سونوگرافی NT و لزوم انجام تست آمینوسنتز

 در اواخر سه ماهه اول بارداری، پزشک ممکن است یکی از چندین غربالگری قبل از تولد، از جمله nuchal translucency  را توصیه کند.

این آزمایشات غربالگری برای همه زنان باردار توصیه می شود و به تعیین احتمال ابتلای کودک به اختلال کروموزومی یا نقص مادرزادی قلب کمک می کند.در اینجا زمان و دلیل nuchal translucency (سونوگرافی  NT) توصیه می شود و اینکه انتظار شما از این غربالگری مشترک چه چیزی باشد.

تستNT  چیست و چه اندازه ای دارد؟

غربالگری NT، یک سونوگرافی  معمول است که در اواخر سه ماهه اول بارداری انجام می شود. این به پزشکان کمک می کند تا تشخیص دهند که یک نوزاد به ناهنجاری کروموزومی مبتلا است یا خیر.

 NT بر روی یک فضای کوچک و شفاف در پشت گردن یک کودک در حال رشد تمرکز دارد که به آن ضخامت پشت گردن جنین گفته می شود؛ متخصصان دریافته اند که این لکه تمایل به تجمع مایعات در نوزادان مبتلا به ناهنجاری های کروموزومی دارد.

نوزادانی که مایعات در گردنشان افزایش یافته است از نظر آماری در معرض خطر ابتلا به مشکل کروموزومی مانند سندرم داون (تریزومی 21)، سندرم ادواردز (تریزومی 18) یا سندرم پاتائو (تریزومی 13 ) هستند.

همه این شرایط شامل داشتن یک نسخه اضافه  از کروموزوم ها روی مجموعه خاصی از کروموزوم ها (به ترتیب کروموزوم 21، 18 یا13) است. آنها می توانند باعث ناتوانی های ذهنی و نقایص مادرزادی خفیف تا شدید شوند. احتمال ابتلای کودک باافزایش  سن مادر رابطه مستقیم دارد،  اما امکان ابتلا به این عارضه در هر سنی و برای هر کسی وجود دارد.

از آنجا که نتایج مثبت کاذب فقط با غربالگری NT نسبتاً شایع است، اغلب با آزمایش خون ترکیب می شود تا دید بیشتری در مورد احتمال تولد کودک شما با یک اختلال ژنتیکی ارائه دهد.

اندازهNT  طبیعی در چه حدی است؟
اندازه گیری های طبیعی NT بسته به طول دوره بارداری شما متفاوت است.
به طور کلی، بیشتر پزشکان اندازه گیری NT غربالگری طبیعی را در 12 هفته زیر 3 میلی متر در نظر می گیرند.                               

چه زمانی غربالگری NT  انجام میشود ؟
غربالگری NT معمولاً بین هفته های 11تا 13 انجام می شود.

اگر نتایج NT غیرطبیعی باشد چه کنیم ؟
اگر غربالگری  NTیا سایر نتایج غربالگری قبل از تولد نشان می دهد که کودک شما ممکن است در معرض خطر بیشتری از ابتلا به ناهنجاری ژنتیکی باشد، پزشک احتمالاً آزمایشات تشخیصی مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) یا آمنیوسنتز را پیشنهاد می کند.از آنجا که اندازه گیری های غیر طبیعی NT با نقایص قلب جنینی نیز مرتبط است، ممکن است پزشک شما در حدود هفته 20 انجام اکوکاردیوگرام جنین را برای مشاهده قلب کودک شما توصیه می کند.

آمنیوسنتز،  روشی است که در آن مایعات آمنیوتیک برای آزمایش یا درمان از رحم خارج می شود. مایع آمنیوتیک،  مایعی است که کودک را در دوران بارداری احاطه کرده و از آن محافظت می کند. این مایع حاوی سلول های جنین و پروتئین های مختلف است.

تهیه کننده : آرمینا عصارین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا