مشاوره ژنتیک در سرطان

مشاوره ژنتیک سرطان، شاخه‌ای از ژنتیک پزشکی است که به بررسی احتمال بروز سرطان های ژنتیکی در افراد می‌پردازد. و فرآیندی است که هدف اصلی آن مشخص کردن خطر وقوع یا تکرار سرطان است.

مشاوره ژنتيك در سرطان چيست؟

مشاوره ژنتیک غالباً اولین نقطۀ تماس بیمار با خدمات ژنتیک بالینی محسوب می‌شود. گامی مؤثر برای پیشگیری و گاها درمان مناسب است. که تمرکز آن نه تنها روی بیمار ، بلکه اعضاء خانواده ی آنها، هم در زمان حال و هم در آینده می باشد.

این فرآیند شامل تلاش مشاور ژنتیک و یا تیم مشاوره در موارد زیر است:

  • تفهیم واقعیت‌های پزشکی شامل ماهیت سرطان، سیر آن و اهمیت ژنتیک سرطان.
  • تعیین نقش توارث در ایجاد سرطان و احتمال بروز مجدد آن.
  • بررسی راه ‌های مختلف برخورد با احتمال بروز سرطان.
  • ارجاع برای انجام آزمایش‌های تخصصی تشخیصی یا تعیین وضعیت ناقلی برای یک سرطان ژنتیکی.
  • کمک به اعضاء خانواده ی فرد مبتلا به سرطان یا در معرض سرطان برای رسیدن به تطابق با مسأله. از آنجا که نقش ژنتیک پزشکی به شکل فزاینده‌ ای درحال گسترش است، به ‌نظر می‌رسد تمامی پزشکان به ویژه متخصصان جراحی، انکولوژی و رادیوتراپی بهتر است با این رشته وکارکردهای آن آشنا شوند. تا با شناسایی افراد در معرض خطر، نسبت به ارجاع آنها به مشاوران ژنتیک اقدام کنند.

زمان مناسب برای انجام مشاوره ژنتیک سرطان چه هنگامی است؟

بهترین زمان برای انجام مشاوره ژنتیک سرطان، قبل از وقوع آن، در خانواده ای است که  فرد مبتلا به سرطان وجود داشته و یا دارد. البته برای follow up و کمک به درمان در فرد مبتلا و تعیین ریسک ابتلا به سرطان های دیگر  توصیه به بررسی آزمایشات ژنتیکی می شود تا در صورت نیاز و در هر زمان بتوان این آزمایش را در افراد دیگر انجام داد.

چه کسانی نیاز به انجام مشاوره ی ژنتیک سرطان دارند ؟

افراد در صورت داشتن سابقه ی شخصی یا خانوادگی (از طرف پدر یا مادر) با خصوصیات بالینی یا ویژگی های مطرح کننده ی سرطان ارثی باید برای سرطان های ارثی، تعیین ریسک و در صورت نیاز ارزیابی ژنتیکی شوند.

اهمیت مشاوره ی ژنتیک قبل از انجام و بعد از انجام تست های ژنتیک سرطان:

از آنجایی که تمام ژن ها یا جهش های مرتبط با سرطان های ژنتیکی شناخته نشده اند، لذا قبل از انجام تست ژنتیک باید بدانیم که در این تست چه مواردی بررسی می شود، هدف از انجام آن چیست و اینکه جواب تست ژنتیک به چه صورت خواهد بود. در نهایت بعد از انجام آزمایش، باید توسط مشاور ژنتیک توضیحات راجع به انواع تغییرات یافت شده و انواع جهش های احتمالی داده شود و به پزشک معالج در تفسیر نتایج آزمایش کمک کند.

خدمات مشاوره ژنتیک در آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم :

مرکزمشاوره ژنتیک پارس ژنوم، با بهره‌گیری از تیم مجرب پزشکان متخصص ژنتیک، حاضر ارائه ی خدمات مشاوره ‌ای به مراجعین در موارد تعیین ریسک خطر و ابتلا، مشاوره ی قبل از انجام تست ژنتیک سرطان و مشاوره بعد از انجام تست ژنتیک سرطان می باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا