حذف کامل ویروس HIV از بدن موش

عفونت با ویروس HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) یکی از چالش های بزرگ سلامت است که بسیاری از جوامع با آن رو به رو می باشند. 

این ویروس سلولهای سیستم ایمنی و سیستم عصبی مرکزی هدف ویروس HIV می باشند، با ضعیف شدن تدریجی سیستم ایمنی در افراد آلوده به ویروس HIV، بسیاری از بیماریهای عفونی وخیم در فرد بروز خواهد کرد. در طی چندین دهه اخیر، بسیاری از محققین به دنبال درمان این بیماری محلک می باشند ولی از آنجایی که این ویروس با تغییر ژنوم خود می تواند به سرعت خود را از سیستم ایمنی بدن پنهان کند و در مقابل بسیاری از درمان های آنتی ویروس مقاومت نشان دهد، حذف آن از بدن با مشکلات بسیاری همراه است.

در حال حاضر، درمان آنتی ویروسی که برای این بیماری تجویز می شود قدرت درمان قطعی بیماری را ندارد و تنها بیماری را در حالت مزمن نگه می دارد. بیمار مبتلا به ایدز نیاز به مصرف مادام العمر این داروها دارد و در صورت متوقف کردن آنها، دچار عود مجدد بیماری می شود.

طی مطالعه جدید 2019 که در دانشگاه پزشکی نبراسکا انجام شده، برای اولین بار حذف کامل ویروس HIV از بدن موش (Humanized) مبتلا به این ویروس گزارش شده است، یافته های این تحقیق روزنه امیدی برای درمان بیماری ایدز می باشد.

در این مطالعه با ادغام سیستم پردازشگر ژن CRISPR-Cas9 با استراتژی جدید درمانی LASER توانستند میزان تکثیر ویروس را به پایین ترین حد ممکن کاهش دهند و در نهایت ویروس HIV را از بدن موش مبتلا حذف کنند. سیستم CRISPR-Cas9 در شناسایی DNA ویروس HIV (شناسایی بافت های درگیر) و LASER-ART در رهاسازی داروی آنتی ویروس با غلظت بالا در مدت زمان طولانی نقش دارند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که امکان حذف همیشگی ویروس HIV از بدن افراد مبتلا وجود دارد.

در این مطالعه توانستند با بکارگیری ابزارهای مولکولی داروهای آنتی ویروس را به بافت های هدف آلوده منتقل کنند، ژنوم ویروسی را حذف و از فعال شدن دوباره آن جلوگیری کنند.

منبع: مقاله منتشر شده در مجله Nature Communications

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن