تعيين هويت (ابوت)

تعیین هویت آزمایشی است که غالبا به منظور تأیید رابطه والد-فرزندی و با عنوان آزمایش ژنتیک پدر فرزندی انجام می‌گیرد. در این آزمایش نمونه DNA پدر یا مادر فرضی با نمونه فرزند مقایسه می‌شود. در صورتی که فرزند هنوز به دنیا نیامده باشد، لازم است از جنین نمونه‌گیری شود و مقایسه نمونه والد با نمونه جنینی انجام گیرد.

این مقایسه توسط چندین مارکر ژنتیکی انجام می‌گیرد. این مارکرها توالی‌های تکرار شده از DNA هستند که تعداد آنها در افراد مختلف متفاوت است. این تفاوت می¬تواند به عنوان مبنای تمیز و تشخیص DNA افراد مختلف به کار گرفته شود. علاوه بر این چون هر فرد نیمی از ژن¬های خود را از پدر و نیمی را از مادر دریافت می¬کند، می¬توان روابط خویشاوندی را با استفاده از این مارکرها اثبات کرد. هنگام مقایسه بین مارکر‌ها اگر فرزند حتی در یک ناحیه با پدر یا مادر فرضی تفاوت داشته باشد، رابطه خویشاوندی تأیید نمیشود.

این آزمایش کاربردهای دیگری هم دارد. نظیر بررسی نمونه های جمع آوری شده از صحنه های جرم، جستجوی اعضاء گمشده خانواده و یا تشخیص هویت از روی آثار باقیمانده از بدن اجساد در سوانحی نظیر سیل و زلزله، آتش سوزیها، سوانح هوایی و زمینی، جنگ ها و …نامه
در هنگام مراجعه جهت نمونه گیری، ارائه ی مدارک شناسایی معتبر و یک قطعه عکس الزامی است. چنانچه نمونه از نوزادی گرفته می شود که شناسنامه ندارد، ارائۀ گواهی ولادت الزامی است.

 

‫8 دیدگاه ها

  1. سلام
    این آزمایش بدون حضور پدر و مادر هم امکانش هست؟
    و اینکه میشه بدون حضور کودک و با چند تا تار مو نتیجه اعلام بشه؟
    لطفا جواب و ایمیل کنید

  2. چگونه می شود تست دی ان ای گرفت آیا در آزمایش دی ان ای می توان به ریشه ژن و حوزه گسترش آن دست یافت مانند نژاد و نسل اشخاص مشخص شود

    1. سلام وقت بخیر. برای مشاوره ژنتیک و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 34469654 (026) و 34486940 (026) تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا