ارتباط مصرف شیر کم چرب و افزایش خطر چاقی در کودکان

آیا مصرف شیر کم چرب باعث افزایش ریسک ابتلا به چاقی در کودکان می شود؟ 

شیر به عنوان یک وعده  غذایی مهم برای اغلب کودکان آمریکای شمالی به شمار می رود. با افزایش میزان چاقی در ایالت متحده، پزشکان توصیه کردند که کودکان دو سال و پایین تر شیر کم چرب مصرف کنند تا از افزایش وزن و عوارض ناشی از آن جلوگیری شود. اما طی مطالعه مروری سیستماتیکی که اخیرا به چاپ رسیده است، محققین دریافتند که خطر چاقی در کودکانی که شیر کامل مصرف می کنند، 40 درصد کاهش می یابد.

در این مطالعه ارتباط بین مصرف چربی شیر گاو و خطر اضافه وزن (چاقی) در کودکان یک سال تا 18 سال مورد ارزیابی قرار گرفت. نتیجه این بررسی، از تجزیه و تحلیل 28 مطالعه که بر روی 21 هزار کودک از کشورهای مختلف انجام شده بود، بدست آمده است.

محققین دریافتند، کودکانی که شیر کم چرب مصرف می کنند دارای خطر کمتری برای اضافه وزن و ابتلا به چاقی می باشند. کاهش ریسک ابتلا به چاقی در کودکانی که شیر کم چرب مصرف کرده اند در هیچ یک از این مطالعاتی که مورد ارزیابی قرار گرفتند، گزارش نشده است.

کودکانی که شیر کامل مصرف می کنند در مقایسه با کودکانی که به همان میزان شیر کم چرب مصرف می کنند، لاغرتر می باشند زیرا که آنها بعد از نوشیدن شیر کامل (پرچرب) احساس سیری بیشتری دارند. به همین دلیل آنها کمتر احساس نیاز به خوردن دیگر خوراکی های میان وعده چاق کننده مثل بیسکویت، نان و چیپس را پیدا می کنند.

مطالعاتی که در این مقاله مروری مورد بررسی قرار گرفته، همگی مقالات مشاهده ای بوده اند، به این معنی است که آنها سایر عواملی را می توانسته در کاهش ریسک چاقی نقش داشته باشه را در نظر نگرفته اند و از این جهت تایید این یافته نیاز به انجام مطالعات بیشتری دارد.

طبق گزارشات سازمان سلامت جهانی، تعداد نوزادان و کودکان (در رنج سنی صفر تا پنج سال) با اضافه وزن و چاق در طی سال های اخیر به شدت افزایش یافته است. چاقی در دوره کودکی در ارتباط با ریسک افزایش یافته ابتلا به طیف گسترده ای از عوارض جدی سلامت و بروز زودرس بیماریهای قلبی و دیابت است.

در ایالت متحده تقریبا حدود 19 درصد از کودکان دچار چاقی می باشند. چاقی با مشکلات جدی سلامت از جمله بیماریهای قلبی عروقی، افزایش فشار خون، سکته قلبی، دیابت، سکته مغزی و انواعی از سرطان ها در ارتباط است.

چاقی یک تهدید رو به افزایش برای سلامتی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن