آزمایش HPV و نحوه پیگیری گزارش “HSIL” در آزمایش سیتولوژی

سرطان دهانه رحم (سرویکس)، چهارمین سرطان شایع در جمعیت زنان است که در اثر رشد غیر طبیعی سلول های ناحیه دهانه سرویکس ایجاد می شود.

روند رشد و پیشرفت سرطان دهانه رحم بسیار کند است و ممکن است سال ها بدون بروز علائم بالینی در فرد وجود داشته باشد. علت اکثر سرطان های دهانه رحم، آلودگی با انواع پر خطر (high risk) ویروس پاپیلومای انسانی (HPV virus) است که با انجام آزمایش HPV قابل شناسایی است.

از آنجایی که با تشخیص زودهنگام تغییرات سلولی غیرطبیعی دهانه رحم (سرویکس) می توان از اقدامات پیشگیرانه و درمانی مناسب استفاده کرد و در نتیجه آن از میزان خطر بروز سرطان و مرگ و میر ناشی از آن کاست، غربالگری این سرطان به عنوان یک ضرورت از مراقبت های سلامت روتین زنان مطرح می باشد.  در حال حاضر برای غربالگری، خانم ها باید آزمایش سیتولوژی پاپ اسمیر را هر سه سال یکبار و یا آزمایش دو گانه(co-testing) ، انجام همزمان آزمایش پاپ اسمیر به همراه آزمایش HPV، را هر پنج سال یکبار انجام دهند. در این مقاله به توضیح روش پیگیری نتایج حاصل از آزمایش سیتولوژی پاپ اسمیر می پردازیم.

گزارش “HSIL” در آزمایش سیتولوژی چیست؟

وجود ضایعات سلول های پوششی با درجه بالا به صورت “HSIL” در نتیجه آزمایش سیتولوژی پاپ اسمیر گزارش می شود، این ضایعات در واقع تغییرات پیش سرطانی می باشند که با گذشت زمان به سرطان تبدیل می شوند. برای زنان با سیتولوژی HSIL، کولپوسکوپی و روش برش تشخیصی جهت بررسی هیستولوژیک نمونه بیوپسی سرویکس انجام می شود.

در 60 درصد از افراد با نتیجه سیتولوژی HSIL، گزارش CIN2 (نئوپلازی اینترااپیتلیال سرویکی با درجه متوسط) و یا نئوپلازی با درجه بالاتر از آن در کولپوسکوپی مشاهده می شود. همچنین برای دو درصد از این سرطان سرویکس تشخیص داده می شوند. برای درمان نئوپلازی CIN2 و یا موارد با درجه بالاتر، برداشت سریع ناحیه دچار تغییر جهت جلوگیری از تبدیل آنها به سلول های سرطانی به زنان مبتلا توصیه می شود.ضایعات اینترااپیتلیال پوششی با درجه بالادر اکثر موارد با نتیجه سیتولوژی HSIL، آزمایش HPV مثبت می باشد و با ریسک خطر بالای ابتلا به سرطان سرویکس همراه است. در موارد بسیار نادر، HPV منفی نیز گزارش شده است که ریسک ابتلا را کاهش می دهد. به طور کلی انجام آزمایش HPV برای تعیین استراتژی های بعدی درمان و یا پیگیری بسیار کمک کننده است.

مطالعات اخیر نشان می دهند که روش کولپوسکوپی حساسیت کمتری برای تشخیص نئوپلازی CIN2 و موارد با درجه بالاتر دارد، از این جهت توصیه می شود که در صورت مشاهده زخم های بزرگ یکپارچه و یا مشاهده چندین زخم پراکنده در هنگام کولپوسکوپی، برای بررسی بیشتر باید بیوپسی بافت گرفته شود.

بعد از دریافت نتیجه سیتولوژی HSIL، روند پیگیری به چه صورت است؟

  • برای زنان با نتیجه سیتولوژی HSIL، بدون توجه به نتیجه HPV، حتما باید برش لوپ الکتروسرجیکال و یا کولپوسکوپی انجام شود. توصیه به انجام آزمایش سیتولوژی به تنهایی و یا به همراه آزمایش HPV برای پیگیری این نتیجه سیتولوژی غیر قابل قبول است.
  • در صورت گزارش HSIL و انجام کولپوسکوپی، اگر نمونه حاصل از کولپوسکوپی از نظر کمی و یا کیفی مناسب نباشد، باید از یک روش تشخیصی جراحی استفاده شود (این روش برای خانم های باردار توصیه نمی شود).
  • در صورت مناسب بودن کیفیت نمونه گرفته شده از کولپوسکوپی و بررسی هیستولوژیک، بیماران بر اساس نتیجه بدست آمده در دو گروه قرار می گیرند، روش های پیگیری متفاوتی برای این دو گزارش وجود دارد که در متن زیر به آن می پردازیم.

نتیجه هیستولوژی منفی و یا CIN1 گزارش می شود.

نتیجه هیستولوژی CIN2، CIN3 و یا CIN2,3 گزارش می شود.

بعد از دریافت نتیجه CIN1 در آزمایش هیستولوژی، روند پیگیری به چه صورت است؟

نتیجه CIN1 جزء گروه اختلالات کم اهمیت تر دسته بندی می شوند و نیاز به انجام آزمایشات غربالگری در فاصله زمانی کمتر از پیگیری های روتین دارد. مراحل پیگیری این نتیجه به طور متوالی در زیر توضیح داده شده است.

در این موارد، در مرحله اول توصیه به انجام آزمایش دوگانه (آزمایش سیتولوژی به همراه آزمایش HPV) یک سال بعد می شود.

بعد از انجام آزمایش دوگانه و در صورت منفی شدن هر دو آزمایش، متناسب با سن بیمار توصیه به تکرار آزمایش برای سه سال بعد می شود (در افراد کمتر از 30 سال تنها تکرار آزمایش سیتولوژی و در افراد 30 سال یا بالاتر تکرار آزمایش دوگانه برای سه سال بعد توصیه می شود).

در صورت منفی شدن تمامی آزمایشات، به بیمار توصیه به انجام غربالگری روتین (انجام آزمایش سیتولوژی به تنهایی هر سه سال یکبار و یا انجام آزمایش دوگانه هر پنج سال یکبار) می شود.

در هر یک از این مراحل، در صورت مشاهده یافته غیرطبیعی در آزمایشات، توصیه به انجام کولپوسکوپی می شود. در صورت پایدار بودن نتیجه CIN1 در کولپوسکوپی به مدت حداقل دو سال، توصیه به پیگیری و درمان می شود. در این موارد اگر بررسی کولپوسکوپی مناسب بود، روش های درمانی excision و ablation برای بیمار انجام می شود، اما اگر بررسی کولپوسکوپی ناکافی بود، روش تشخیصی توصیه می شود.

در صورت مشاهده نتیجه CIN2، CIN3، CIN2,3 و یا وضعیت CIN با درجه نامشخص، روش درمانی مناسب بر پایه نظر پزشک، تجربه و شرایط خاص بیمار انتخاب می شود.

نکته: زمانی که تشخیص CIN1 برای بیمار مطرح است، انجام هیسترکتومی به عنوان درمان اولیه و اصلی غیر قابل قبول است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا