آزمایش HPV و نحوه پیگیری گزارش “نمونه نامناسب” در آزمایش سیتولوژی

نتیجه “نمونه نامناسب” در آزمایش سیتولوژی به چه معنی است؟

در 1% از نتایج آزمایش سیتولوژی (پاپ اسمیر)، نتیجه “نمونه نامناسب” گزارش می شود. این نمونه ها برای ارزیابی اختلالات مربوط به سلول های اپیتلیال قابل اعتماد نمی باشد و نیاز به بررسی بیشتر دارد. نتایج حاصل از مطالعات نشان داده که زنان با نتیجه سیتولوژی “نمونه نامناسب” در مقایسه با زنان با نتیجه سیتولوژی نرمال دارای ریسک خطر ابتلا بیشتری به سرطان دهانه رحم می باشند. به همین دلیل نحوه پیگیری این نتیجه در مقایسه با مواردی که نرمال گزارش شده، متفاوت است.

وجود فاکتورهایی مثل وجود خون در نمونه، وجود التهاب و یا کافی نبودن سلول های سنگفرشی در نمونه گرفته شده باعث می شود که نمونه به عنوان نمونه نامناسب اطلاق شود. با بکارگیری روش های نمونه گیری بر پایه محیط مایع نسبت به روش های قدیمی، می توان از بسیاری از این فاکتورها جلوگیری کرد.

چگونه باید نتیجه “نمونه نامناسب” آزمایش سیتولوژی را پیگیری کرد؟

  • تکرار آزمایش سیتولوژی برای 2 تا 4 ماه بعد، در هر دو حالت منفی بودن آزمایش HPV ویا عدم انجام این آزمایش، برای پیگیری گزارش “نمونه نامناسب” توصیه می شود ، (در مواردی که وجود التهاب و یا عفونت خاص باعث نمونه گیری نامناسب شده، بهتره قبل از انجام آزمایش بعدی، اقدامات درمانی لازم جهت برطرف کردن آن انجام شود).
  • در زنان با سن بالای 30 سال که آزمایش دوگانه یا co-testing را انجام داده اند و نتیجه آزمایش نمونه نامناسب سیتولوژی و HPV مثبت را نشان داده، دو رویکرد پیگیری وجود دارد: 1) تکرار کردن آزمایش سیتولوژی برای 2 تا 4 ماه بعد  2) ارجاع مستقیم بیمار برای انجام کولپوسکوپی
  • گزارش نمونه نامناسب در دو آزمایش سیتولوژی متوالی: در این موارد، حتی در صورت منفی شدن آزمایشHPV، توصیه به انجام کولپوسکوپی می شود.  
  • در صورت نرمال شدن نتیجه آزمایش سیتولوژی دوم، توصیه به انجام آزمایش غربالگری روتین می شود.
  • اگر نتیجه تکرار آزمایش سیتولوژی، گزارش سیتولوژی غیرطبیعی را نشان داد، باید پیگیری ها را طبق گایدلاین   ASCCP و بر اساس نوع و درجه نئوپلازی انجام داد که به صورت مفصل در مقالات دیگر این مجله توضیح داده شده است.

غربالگری روتین: انجام آزمایش سیتولوژی هر سه سال یکبار و یا انجام آزمایش دوگانه (سیتولوژی و HPV) در سنین 30 تا 64 سال هر 5 سال یکبار به عنوان غربالگری روتین سرطان دهانه رحم توسط گایدلاین های جهانی تعریف شده است.

آزمایش دوگانه (co-testing): به انجام همزمان آزمایش سیتولوژی (پاپ اسمیر) و آزمایش HPV، آزمایش غربالگری دو گانه گفته می شود. انجام این آزمایش به عنوان روش غربالگری سرطان رحم در زنان 30 تا 46 سال، هر 5 سال یکبار توصیه می شود.

در آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم کرج، آزمایش HPV DNA با استفاده از روش Cobas HPV Test، تولید شرکت Roche و دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا، انجام می شود. در این آزمایش هر دو ژنوتیپ HPV16 و HPV18 و 12 ژنوتیپ پرخطر دیگر مورد بررسی قرار می گیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا