روش های نوین درمان سرطان

فهرست مطالب

ژن ها واحدهای تنظیم کننده ی رشد و تمایز سلول ها هستند. آنها از والدین به ارث رسیده و در تمامی سلول های بدن ما وجود دارند. در حالت طبیعی تکثیر سلول ها تحت کنترل ژن های مشخصی است که با بالارفتن سن ممکن است دچار تغییرات نادرستی شوند.

به این تغییرات موتاسیون گفته می شود. در گذر زمان و افزایش بیش از حد موتاسیون ها عملکرد برخی از این ژن ها به طور کلی مختل شده و رشد سلولی به صورت کنترل نشده ادامه می یابد. سرطان ناشی از تکثیر افسار گسیخته ی سلول ها است. امروزه مطالعات ژنتیک سرطان نشان می دهند تغییرات ملکولی در سلول های توموری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این تغییرات نقش بسیار مهمی در ایجاد روش های نوین درمان سرطان دارند. در واقع شناسایی تغییرات ژنی نه تنها در شروع درمان هدفمند بلکه در کنترل بیماری و پاسخ به درمان تاثیر گذار است.
آزمایش ژنتیک پیشرفته برای درمان هدفمند سرطان در آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم کرج زیر نظر دکتر شهرام سواد مسئول فنی آزمایشگاه پارس ژنوم کرج و نیلو ژنوم تهران، بنیانگذار روش های نوین درمان سرطان بر اساس جهش های ژنتیکی برای اولین بار در ایران راه اندازی شده است. در مطلب پیش رو اطلاعاتی در مورد آزمایش ژنتیک برای درمان سرطان  و کاربردهای آن ارائه می گردد.

آزمایش ژنتیک برای درمان هدفمند سرطان چیست؟

در آزمایش ژنتیک برای درمان هدفمند سرطان، نواحی مهم ژن های تنظیم کننده ی رشد سلول ها و پاسخ به درمان از جمله ژن های K-RAS، B-RAF و EGFR به صورت همزمان از نظر جهش های بیماری زا با استفاده از تکنولوژی NGS بررسی شده و بر اساس نتایج آن درمان های شخصی شده و مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تجویز می شوند. در حال حاضر مشابه این تست در آمریکا و اروپا برای انواعی از سرطان ها مانند ریه، پستان، پروستات، روده و … انجام می شود.

آزمایش ژنتیک برای درمان سرطان به چه کسانی توصیه می شود؟

آزمایش ژنتیک برای درمان سرطان به افراد مبتلا به انواع مقاوم به درمان، پیشرفته و مواردی که درمان استاندارد برای آن نوع سرطان وجود ندارد توصیه می شود.

درمان هدفمند سرطان

نتایج آزمایش ژنتیک برای درمان سرطان به چه صورت است؟

گزارش نهایی حاوی تغییرات ژنتیکی شناسایی شده در بافت سرطانی و تفسیر اهمیت کلینیکی آنها بر اساس گایدلاین های بین المللی، گزینه های درمانی موجود بر اساس پروفایل ژنی و جهش های شناسایی شده که احتمالا با سرطان های ارثی مرتبط هستند می باشد.

بهترین زمان برای انجام آزمایش ژنتیک برای درمان سرطان چه موقع است؟

انجام این آزمایش در مواردی که درمان های هدفمند بر اساس تغییرات ژنتیکی با تاییدیه FDA وجود داشته باشد پیش از شروع درمان به منظور جلوگیری از درمان های نادرست و عوارض شدید ناشی از آنها توصیه می شود. همچنین انجام آزمایش ژنتیک به بیمارانی که به درمان های مرسوم پاسخ نداده اند توصیه می شود.

درمان سرطان

نمونه ی مورد نیاز:

این تست بر روی بافت سرطانی به صورت بلوک پارافینه یا نمونه ی خون از طریق بررسی DNA آزاد از بافت تومور قابل انجام است.
مدارک مورد نیاز جهت انجام تست:

  • گزارش سابقه ی پزشکی و تشخیص نهایی
  • گزارش پاتولوژی بافت سرطانی
  • در صورتیکه قبلا تست ژنتیک انجام داده اید نتایج آن را به همراه داشته باشید.

روش نوین درمان سرطان

مدت زمان جوابدهی:

جواب این آزمایش معمولا حدود چهار هفته پس از تحویل نمونه آماده خواهد شد.


مزایای انجام آزمایش ژنتیک برای درمان سرطان در آزمایشگاه پارس ژنوم:

  • جوابدهی سریع

  • برای اکثر نواحی ژنی که در این تست بررسی می شوند داروهای هدفمند و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) وجود دارد. در نتیجه شناسایی آنها در پروسه ی درمان بیماری بسیار موثر است.

  • در حال حاضر برای تعداد کمی از جهش های ژنی مورد بررسی در این تست درمان هدفمند وجود ندارد. با این حال ما با استفاده از دانش ژنوم ایرانی که بر پایه ی گزارش بیشترین تعداد واریانت در خاورمیانه کسب کرده ایم در تلاش هستیم به کاربرد آنها در توسعه ی درمان های جدید سرطان کمک کنیم.


برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی درباره ی پارس ژنوم مراجعه کنید. همچنین، برای آگاهی از هزینه ی آزمایش ژنتیک درمان سرطان به صفحه ی تماس با پارس ژنوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا