تست ژنتیک با بزاق دهان

فهرست مطالب

تست ژنتیک با بزاق دهان یک روش ساده و مطمئن برای بررسی ژن ها است. این روش می تواند جایگزین روش نمونه گیری از خون در بسیاری از تست های ژنتیک ملکولی به خصوص درافرادی که ترس از خونگیری دارند باشد.

انجام آزمایش ژنتیک بر روی نمونه ی بزاق در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و انگلستان، ابتدا برای کودکان و در ادامه برای تمامی گروه‌های سنی به مرور جایگزین نمونه گیری از خون شده و استانداردهای پزشکی این کشورها را نیز کسب کرده است.
به طور خلاصه نمونه‌گیری‌ مبتنی بر نمونه ی خون تهاجمی بوده و عوامل مختلفی نظیر تجربه و توانایی فرد نمونه‌گیر، میزان همکاری فرد نمونه دهنده و شرایط نگهداری نمونه در کیفیت آن اثر گذارند.

آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم کرج زیر نظر دکتر شهرام سواد مسئول فنی آزمایشگاه پارس ژنوم کرج و نیلو ژنوم تهران، مفتخر است که به عنوان اولین مرکز، به صورت پیشرو و انحصاری انجام انواعی از تست های ژنتیک ملکولی را بر مبنای نمونه گیری از بزاق در استان البرز انجام دهد.

چه تست های ژنتیکی بر روی نمونه ی بزاق قابل انجام هستند؟

تعداد زیادی از آزمایشات ژنتیکی ملکولی از جمله موارد زیر را می توان بر روی DNA استخراج شده از بزاق انجام داد:

  • آزمایش غربالگری ژنتیکی زوجین پیش از ازدواج
  • آزمایش غربالگری ژنتیکی در حین ازدواج
  • آزمایش هول اگزوم (WES)
  • بررسی و تایید جهش با روش PCR-Seq
  • آتروفی عضلانی-نخاعی (SMA)
  • فیبروزکیستیک
  • سندرم ایکس شکننده
  • شارکوت ماری توث
  • ترومبوفیلیا

آمادگی پیش از نمونه گیری از بزاق

در این روش باید تا نیم ساعت قبل نمونه گیری از خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و سیگار کشیدن خودداری نمود. نمونه گیری از بزاق در دوران بارداری، سرماخوردگی و آنفولانزا قابل انجام است و حتی منع دارویی ندارد. البته در مواردی مثل شیمی درمانی که مصرف دارو موجب کاهش تعداد گلبول های سفید می شود بهتر است حداقل دو هفته پس از آخرین دوره ی درمان نمونه گیری انجام شود.

شرایط نگهداری نمونه ی بزاق

نمونه ی بزاق پس از انتقال به ظرف حاوی بافر مخصوص تا چندین روز در دمای اتاق قابل نگهداری است. با این حال، توصیه می شود پس از نمونه گیری ظرف مخصوص را تحویل آزمایشگاه دهید.

مدت زمان جوابدهی

آماده شدن جواب آزمایشاتی که بر روی نمونه ی بزاق انجام می شوند مانند تست هایی است که بر روی نمونه خون انجام می شوند و تفاوتی ندارند.

روش انجام نمونه گیری از بزاق

نمونه گیری بزاقی یا Saliva از طریق ویال مخصوصی صورت می‌گیرد که شامل دو قسمت است:


1) ویال اختصاصی نمونه گیری بزاق که حاوی بافر تثبیت کننده ی DNA می‌باشد.

2) آب مقطر معمولی که جهت نمونه گیری غرغره‌ای به فرد داده می‌شود.

در این روش طبق جدول زیر ابتدا آب مقطر باز و به صورت کامل در دهان فرد چکانده می‌شود. در ادامه فرد به صورت متناوب و هر 5 ثانیه آب مقطر را در دهان چرخانده و سپس بلافاصله غرغره از انتهای حلق آغاز می‌شود. روش مذکور (چرخش آب مقطر در دهان و غرغره از انتهای حلق) دو بار دیگر نیز ادامه می‌یابد و بعد از پایان 30 ثانیه تکمیل می‌گردد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی درباره ی ما مراجعه کنید. همچنین، برای هماهنگی جهت دریافت ظرف مخصوص نمونه گیری از بزاق به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا