سرطان پستان ارثی

سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان، بیماری است که در سلول های بافت پستان رخ می دهد، سرطان پستان یکی از شایع ترین نوع سرطان در جمعیت زنان می باشد. هر دو جنس زن و مرد به این نوع سرطان مبتلا می شوند، اما در زنان بسیار شایع تر است. در سال های اخیر با وجود پیشرفت های زیادی که در شناخت بهتر این بیماری، تشخیص زودهنگام و بکارگیری رویکردهای درمانی جدید ایجاد شده است، میزان امید به زندگی در مبتلایان افزایش یافته و میزان مرگ و میر حاصل از این بیماری کاهش قابل توجهی داشته است.

در افراد مبتلا به سرطان پستان علائم و نشانه های بالینی متعددی مشاهده می شود، از جمله:

 • وجود توده و یا ناحیه ضخیم شده از پستان که متفاوت از بافت اطراف آن می باشد
 • تغییر در سایز، شکل و ظاهر پستان
 • تورفتگی و یا برگشتن نوک پستان به داخل
 • وجود تغییراتی مثل التهاب، قرمزی، پوسته پوسته شدن و تورم روی پوست پستان
 • پوست حفره حفره که شبیه به پوست پرتقال است

علت ایجاد سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان از بروز تغییرات ژنتیکی در سلول های پستان و رشد غیر طبیعی آنها ایجاد می شود. این سلول ها در اثر تقسیم سریع و بی رویه به توده های سلولی تبدیل می شوند و می توانند به گره های لنفاوی و دیگر نقاط بدن فرد منتشر شده و ایجاد متاستاز کنند.

اغلب سرطان های پستان در سلول های موجود در مجاری تولید کننده شیر (invasive ductal carcinoma)  رخ می دهند، علاوه بر آن می توانند در دیگر سلول ها از جمله بافت غددی لوبولار (invasive lobular carcinoma)  نیز ایجاد شوند.

عوامل متعددی از جمله فاکتور های هورمونی، سبک زندگی و عوامل محیطی در بروز سرطان پستان نقش دارند، به طور کلی می توان گفت سرطان پستان بیماری بسیار پیچیده ای است که از برهمکنش عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود.

سرطان پستان ارثی چيست؟

حدود 10% از سرطان های پستان در اثر جهش هایی ایجاد می شوند که در طی نسل ها و در خانواده به ارث می رسد، این بدین مفهوم است که افراد به علت داشتن جهشی که از والدین خود به ارث برده اند، دارای ریسک خطر استعداد ابتلا بالایی برای سرطان پستان می باشند. در طی سال های اخیر، تعدادی از ژن های عامل سرطان پستان ارثی شناسایی شده اند، که از بین آنها، دو ژن BRCA1 و BRCA2 در 20 تا 25 درصد از موارد ارثی رخ می دهد و شایع ترین و مشهورترین ژن های عامل سرطان پستان ارثی می باشند. در مرحله نخست، توصیه به بررسی جهش در دو ژن BRCA1 و BRCA2 می شود و در صورت بدست آمدن نتیجه منفی، بررسی دیگر ژن ها پیشنهاد می شود.

داشتن سابقه خانوادگی سرطان پستان و دیگر سرطان های مرتبط با جهش ژن های BRCA1 و BRCA2 ، مثل سرطان های تخمدان، پروستات و پانکراس می تواند پزشک را به وجود جهش ارثی در خانواده مشکوک کند، در این موارد بهتر است از پزشک خود بخواهید كه شما را به یک مرکز مشاوره ژنتیک معرفی نماید تا درباره لزوم انجام آزمایش ژنتیکی BRCA1 و BRCA2 ، مزیت ها و محدودیت های آن و همچنين درباره نتايجی كه ممكن است اين آزمايش ژنتيك به همراه داشته باشد، به شما اطلاعات کامل داده شود.

کلینیک و آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم با بهره گیری از روش های استاندارد، علاوه بر آزمایش بررسی ژن های BRCA1 و BRCA2، پانل ژنی به نام آزمايش Magic Cancer Genes Panel را برای بررسی سرطان ارثی پستان و تخمدان بر اساس روش جدید توالی یابی ژنوم  (NGS)، طراحی کرده است. در این پانل می توان علاوه بر ژن های BRCA1 و BRCA2، دیگر ژن های مرتبط با سرطان پستان ارثی را نیز بررسی کرد.

ریسک فاکتورهای سرطان پستان:

ریستک فاکتور سرطان پستان به هر چیزی گفته می شود که باعث افزایش احتمال خطر ابتلای شما به سرطان پستان می گردد. اما به اين مفهوم نیست که داشتن یک یا حتی تعداد بیشتری از این فاکتورها حتما با بروز بیماری در فرد همراه است. از طرفی دیگر بسیاری از زنانی که به اين بیماری مبتلا شده اند، دارای هیچ یک از این ریسک فاکتورها نبوده اند.

فاکتورهایی که با افزایش ریسک ابتلا به سرطان پستان همراه می باشند شامل موارد زیر می باشند:

 • زنان در مقایسه با مردان در معرض ریسک ابتلای بالاتری می باشند.
 • با افزایش سن، ریسک ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.
 • افرادی که دارای سابقه کارسینومای LCIS و یا هایپرپلازی غیرطبیعی در بافت پستان خود می باشند و یا افرادی که سابقه سرطان در یکی از پستان های خود را دارند، در معرض ریسک بالا می باشند.
 • داشتن سابقه بیماری سرطان پستان در خانواده، مانند ابتلای مادر و یا خواهر، فرد را در ریسک خطر ابتلای بالاتری قرار می دهد.
 • افزایش وزن، ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.
 • در افرادی که درمان های رادیوتراپی دریافت می کنند، ریسک خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.
 • باردار شدن ريسك ابتلا به سرطان پستان را كاهش می دهد.
 • شروع دوره پریود در سنین پایین تر و يائسگي در سنين بالاتر با افزايش ريسك ابتلا به سرطان پستان همراه است.
 • زنانی که اولین فرزند خود را بعد از 30 سالگی به دنیا می آورند در مقايسه با افرادی كه در سنين پايين تر دارای فرزند می شوند، ریسک خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند.
 • مصرف مشروبات الکلی باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان پستان می شود.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا