نقش مواد شیمیایی موجود در پلاستیک در ناباروری مردان

مواد شیمیایی موجود در پلاستیک سلامت تولید مثل انسان را به خطر می اندازد:

مواد شیمیایی شایعی که در تولید مواد پلاستیکی استفاده می شود منجر به آسیب مولکولی در سلول ها می شوند، DEHP یا دی اتیل هگزیل فتالات یکی از این مواد شیمیایی است. مطالعاتی که بر روی مدل ارگانیسم انجام شده، نشان می دهد که این ماده شیمیایی با ایجاد شکست های متعدد در ساختار DNA و تغییر ظاهر کروموزوم ها، روند تقسیم سلولی را دچار اختلال می کند. نتایج این مطالعه به توضیح بهتره ارتباط بین DEHP و ایجاد نقص های مادرزادی و ناباروری مردان کمک می کند.

این مطالعه در دانشگاه پزشکی هاروارد انجام شده که به بررسی نقش مواد شیمیایی مورد استفاده در مواد پلاستیکی در ایجاد ناهنجاریهای تولید مثل انسان پرداخته است.

مدت هاست که دانشمندان رابطه معناداری را بین درمعرض قرار گرفتن ماده شیمیایی DEHP، ماده ای که برای افزایش انطاف پذیری به مواد پلاستیکی اضافه می شود، و افزایش خطر بروز مشکلات سلامت، شامل اختلالات باروری مثل نقایص هنگام تولد و ناباروری مردان پیدا کرده اند.

در واکنش به شناسایی ارتباط این مواد شیمیایی با یروز مشکلات سلامت، آژانس های مختلف فدرال و ایالتی در آمریکا با تصوب قوانینی درصد استفاده از DEHP و سایر فتالات ها را در اسباب بازی های کودکان، بسته بندی مواد غذایی، آب آشامیدنی و مواد دیگر را محدود کردند. اما DEHP هنوز هم می تواند در محصولات روزمره اعم از دستگاه های پزشکی، بارونی و شامپو پیدا شود.

با این همه، هنوز عملکرد دقیق DEHP بر روی بدن و اینکه چه میزان قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی می تواند بی خطر باشد، مشخص نیست.

برای پاسخ به این سوال پروفوسور Monica Colaiacovo، استاد ژنتیک در دانشگاه پزشکی هاروارد، مطالعه ای را بر روی کرم Caenorhabditis elegans (مدل ارگانیسم مطالعه ژنتیک و بیولوژی انسان) انجام دادند.

نتایج این مطالعه نشان داد که ماده شیمیایی DEHP با ایجاد اختلال در فرایند میوز (تقسیم سلولی سلول های رده زایا) منجر به بروز نقص در تولید سلول تخم و مراحل اولیه تکامل جنین می شود.

این دانش می تواند پیامدهای هایی را برای افراد باردار و افراد در سنین باروری برای محدود کردن تماس با این مواد داشته باشد، و از طرفی دیگر دلیلی برای پیشرفت رو به رشد استفاده از مواد شیمیایی سبز به جای فتالات ها باشد.

حتی میزان بسیار پایین این ماده شیمیایی می تواند منجر به بروز اختلال در میوز شود، با همه توضیحاتی که داده شد، بررسی های بیشتر و انجام تحقیقات بیشتر برای تعیین اینکه آیا این یافته ها در انسان نیز صادق است یا خیر، مورد نیاز است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا