تست ژنتیک شخصیت و تبار شناسی

فهرست مطالب

تست ژنتیک شخصیت و تبار شناسی 23andMe بر اساس ویژگی های منحصر به فرد در DNA هر یک از انسان ها عمل می کند. 99.5% از DNA همه ی ما انسان ها با هم مشابه است و تنها 0.5% تفاوت وجود دارد. به این تفاوت ها واریانت ها گفته می شود. بسیاری از واریانت ها با خصوصیات فردی و نژادی ما ارتباط دارند. این واریانت ها از والدین ما به ارث می رسند. در تست DNA ، 23andMe از سلول های موجود در بزاق استخراج می شود. سپس هزاران واریانت در ژن ها بررسی می شوند و نتایج حاصل از آن به صورت یک گزارش در اختیار فرد آزمایش دهنده قرار داده می شود.
تست ژنتیک 23andMe اولین آزمایش شخصیت و تبار شناسی با تاییدیه ی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در دنیا است که به صورت عرضه مستقیم به مصرف کننده (direct to consumer) از سال 2007 وارد بازار شد. این آزمایش در آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم کرج و با همکاری شرکت 23andMe آمریکا انجام می‌شود.

23andme کیت

منظور از تست ژنتیک 23andMe چیست؟

منظور از تست 23andMe بررسی همزمان 22 جفت کروموزوم اتوزوم و کروموزوم های جنسی (X, Y) است.

مراحل انجام تست ژنتیک شخصیت و تبار شناسی 23andMe :

 • تماس با آزمایشگاه و سفارش تست
 • دریافت کیت جمع آوری نمونه ی بزاق
 • ارسال نمونه ی بزاق
 • دریافت نتایج تست
 • مشاوره ی ژنتیک

پس از تماس با آزمایشگاه و ثبت سفارش، یک جعبه حاوی پکیج جمع‌آوری بزاق به همراه دفترچه راهنما، برایتان ارسال می‌شود. پس از دریافت نمونه شما در آزمایشگاه، با استفاده از DNA موجود در بزاق، تست‌های ژنتیکی و آنالیز انجام می شود.

 

23andme ریپورت

چه فاکتورهایی در تست ژنتیک 23andMe بررسی می شوند؟

ژنتیک شخصیت و روانشناسی

این قسمت به بررسی تاثیر واریانت هایی که در تحقیقات به عنوان موثرترین واریانت ها در شخصیت، احساسات، خصوصیاتی مثل رنگ چشم، تغذیه و استعدادهایتان شناخته شده اند می پردازد. البته نقش محیط در کنار ژنتیک در شکل گیری خصوصیات فردی انکار ناپذیر است.
در این تست فاکتورهای ژنتیکی مرتبط با بیش از سی خصوصیت فردی بررسی شده و نتیجه هر یک از آنها به صورت درصد بیان می شود.

استعداد خوانندگی

پوست و زیبایی

(کک ومک، چال گونه، شوره و …)

سلامت مو

(رنگ مو، رشد مو، کچلی زودرس و …)

بویایی و چشایی

(چه طعمی را بیشتر دوست دارید و چه بویی را بیشتر می پسندید)

ویژگی های شخصیتی

(ترس از ارتفاع، حساسیت به صداهای خاص (میسوفونیا) و …)

پیشینه ی خانوادگی و تبار شناسی

در قسمت پیشینه ی خانوادگی، DNA شما به هزاران قطعه ی کوچک شکسته می شود و میزان شباهت هر قطعه با قطعات DNA متعلق به نژادهای مختلف از بیش از 150 کشور مختلف سنجیده می شود و نتیجه به صورت در صد بیان می شود.

ترکیب نژادی اجداد شما

در این آزمایش با مقایسه ی DNA شما با بیش از 10000 نفر از 31 نژاد مختلف در سراسر دنیا مشخص می گردد که متعلق به چه نژادهایی در کجای دنیا هستید.

محل زندگی اجداد شما

این آزمایش با مقایسه ی شباهت DNA شما با DNA بیش از 400000 نفر از 120 کشور محل زندگی اجداد شما را به صورت یک احتمال تعیین می کند. اگر DNA شما با 5 یا بیش از 5 نفر از یک کشور شباهت داشته باشد به احتمال زیاد اجداد شما در آنجا زندگی می کردند.

خویشاوندان ژنتیکی شما در سراسر دنیا

بر اساس میزان شباهت DNA شما با افراد مختلف از سراسر دنیا می توانید خانواده ژنتیکی خود را پیدا کنید و بفهمید چه تعداد بستگان ژنتیکی در سراسر جهان دارید.

اجداد مادری

در این بخش با بررسی واریانت های ژنتیکی در DNA میتوکندریایی اطلاعاتی در مورد اجداد مادری شما (نژاد، محل زندگی شان و نقشه ی مهاجرت آن ها در طول سال ها) ارائه می گردد.

اجداد پدری

از آنجائیکه بررسی اجداد پدری تنها از طریق بررسی کروموزوم Y امکان پذیر است و زنان این کروموزوم را ندارند، این قسمت از تست مختص مردان است. در این بخش اطلاعاتی در مورد اجداد پدری شما (نژاد، محل زندگی شان و نقشه ی مهاجرت آن ها در طول سال ها) ارائه می گردد.

DNA نئاندرتال ها

با وجود اینکه نئاندرتال ها تقریبا 40000 سال پیش منتقرض شدند اما بخش هایی از DNA آن ها هنوز با ما است. بر اساس مطالعات انجام شده آنها در حدود 60000 سال پیش با انسان ها همزیستی داشته اند. اکثر ما کنجکاو هستیم بدانیم اجداد اولیه ی ما چه کسانی بوده اند و کجا زندگی می کردند. در این تست با بررسی واریانت های تک نوکلئوتیدی (SNP) در تمام کروموزوم ها مشخص می شود چند درصد از DNA ما به اجداد نئاندرتال بر می گردد.

مزایای تست ژنتیک شخصیت و تبار شناسی 23andMe

 • در این تست بر خلاف تست های دیگر امکان بررسی همزمان ویژگی های شخصیتی و تبار شناسی فراهم آمده است.
 • گزارشات این تست در غالب شکل، جدول و نمودار بوده و به آسانی قابل فهم هستند.
 • نمونه ی DNA و اطلاعات شما کاملا محرمانه هستند و در اختیار هیچ سازمان یا فرد دیگری قرار داده نمی شوند.
 • آزمایشات شما در داخل ایران انجام می‌شود و نتایج در آزمایشگاه پارس ژنوم بررسی می‌شوند.
 • با انجام این تست از ویژگی های شخصیتی خود آگاه می شوید، نقاط قوت خود را شناسایی کرده، استعدادهای خود را پرورش می دهید و درست تصمیم گیری می کنید.
 • از آنجائیکه ژن های هر انسان از بدو تولد او ثابت هستند و تغییری نمی کنند فقط یک بار در طول عمر نیاز است که این تست را انجام دهید.

آیا تست ژنتیک شخصیت و تبار شناسی 23andMe یک آزمایش تشخیصی است؟

در این تست بیماری های ژنتیکی بررسی نمی شوند. هدف از انجام این تست بررسی خصوصیات، استعدادها و اجداد شما بر پایه ی واریانت های ژنتیکی است.

نتایج تست 23andMe به چه صورت است؟

نتیجه ی تست شما به صورت یک گزارش کامل و تفسیر شده در 4 بخش برای زنان و 5 بخش برای مردان در اختیارتان قرار داده خواهد شد.

مدت زمان جوابدهی تست 23andMe چقدر است؟

مدت زمان جوابدهی این تست از زمانیکه نمونه ی بزاق به آزمایشگاه تحویل داده شود بین 3 تا 4 هفته است. البته در مواردی که نمونه کیفیت و کمیت مناسب را نداشته باشد و نیاز به تکرار نمونه گیری باشد ممکن است جوابدهی تا 8 هفته طول بکشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی درباره پارس ژنوم مراجعه کنید. همچنین، برای آگاهی از هزینه تست ژنتیک شخصیت و تبار شناسی 23andMe به صفحه ی تماس با پارس ژنوم مراجعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا