آزمایش HPV و نحوه پیگیری گزارش “ASC-US” و “LSIL” در آزمایش سیتولوژی

سرطان دهانه رحم (سرویکس)، چهارمین سرطان شایع در جمعیت زنان است که در اثر رشد غیر طبیعی سلول های ناحیه دهانه سرویکس ایجاد می شود.

روند رشد و پیشرفت سرطان دهانه رحم بسیار کند است و ممکن است سال ها بدون بروز علائم بالینی در فرد وجود داشته باشد. علت اکثر سرطان های دهانه رحم، آلودگی با انواع پر خطر (high risk) ویروس پاپیلومای انسانی (HPV virus) است که با انجام آزمایش HPV قابل شناسایی است.

از آنجایی که با تشخیص زودهنگام تغییرات سلولی غیرطبیعی دهانه رحم (سرویکس) می توان از اقدامات پیشگیرانه و درمانی مناسب استفاده کرد و در نتیجه آن از میزان خطر بروز سرطان و مرگ و میر ناشی از آن کاست، غربالگری این سرطان به عنوان یک ضرورت از مراقبت های سلامت روتین زنان مطرح می باشد.  در حال حاضر برای غربالگری، خانم ها باید آزمایش سیتولوژی پاپ اسمیر را هر سه سال یکبار و یا آزمایش دو گانه (co-testing) ، انجام همزمان آزمایش پاپ اسمیر به همراه آزمایش HPV، را هر پنج سال یکبار انجام دهند. در این مقاله به توضیح روش پیگیری نتایج حاصل از آزمایش سیتولوژی پاپ اسمیر می پردازیم.

گزارش “ASC-UC” در آزمایش سیتولوژی چیست؟

گزارش سلول های پوششی غیر طبیعی با اهمیت نامشخص (ASC-US)، یکی از شایع ترین اختلالات سیتولوژیک است که در نتایج آزمایش سیتولوژی گزارش می شود، اما این اختلال تنها در یک سوم موارد با ریسک ابتلا به CIN3 (دیسپلازی شدید سلول های اینترااپیتلیال دهانه رحم) همراه است. در یک تا دو سوم موارد سیتولوژی ASC-US، نتیجه آزمایش ژنتیک ویروس HPV منفی است و ریسک خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم پایین می باشد. در مواردی که به همراه گزارش ASC-US در گزارش سیتولوژی، آزمایش HPV نیز مثبت است، ریسک ابتلا به CIN3 بسته به نوع ژنوتیپ ویروس متفاوت است، به طوری که عفونت با ژنوتیپ های 16 و 18 در مقایسه با دیگر ژنوتیپ های پرخطر با افزایش دوبرابری ریسک ابتلا همراه است.

سلول های غیر طبیعی پوششی

بعد از دریافت نتیجه ASC-US در آزمایش سیتولوژی، روند پیگیری به چه صورت است؟

رویکرهای متعددی را می توان برای پیگیری این نتیجه بکار برد:

  • در صورت انجام ندادن آزمایش HPV، تکرار آزمایش سیتولوژی یک سال بعد به فرد توصیه می شود. اگر نتیجه آزمایش بعدی، وجود ASC-US و یا موارد با درجه بالاتر نئوپلازی را نشان داد، انجام کولپوسکوپی برای بررسی بیشتر توصیه می شود. اما اگر نتیجه سیتولوژی منفی بود، بازگشت به برنامه روتین غربالگری (انجام آزمایش سیتولوژی هر سه سال یکبار و یا انجام آزمایش دوگانه (سیتولوژی و HPV) در سنین 30 تا 64 سال هر 5 سال یکبار) توصیه می شود.
  • در صورت انجام آزمایش HPV:
  • موارد HPV منفی: در زنان بالای 60 سال ریسک ابتلا به سرطان دهانه سرویکس بالا می باشد، به همین دلیل در موارد ASC-US و HPV منفی، بهتر است یک سال بعد آزمایش دوگانه و یا سیتولوژی به تنهایی انجام شود.
  • موارد HPV مثبت: انجام کولپوسکوپی برای موارد مثبت ژنوتیپ های 16 و 18 HPV توصیه می شود.

سیتولوژی ASC-US در جمعیت زنان 24-21 ساله

برای نتیجه ASC-US در زنان سنین 21 تا 24 سال، تنها انجام سیتولوژی یک سال بعد جهت پیگیری توصیه می شود. اگر بعد از یکسال نتیجه سیتولوژی منفی و یا ASC-US بود، مجددا تکرار آزمایش سیتولوژی برای 12 ماه بعد توصیه می شود، اما در مواردی که نتیجه سیتولوژی نتیجه نئوپلازی با درجه بالاتر را نشان داد، انجام کولپوسکوپی قدم بعدی می باشد.

گزارش “LSIL” در آزمایش سیتولوژی چیست؟

نتایج مطالعات نشان می دهد که سرنوشت زنان با سیتولوژی ILSL شبیه به موارد ASC-US و  HPV مثبت است. زنان مسن با نتیجه LSIL آزمایش سیتولوزی در مقایسه با زنان جوان در معرض ریسک خطر بیشتری برای CIN3 می باشند. اکثر موارد (77%) از ضایعات ILSL با عفونت HPV همراه هستند و ریسک ابتلا به CIN3 در آنها بیشتر است. زنان مبتلا به ضایعات LSIL با نتیجه منفی HPV دارای ریسک ابتلا کمی برای CIN3 می باشند و با آنها شبیه به موارد ASC-US رفتار می شود.

سلول های غیر طبیعی پوششی

بعد از دریافت نتیجه LSIL در آزمایش سیتولوژی، روند پیگیری به چه صورت است؟

  • در تمامی موارد LSIL که آزمایش HPV را انجام نداده اند و یا انجام داده و HPV مثبت می باشند، برای قدم بعدی پیگیری؛ توصیه به انجام کولپوسکوپی می شود.
  • در مواردی که نتیجه آزمایش دوگانه: سیتولوژی LSIL و HPV منفی را نشان می دهد، بهتر است تکرار آزمایش دوگانه در یک سال بعد و یا انجام کولپوسکوپی به فرد توصیه شود. اگر بعد از یکسال همچنان نتیجه LSIL ویا نئوپلازی با درجه بالاتر وجود داشت، انجام کولپوسکوپی توصیه می شود. اگر نتیجه هر دو منفی شد، توصیه به تکرار آزمایش دو گانه در سه سال بعد می شود.

سیتولوژی LSIL در جمعیت زنان 24-21 ساله

در صورت مشاهده LISL در آزمایش سیتولوژی زنان جوان، انجام آزمایش سیتولوژی در یک سال بعد جهت پیگیری توصیه می شود. اگر بعد از یک سال، نتیجه سیتولوژی وجود ضایعات LSIL و یا با درجه بالاتر را نشان داد، انجام کولپوسکوپی توصیه می شود، اما اگر نتیجه سیتولوژی منفی بود، برگشت به غربالگری روتین توصیه می شود.

سیتولوژی LSIL در زنان باردار

در صورت گزارش LSIL در زنان باردار، توصیه به انجام کولپوسکوپی می شود. انجام کولپوسکوپی تا 6 هفته بعد از زایمان مانعی ندارد. انجام کورتاژ اندوسرویکس در زنان باردار غیرقابل قبول است.

سیتولوژی LSIL در زنان یائسه

در زنان یائسه با نتیجه سیتولوژی LSIL، توصیه به انجام آزمایش HPV و یا تکرار آزمایش سیتولوژی به همراه کولپوسکوپی در 6 الی 12 ماه بعد می شود. اگر HPV مثبت شد و گزارش سیتولوژی وجود LSIL و یا نئوپلازی با درجه بالاتر را نشان داد، توصیه به انجام کولپوسکوپی می شود. اگر آزمایش HPV منفی شد، توصیه به تکرار آزمایش سیتولوژی در یک سال بعد می شود. در صورت تکرار و منفی شدن هر دو آزمایش سیتولوژی و HPV، برگشت به غربالگری روتین توصیه می شود.

غربالگری روتین: انجام آزمایش سیتولوژی هر سه سال یکبار و یا انجام آزمایش دوگانه (سیتولوژی و HPV) در سنین 30 تا 64 سال هر 5 سال یکبار به عنوان غربالگری روتین سرطان دهانه رحم توسط گایدلاین های جهانی تعریف شده است.

آزمایش دوگانه (co-testing): به انجام همزمان آزمایش سیتولوژی (پاپ اسمیر) و آزمایش HPV، آزمایش غربالگری دو گانه گفته می شود. انجام این آزمایش به عنوان روش غربالگری سرطان رحم در زنان، هر 5 سال یکبار توصیه می شود.

در آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم کرج، آزمایش HPV DNA با استفاده از روش Cobas HPV Test، تولید شرکت Roche و دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا، انجام می شود. در این آزمایش هر دو ژنوتیپ HPV16 و HPV18 و 12 ژنوتیپ پرخطر دیگر مورد بررسی قرار می گیرند.

ASC-US: Atypical Squamous Cells of Undetermined significance 

LSIL: Low-grade Squamous Intraepithelial Lesions 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا