بررسی NT در غربالگری مرحله اول

بررسی NT در سونوگرافی سه ماهه اول

NT مخفف Nuchal translucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است، میزان این ناحیه در غربالگری مرحله اول (هفته 11 تا انتهای هفته 13 بارداری) توسط پزشک رادیولوژیست مورد ارزیابی قرار می گیرد. افزایش میزان NT به عنوان یک علامت غیراختصاصی از ناهنجاریهای جنینی به شمار می آید و برای تعیین ریسک ابتلای جنین به انواعی از ناهنجاری ها، این پارامتر مورد بررسی قرار می گیرد.. 

ناهنجاریهایی که می تواند با افزایش ضخامت NT همراه باشد:  

  • آنیوپلوئیدی ها (ناهنجارهای تعدادی کروموزومی): مثل تریزومی 21 (سندرم داون) و سندرم ترنر
  • دیگر بیماریها: مثل بیماریهای مادرزادی قلب، سندرم نونان، دیسپلازی اسکلتی، سندرم اسمیت لملی اپتیز
  • عفونت های داخل رحمی: عفونت داخل رحمی با پاروو ویروس B19 منجر به بروز آنمی و سکته قلبی در جنین می شود و افزایش NT یکی از نشانه هایی که در این جنین ها مشاهده می شود.

مطالعات نشان می دهد که در 13 درصد از جنین هایی که از نظر کروموزومی نرمال هستند، NT می تواند بیشتر از 2.5 میلی متر باشد و افزایش NT لزوما به معنای ابتلای جنین نیست. اندازه NT می تواند به پزشک در تعیین ریسک ابتلا و تصمیم گیری در انجام آزمایشات بعدی کمک نماید، در نتیجه تایید ارتباط آن با وجود ناهنجاری در جنین به نتیجه آزمایشات تشخیصی بستگی دارد. برای مثال: انجام آمنیوسنتز (بررسی کروموزومی) در جنین هایی که مشکوک به تریزومی 21 هستند برای تایید تشخیص این بیماری ضرورت دارد. 

در غربالگری سه ماهه اول، سونوگرافی NT به همراه آزمایش خونی جهت بررسی احتمال ابتلای جنین به ناهنجاریهای کروموزومی تریزومی 21(سندرم داون)، تریزومی 18 (سندرم ادوارد) و تریزومی 13 (سندرم پاتو) انجام می شود. در صورت بالا بودن ریسک خطر، پزشک برای تشخیص قطعی، آزمایشات تشخیصی مانند بررسی کروموزومی بر روی نمونه پرزهای کوریونی (CVS) و یا آمنیوسنتز را تجویز خواهد کرد.

چه کسی باید غربالگری NT را انجام دهد؟

غربالگری NT جزئی از آزمایشات روتین بارداری است که در سه ماهه اول بارداری به تمام خانم های باردار توصیه می شود.

غربالگری NT چه زمانی باید انجام شود؟

این ارزیابی توسط متخصص رادیولوژی در هفته های 11 تا انتهای هفته 13 بارداری انجام می شود. بعد از این زمان و به علت ضخیم شدن بافت پشت گردن و از دست رفتن شفافیت این ناحیه، امکان ارزیابی NT از دست می رود.

غربالگری NT چگونه انجام می شود؟

ارزیابی NT، نوع خاصی از سونوگرافی است که با استفاده از دستگاه سونوگرافی بسیار حساس انجام می شود. متخصص سونوگرافی ابتلا پارامترای مرتبط با سن جنین را مورد بررسی قرار می دهد تا از صحت سن جنین اطمینان حاصل نماید. سپس ضخامت NT را اندازه گیری می نماید و به همراه سن مادر و سن حاملگی، احتمال وجود یک ناهنجاری کروموزومی را محاسبه می نماید. اگرچه نمی تواند تشخیص قطعی به شما بدهد، اما می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا می خواهید آزمایش تشخیصی انجام دهید یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا