امیکرون و کودکان

شیوع گسترده امیکرون در جهان نشان داد که این سویه جدید بسیار مسری تر از سایر جهش های قبلی بوده و علایم آن با سویه های دیگر نظیر سویه دلتا تفاوت هایی دارد. یکی از نکات متمایز در امیکرون در مقایسه با سویه های قدیمی تر، ابتلای بیشتر کودکان به این سویه جدید میباشد.

اگرچه در حال حاضر تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت نگرفته است ولی گزارش های اولیه حاکی از تایید ابتلای کودکان به این سویه جدید میباشد.

علائم بالینی درکودکان مبتلا به امیکرون، تقریبا مشابه سایر افراد در گروه های سنی بالاتر است، ولی علائم زیر عمومیت دارند:

  • تب و لرز
  • سرفه
  • تنگی نفس
  • خستگی
  • درد عضلانی
  • سردرد
  • از بین رفتن حس بویایی و چشایی
  • گلودرد
  • آبریزش بینی
  • مشکلات گوارشی

به گفته متخصصین کلینیک اطفال در کالیفرنیا، از بین علائم ذکر شده از بین رفتن حس بویایی و چشایی در کودکان، به شدت افراد بالغ وجود ندارند ولی علائمی نظیر تب، سردرد یا آبریزش بینی بسیار معمول تر است.

یکی از موارد معمول در کودکان، ایجاد خروسک در نتیجه آلودگی آنها با سویه امیکرون است که منجر به سرفه های صدا دار در آنها میشود. با توجه به اینکه راه هوایی فوقانی در اطفال کوچکتر از بزرگسالان است حتی تورم اندکی حاصل از امیکرون منجر به ایجاد خروسک در آنها خواهد شد.

بطور کلی، کودکان در صورت ابتلا درجات خفیف تری از بیماری رو تجربه می کنند ولی با این حال باید علائم بیماری را در آنها جدی گرفت. بررسی های صورت گرفته در بیمارستان اطفال سیدنی در استرالیا نیز نشان داد که در دوره شیوع سویه دلتا از هر 5 کودک مبتلا، یک کودک هیچ گونه علائمی از ابتلا رو نشان نمی داد. در یک بررسی صورت گرفته در همین دوره، از مجموع 17400 کودک که مشکوک به ابتلا بوده اند در حدود 92 درصد آنها فاقد هرگونه علائم بالینی جدی بوده اند. همینطور در صورت بروز علائم بالینی، این علائم بیش از 48 ساعت باقی نمی ماندند.

با غالب شدن سویه امیکرون به جای سویه دلتا میزان بستری در مقایسه با پیک سویه دلتا، میزان بستری کودکان مشکوک به ابتلا به یک سوم کاهش پیدا کرد. به عبارت دیگراین میزان تا 60 درصد نسبت به مدت مشابه در سویه دلتا کاهش یافته است. البته باید در مورد یافته جدید نیز با احتیاظ اظهار نظر نمود چون احتمال تغییرات موجود در موج همه گیری کماکان وجود دارد. البته نگران از ابتلا کودکان صرفا به خطرات ناشی از بیماری برای سلامتی آنها نیست، بلکه کودکان میتوانند به عنوان عوامل بالقوه انتقال به سایر افراد عمل کنند.

اهمیت بررسی شانس انتقال ویروس به کودکان از این منظر است که ممکن است در کودکانی که شرایط ویژه پزشکی نظیر بیماریهای زمینه ای یا مشکلات خاص ژنتیکی دارند، با ابتلا به بیماری شرایط پیچیده ای را تجربه کنند.

آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم آماده خدمت رسانی و تشخیص تست کرونا (امیکرون)، نمونه گیری در منزل و محل کار با بالاترین دقت و سرعت در جوابدهی به شما عزیزان میباشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا