آزمایش PCR کرونا در آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم

شیوع بیماری کرونا در چندین ماه اخیر، سلامتی و جان افراد را در سراسر جهان تهدید کرده است. تا پایان آبان ماه، تقریبا 58 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده اند و از این تعداد، یک میلیون و 39 هزار نفر جان خود را از دست داده اند. انجام آزمایش جهت تشخیص زودهنگام بیماری یک مرحله اصلی در درمان و کنترل این بیماری به حساب می آید.  

دو نوع آزمایش، مولکولی(PCR)  و سرولوژی (آنتی بادی) برای بررسی عفونت با ویروس کرونا وجود دارد که آزمایش مولکولی (PCR)، آزمایش اصلی برای تایید تشخیص ابتلا به بیماری کرونا می باشد.

آزمایش PCR کرونا

در آزمایش PCR کرونا، وجود ماده ژنتیکی ویروس Covid-19 مورد بررسی قرار می گیرد. در این آزمایش، وجود ویروس فعال در بدن بررسی می شود، به این معنی که بر اساس نتیجه این آزمایش می توان فهمید که آیا فرد در زمان انجام آزمایش، به ویروس مبتلا است یا خیر. اما در آزمایش سرولوژی یا آنتی بادی، سطح آنتی بادی هایی که بر علیه بیماری تولید شده است اندازه گیری می شود، این آنتی بادی ها چند روز یا چند هفته بعد از ابتلای فرد، توسط سیستم ایمنی او تولید می شوند و مثبت بودن آن نشان می دهد که فرد در گذشته به این بیماری مبتلا بوده است، منظورم از گذشته، دو هفته، یک ماه و یا چند ماه است که در حال حاضر، نمی توان بر اساس نتیجه آزمایش این زمان را به درستی تعیین نمود.

سه ویژگی منحصر به فرد آزمایش PCR کرونا در آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم

  • توالی یابی کل ژنوم ویروس کرونا برای اولین بار در ایران توسط مسئول فنی آزمایشگاه (دکتر شهرام سواد)
  • طراحی آزمایش PCR دقیق با حساسیت و اختصاصیت بالا (بر اساس دانش دقیقی که درباره ژنوم ویروس کسب کرده ایم)
  • انجام نمونه گیری در منزل به منظور راحتی شما

با شروع پاندمی این بیماری، آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم با بهره گیری از دانش به روز دنیا، اقدامات متعددی را در راستای شناخت بهتر این بیماری و کمک به تشخیص سریع آن نموده است. یکی از مهمترین آنها، تعیین توالی ژنوم ویروس کرونا در ایران است که با استفاده تکنیک پیشرفته توالی یابی نسل جدید انجام شده است. ژنوم ویروس کرونا از نوع RNA می باشد که در آزمایش مولکولی بر پایه Real-Time PCR قابل بررسی و شناسایی است، با شناخت دقیق ماهیت ژنتیکی ویروس، می توان روش تشخیص مولکولی دقیق تری را طراحی نمود و با اختصاصیت و حساسیت بالاتری افراد مبتلا را تشخیص داد.

بسیاری از افراد به دلیل داشتن علائم خفیفی مثل تب، سردرد، بی حالی و… و یا به دلیل تماس با یک فرد مبتلا، به ابتلای خودشان به بیماری کرونا مشکوک می شوند و می خواهند از وضعیت خود باخبر شوند. این بیماری در افراد مختلف شدت و حدت متفاوتی را نشان داده، به طوری که حتی در یک خانواده، افراد به شکل های مختلفی از این بیماری مبتلا شده اند، بعضی با علائم کاملا ملایم و بعضی با علائم شدید. به همین دلیل آگاهی از وضعیت ابتلا به این بیماری در روزهای ابتدایی بروز علائم، یک هشداری است برای اینکه فرد مبتلا بیماری را سرماخوردگی ساده در نظر نگیره و حتما به پزشک مراجعه کند و با بروز هر یک علائم خطرناک مثل تب شدید، احساس تنگی نفس و … پیگیر درمان باشد.

همانطور که شنیدید، بسیاری از افراد مبتلا، علائمی شبیه به سرماخوردگی را نشان می دهند و حتی ممکن است بدون علامت و ناقل باشند. اما این بیماری می تواند برای افراد مسن و افراد با بیماری زمینه ای بسیار خطرناک باشد و علائم شدیدی را در آنها ایجاد نماید. هر یک از ما، اگر جزء این افراد نباشیم، حتما در اطرافمون عزیزانی را داریم که جزء این گروه حساس هستند و نگران سلامت آنها در این روزها هستیم. با انجام آزمایش مولکولی در روزهای اولیه بروز علائم و یا زمانی که در تماس با افراد مبتلا بودیم، می تواند منجر به تشخیص سریع بیماری شود. شروع درمان، رعایت اصول بهداشتی و قرنطینگی بعد از تشخیص می تواند در پیشگیری از شیوع این بیماری و حفظ سلامت و جان عزیزانمان بسیار کمک کننده باشد.

یکی از اقدامات مهم دیگری که آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم به منظور راحتی بیشتر شما انجام داده، انجام نمونه گیری در منزل است. انجام آزمایش در منزل این امکان را به شما می دهد تا از صرف زمان زیاد در آزمایشگاه و در معرض خطر قرار گرفتن مجدد شما جلوگیری شود.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا