایش برای کلیه موارد هیستولوژیک از جمله موارد Ductal، Lobular، Mixed, … و بدون توجه به سن و این که فرد یائسه می­باشد و یا خیر، قابل انجام است.

BluePrint : یک آزمایش زیرگروه مولکولی می­باشد که  فعالیت 80 ژن را تجزیه و تحلیل می کند تا طبقه بندی تومور به یکی از سه زیرگروه زیر تبدیل شود:

  • Luminal-type
  • HER2-type
  • Basal-type

با ترکیبی از MammaPrint و BluePrint ، بیماران می توانند به چهار زیر گروه زیر طبقه بندی شوند:

  • (Luminal-type/MammaPrint Low Risk (Luminal A
  • (Luminal-type/MammaPrint High Risk (Luminal B
  • HER2-type
  • Basal-type

هر زیر گروه سرطان پستان از نظر میزان aggressiveness ، long-term outcome و پاسخ به شیمی درمانی به طور قابل توجهی متفاوت است. با اطلاعات زیرگروه ، تهیه شده توسط BluePrint در ترکیب با MammaPrint ، پزشکان بهتر می توانند در مورد گزینه های خاص یک بیمار تصمیم بگیرند و از این طریق درمان بیمار را شخصی سازی کنند.

کلینیک ژنتیک پارس ژنوم، مرکز تخصصی تشخیص علت های ژنتیکی انواع سرطان ها در استان البرز، آماده ارائه خدمات مشاوره ژنتیک و آزمایشات ژنتیک مرتبط با سرطان می باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا