تعيين هويت (ابوت)

آزمایش تعيين هويت (ابوت) یا اثبات فرزند برای تایید رابطه پدر بیولوژیک و فرزند انجام می گیرد که به آن آزمایش‎ Paternity ‎نیز ‏می گویند. این آزمایش دقیق ترین روش تشخیصی رابطه پدر فرزندی و دارای دقت نزدیک به 100% است‎.

آزمایش اثبات پدر فرزندی در چه مواردی کاربرد دارد؟

 • حق حضانت
 • آرامش خاطر
 • مشخص کردن پدر یک بچه
 • در مواردی مثل تجاوز به عنف، زنا، دزدی و قتل

آیا تستی برای اثبات مادر فرزندی هم وجود دارد؟

در مواردی مثل لقاح آزمایشگاهی (IVF)، والدین برای اطمینان از اینکه خطای آزمایشگاهی در حین پروسه ی لقاح تخمک و اسپرم، انتقال جنین و یا جابجایی نوزاد نیفتاده باشد این تست را درخواست می کنند.

برای انجام آزمایش پدر فرزندی چه کسانی باید نمونه ی خون بدهند؟

برای تایید رابطه ی پدر فرزندی نمونه ی خون پدر قانونی و فرزند کافی است ولی در صورتی که نمونه ی مادر هم همزمان بررسی شود نتیجه ی تست قطعیت بیشتری خواهد داشت.

DNA چیست؟

DNA یا دئوکسی ریبونوکلئیک اسید مولکول اصلی سازنده ی ژنهای انسان است.  در تمامی سلولهای سازنده ی بدن ما وجود دارد. هر کودکی نیمی از DNA خود را از مادر و نیمی دیگر را از پدر به ارث میبرد. به استثناء دوقلوهای همسان، DNA هر یک از انسانها با دیگری متفاوت است و احتمال شباهت دو نفر در دنیا به صورت تصادفی کمتر از 1 در یک میلیون میلیارد نفر می باشد.

در آزمایش اثبات فرزند چه چیزی بررسی میشود؟

در این تست نقاطی از DNA که دارای توالی تکراری هستند بررسی میشود. به این توالی ها نواحی تکرار شونده ی کوتاه یا STR میگویند. STR های هر فرد در مقایسه با فرد دیگر متفاوت است. از آنجائیکه هر کودک نیمی از DNA خود را از مادر و نیمی دیگر را از پدر به ارث می برد، تکرار این توالی ها در فرزند مشابه والدینش است. در این تست حداقل 16 STR بررسی میشود. دقت این تست بسیار بالا و نزدیک به 100% است.

احتمال نتیجه نگرفتن در آزمایش پدر فرزندی چقدر است؟

در موارد بسیار نادر ممکن است برای تایید پدربودگی یا مادر بودگی به نتیجه ی قطعی نرسیم. برای مثال، ممکن است فرزند با پدر یا مادرش در یک مارکر STR همخوانی نداشته باشد. در این شرایط تفسیر نتیجه ی تست مشکل است وممکن است نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی باشد. اما از آنجائیکه در این تست تعداد زیادی مارکر بررسی میشوند در صورتیکه هر دو والد به همراه کودکشان همزمان بررسی شوند احتمال عدم قطعیت بسیار کم است.

آزمایش تعیین پدر بودگی بر روی چه نمونه هایی قابل انجام است؟

این تست معمولا بر روی نمونه ی خون یا بزاق انجام میشود. گرچه بر روی تار مو و بافت هم قابل انجام است. همچنین در صورتیکه فرزند هنوز به دنیا نیامده باشد لازم است از جنین نمونه گیری شود و مقایسه ی نمونه ی پدر با نمونه ی جنین انجام شود.

انجام آزمایش پدر فرزندی پیش از تولد کودک به چه صورت است؟

برای انجام این تست پیش از تولد نیاز به نمونه ی پرزهای کوریونی یا مایع آمنیون است. 

انجام تست بر روی پرزهای کوریونی

برای انجام این تست در هفته ی 10 تا 13 بارداری نمونه ی کوچکی از پرزهای جفت در محل اتصال جفت به دیواره ی رحم از طریق واژن توسط فوق تخصص پریناتولوژی (فوق تخصص طب مادر و جنین) برداشته میشود.

انجام تست بر روی مایع آمنیون

برای انجام این تست در هفته ی 15 تا 20 بارداری نمونه ی مایع آمنیون دور جنین با سرنگ از سطح شکم توسط فوق تخصص پریناتولوژی کشیده میشود.
بعد از نمونه برداری توسط پریناتولوژیست، نمونه به آزمایشگاه تخصصی ژنتیک ارسال میشود. DNA جنین استخراج شده و بررسی صورت می گیرد.

آیا برای انجام آزمایش اثبات پدر بودگی نیاز به رضایت مادر کودک است؟

خیر نیاز به رضایت مادر نیست. گرچه، انجام این تست برای افراد زیر 18 سال نیاز به رضایت قیم قانونی او دارد.

آیا نتیجه ی آزمایش تعیین پدر فرزندی محرمانه است؟

نتیجه ی این تست کاملا محرمانه است و تنها به شخصی که به آزمایشگاه مراجعه کرده و فرم مربوطه را پر کرده است تحویل داده میشود.

چه مدارکی برای انجام آزمایش اثبات فرزند نیاز است؟

در هنگام مراجعه جهت نمونه گیری، ارائه ی مدارک شناسایی معتبر و یک قطعه عکس الزامی است. چنانچه نمونه از نوزادی گرفته می شود که شناسنامه ندارد، ارائۀ گواهی ولادت الزامی است. برای توضیحات بیشتر با آزمایشگاه تماس بگیرید.

مدت زمان جوابدهی آزمایش اثبات پدر فرزندی چقدر است؟

مدت زمان جوابدهی این تست بین 5 تا 7 روز است. البته در مواردی که نمونه کیفیت و کمیت مناسب را نداشته باشد و نیاز به تکرار نمونه گیری باشد ممکن است جوابدهی تا 10 روز طول بکشد.

آیا نتیجه ی آزمایش ژنتیک پدر فرزندی قابل ارائه به دادگاه است؟

نتیجه ی این آزمایش فقط جهت اطلاع خانواده است و چنانچه خانواده نیاز به گواهی رسمی و قانونی دارند می بایست از طریق دادگاه معرفی شوند تا آزمایشات انجام و رسماً به دادگاه اعلام شود.

قیمت آزمایش اثبات پدر فرزندی چقدر است؟

هزینه ی این تست بر اساس تعداد مارکرهای STR که بررسی می شوند و دقت آن متفاوت است.
آزمایش اثبات پدر فرزندی یا Paternity در آزمایشگاه پارس ژنوم کرج زیر نظر دکتر شهرام سواد مسئول فنی آزمایشگاه پارس ژنوم کرج و نیلو ژنوم تهران با دقت بسیار بالا و بررسی همزمان 24 مارکر STR انجام میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی درباره ی ما مراجعه کنید. همچنین، برای آگاهی از هزینه ی آزمایش ژنتیک اثبات فرزند و تعیین وقت مشاوره ژنتیک به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

  1. سلام وقت بخیر. برای مشاوره ژنتیک و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 34469654 (026) و 34486940 (026) تماس بگیرید.

 1. چگونه می شود تست دی ان ای گرفت آیا در آزمایش دی ان ای می توان به ریشه ژن و حوزه گسترش آن دست یافت مانند نژاد و نسل اشخاص مشخص شود

 2. سلام
  این آزمایش بدون حضور پدر و مادر هم امکانش هست؟
  و اینکه میشه بدون حضور کودک و با چند تا تار مو نتیجه اعلام بشه؟
  لطفا جواب و ایمیل کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا