بیماری سل

سل (TB) یک بیماری عفونی بالقوه جدی است که عمدتاً ریه ها را درگیر می کند. باکتری‌هایی که باعث ایجاد بیماری سل می‌شوند از طریق قطرات کوچک سرفه و عطسه در هوا منتشر می‌شوند و از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کنند.

سل (TB) یک بیماری انسانی است که توسط مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. این بیماری عمدتاً ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد و بیماری ریوی را به شایع ترین تظاهرات تبدیل می کند. سایر سیستم‌های بدنی که معمولاً تحت تأثیر قرار می‌گیرند عبارتند از: سیستم تنفسی، دستگاه گوارش، سیستم لنفورتیکولار، پوست، سیستم عصبی مرکزی، سیستم اسکلتی عضلانی، سیستم تولید مثل و کبد. در چند دهه گذشته، تلاش جهانی هماهنگی برای ریشه کنی سل صورت گرفته است. علیرغم دستاوردهای کنترل سل و کاهش موارد جدید و مرگ و میر، هنوز هم بار بزرگی از عوارض و مرگ و میر در سراسر جهان را به خود اختصاص می دهد.

بیماری عفونی توبرکولوز (Tuberculosis/TB) یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی دنیا است که سالانه موجب مرگ بیش از دو میلیون نفر می‌شود. عامل این بیماری گروهی از باکتری های درون سلولی هستند که مایکوباکتریوم توبرکولوزیس کمپلکس (Mycobacterium tuberculosis complex) نامیده می‌شوند. مایکوباکتریوم توبرکولوزیس (M. Tuberculosis)، مایکوباکتریوم بوویس (M. bovis) و مایکوباکتریوم بوویس ب ث ژ (M. bovis BCG) از جمله این باکتری‌ها هستند.

علائم

اگرچه بدن انسان می تواند حاوی باکتری هایی باشد که باعث سل می شوند، در حالی که سیستم ایمنی بدن معمولاً می تواند از بیمار شدن جلوگیری کند. به همین دلیل:

سل نهفته: شما عفونت سل دارید، اما باکتری های بدن شما غیر فعال هستند و هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. سل نهفته که سل غیر فعال یا عفونت سل نیز نامیده می شود، مسری نیست. سل نهفته می تواند به سل فعال تبدیل شود، بنابراین درمان مهم است.

سل فعال: این بیماری که بیماری سل نیز نامیده می شود، شما را بیمار می کند و در بیشتر موارد می تواند به دیگران سرایت کند. ممکن است هفته ها یا سال ها پس از عفونت با باکتری سل رخ دهد.

علائم و نشانه های سل فعال عبارتند از:

  • سرفه سه هفته یا بیشتر
  • سرفه خونی یا مخاطی
  • درد قفسه سینه یا درد همراه با تنفس یا سرفه
  • کاهش وزن ناخواسته
  • خستگی
  • تب
  • عرق شبانه
  • لرز
  • از دست دادن اشتها

سل همچنین می تواند سایر قسمت های بدن شما از جمله کلیه ها، ستون فقرات یا مغز را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که سل در خارج از ریه شما رخ می دهد، علائم و نشانه ها بسته به اندام های درگیر متفاوت است. به عنوان مثال، سل ستون فقرات ممکن است باعث کمردرد شود و سل در کلیه ها ممکن است باعث ایجاد خون در ادرار شود.

مقاومت دارویی

بسیاری از سویه های سل در برابر داروهایی که بیشتر برای درمان بیماری استفاده می شوند مقاومت می کنند. افراد مبتلا به سل فعال برای خلاص شدن از شر عفونت و جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی باید چندین ماه از انواع داروها استفاده کنند.

تشخیص

اگر چه کشت همچنان به عنوان معتبرترین روش تشخیص توبرکولوز محسوب می‌شود، Real-Time PCR به نحو روزافزونی به عنوان روش جایگزین مطرح می‌شود که عمدتا به دلیل سرعت، حساسیت و اختصاصی بودن نتایج ان می‌باشد. این روش در مقایسه با سایر روش‌ها دارای حساسیت بیشتر و دامنه اندازه گیری وسیع‌تری می‌باشد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا