ارتباط گروه خونی منفی -RH و سقط جنین

خانم ها با گروه خونی منفی (Rh منفی)، نیاز به توجه ویژه ای در دوران بارداری دارند. در گذشته، زنان Rh منفی، در صورت مواجهه خون جنین با مادر، در معرض سقط جنین بودند. اما در حال حاضر، با تزریق آمپول روگام در دوران بارداری و بعد از زایمان، این رویداد به ندرت اتفاق می افتد.

فاکتور Rh چیست؟

علاوه بر گروه های خونی اصلی A، B، O و AB، افراد دارای یک گروه خونی Rh نیز هستند که با حضور و یا عدم حضور فاکتور Rh، پروتئینی بر سطح سلول های خونی، تعیین می شود و معمولا به عنوان Rh مثبت و Rh منفی ذکر می شود.

بیش از 85% از افراد Rh مثبت هستند، سایر افراد فاقد این پروتئین و Rh منفی هستند و این وضعیت به هیچ وجه بر سلامت عمومی آنها تاثیر نمی گذارد.

ژنتیک افراد گروه خونی و Rh آنها را تعیین می نماید. نوع Rh توسط دو آلل تعیین می گردد، که یکی از پدر و دیگری از مادر به ارث می رسد.

جلوگیری از بروز حساسیت نسبت به فاکتور Rh

اگر فرد دارای گروه خونی Rh منفی در معرض گروه خونی مثبت قرار گیرید، آنتی بادی های ضد Rh در بدن فرد تولید خواهد شد. در ارتباط با مادر باردار با Rh منفی که نوزاد Rh مثبت را باردار است، در صورت وارد شدن خون جنین به خون مادر، امکان بروز واکنش و تولید آنتی بادی در خون مادر بر علیه فاکتور Rh وجود دارد. این مواجهه ممکن است در اواخر و یا هنگام زایمان رخ دهد و یا در صورت سقط جنین و یا حاملگی خارج رحم اتفاق بیاتد.

اگر این اولین بارداری جنین با Rh مثبت باشد، معمولا جنین تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت ولی در صورت عدم تزریق آمپول روگام و تولید آنتی بادی در بدن مادر، بارداری های بعدی خانم در معرض خطر سقط خواهد بود. در بارداری های بعدی این آنتی بادی ها می توانند از جفت عبور کرده و به سلول های قرمز جنین حمله کنند و منجر به بروز بیماری همولیتیک در جنین شود.

به منظور جلوگیری از تشکیل آنتی بادی ها، ممکن است آمپول روگام تزریق شود. این آمپول حاوی آنتی بادی هایی بر علیه سلول های Rh مثبت است که مانع از تولید آنتی بادی در بدن مادر می شود.

آمپول روگام در هفته 28 بارداری و همچنین بعد از زایمان، اگر نوزاد مثبت باشد، به مادر تزریق می شود. علاوه بر بارداری نرمال، در موارد سقط جنین، انجام اقدامات تهاجمی مثل آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای کوریون (CVS) که احتمال مواجهه خون مادر با جنین وجود دارد، این آمپول تزریق می شود.

ارتباط بین نوع Rh و سقط جنین

منفی بودن Rh به خودی خود باعث سقط جنین یا از دست دادن بارداری نمی شود. شما فقط زمانی در معرض سقط هستید که بدن شما توسط این فاکتور حساس شده باشد. اگر توصیه های پزشک را در رابطه با تزریق آمپول روگام در دوره بارداری، بعد از بارداری خارج رحمی و یا سقط جنین انجام دهید، این خطر بسیار ناچیز است.

اگر مادر نسبت به فاکتور Rh حساس شده باشد، در بارداری بعدی با جنین Rh مثبت، احتمال بروز عوارض و مرده زایی ناشی از وضعیتی به نام هیدروپس فتالیس ایمنی وجود دارد که در سه ماهه دوم و سوم رخ می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا