هر آنچه باید درباره دوره قاعدگی نامنظم و بارداری بدانید.

دوره های قاعدگی نامنظم و بارداری

داشتن دوره های قاعدگی با مدت زمان متفاوت برای خانم ها غیر معمول نیست. یک ماه ممکن است 28 روزه، ماه بعد 31 روز و ماه بعدی 27 روزه باشد که روندی طبیعی دارد.

زمانی که دوره های قاعدگی خارج از محدوده طبیعی قرار گیرند، غیر طبیعی در نظر گرفته می شوند. بر طبق گزارشات مرکز بهداشت زنان، قاعدگی غیر طبیعی است که کوتاه تر از 21 روز یا طولانی تر از 35 روز باشد.

هنگام شمارش تعداد روزهای قاعدگی، اولین روز خونریزی، شروع قاعدگی و روز اول از قاعدگی بعدی، پایان دوره قاعدگی می باشد.

باردارشدن فرد زمانی که دوره قاعدگی نامنظم دارد، امکانپذیر است. اما اگر مدت زمان دوره قاعدگی فرد از ماهی به ماه دیگر متغیر باشد، تخمین زدن زمان دقیق تخمک گذاری بسیار دشوار خواهد بود.

داشتن رایطه جنسی در زمان تخمک گذاری می تواند شانس بارداری شما را افزایش دهد، برای باردار شدن، شما نیاز دارید در طول پنجره باروری، که چند روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری است، رابطه جنسی برقرار کنید.

پریودهای نامنظم و تخمک گذاری

این امکان وجود دارد که بدون داشتن خونریزی دوره قاعدگی، تخمک گذاری رخ دهد. این پدیده اغلب به دلیل زخم قبلی رحم یا مصرف داروهای خاص هورمونی اتفاق می افتد.

همچنین ممکن است خونریزی شبیه قاعدگی بدون تخمک گذاری رخ دهد. این به طور کلی هنگامی اتفاق می افتد که دیواره رحم ضخیم شود، ضخیم شدن دیواره رحم باعث ناپایداری آن و بروز خونریزی شبیه به قاعدگی می شود.

زخیم شدن دیواره رحم می تواند به علت تداوم ترشح هورمون استروژن (هورمون زنانه ای که قبل از تخمک گذاری ترشح می شود) و عدم مهار آن توسط هورمون پروژسترون رخ دهد.

عوامل احتمالی بسیاری برای بروز قاعدگی نامنظم وجود دارد، بسیاری از این عوامل می توانند بر تخمک گذاری تأثیر بگذارد و یا باردار شدن را دچار اشکال کنند. قابل ذکر است که در برخی از موارد، علت قاعدگی نامنظم مشخص نیست.

برخی از دلایلی که ممکن است تخمک گذاری و قدرت باروری فرد را تحت تأثیر قرار دهد عبارتند از:

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

PCOS وضعیتی است که در آن، هورمون های آندروژن بیش از حد در بدن زن تولید و ترشح می شود. آندروژن ها به هورمون های مردانه معروف می باشند. ترشح بیش حد آندروژن ها می توانند مانع از رشد تخمک های بالغ و رها شدن آنها از لوله های فالوپ شوند.

PCOS شایع ترین علت ناباروری ناشی از عدم تخمک گذاری است، که در حدود 21 درصد از زنان به آن مبتلا می باشند. PCOS می تواند یک اختلال ژنتیکی باشد و یا تحت تاثیر فاکتورهای محیطی مثل سبک زندگی (اضافه وزن و یا بی تحرکی) بروز کند.

پری منوپوز (دوران حوالی یائسگی)

پری منوپوز (Perimenopause) به دوره ای اطلاق می شود که بدن زن به طور طبیعی به سمت دوره یائسگی (ناباروری دائم) انتقال می یابد و سطح استروژن و پروژسترون به طور طبیعی در بدن کاهش می یابد. در این دوره فرد دچار تخمک گذاری و دوره های قاعدگی نامنظم می شود. به طور معمول این دوره حدود چهار سال طول می کشد، اما در برخی موارد می تواند بیشتر از این هم طول بکشد.

بر اساس منابع معتبر، شروع سن پری منوپوز 47 سالگی و میانگین سن برای آخرین دوره قاعدگی 51 سالگی است. بعد از این زمان دروه پری منوپوز به پایان می رسد و دوره یائسگی شروع می شود.

علائم پری منوپوز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گرگرفتگی
 • تعریق شبانه
 • تغییرات ناگهانی خلق و خوی
 • دوره های قاعدگی نامنظم

در حالی که هنوز هم ممکن است در دوران پری منوپوز باردار شوید، اما سلول های تخمک رها شده پیرترند و قابلیت زنده ماندن کمتری دارند.

اختلالات غده تیرویید

غده تیروئید یک عضو کوچک پروانه ای در پایه گردن است که در تنظیم هورمون های موثر در فرایندهای تخمک گذاری و قاعدگی نقش دارد. در یک مطالعه، تقریباً 14 درصد از دختران نوجوان مبتلا به اختلالات تیروئید، همچنین دچار دوره های قاعدگی نامنظم می باشند.

از دیگر علائم اختلالات غده تیروئید، پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ناسازگاری ذهنی
 • تغییر وزن
 • تغییر میزان ضربان قلب و متابولیک فرد

وزن

اضافه وزن زیاد یا کم وزن بودن می تواند یک واکنش زنجیره ای را در بدن فرد ایجاد کند و عملکرد هورمونی را مختل نماید. این اختلال هورمونی می تواند منجر به عدم تخمک گذاری و یا بروز بی نظمی در تخمک گذاری شود که هر دو با بی نظمی دوره های قاعدگی همراه است.

براساس تحقیقات منتشر شده در BMC Women’s Health زنانی که دارای شاخص توده بدنی کمتر از 20 یا بیشتر از 25 بودند ، حداقل 1.1 برابر بیشتر از خانمهایی که BMI بین 20 تا 25 داشتند ، دچار بی نظمی قاعدگی می شوند.

استرس

استرس می تواند طیف گسترده ای از عملکردهای بدن از جمله تخمک گذاری را تحت تأثیر قرار دهد. در یک مطالعه که بر روی دانشجویان پزشکی انجام شده است، نشان داده که افراد با احساس استرس بالا در مقایسه با افراد با احساس استرس کمتر، با احتمال بالاتری دچار بی نظمی قاعدگی می شوند.

چه زمانی نیاز به کمک دارید و بهتر است به پزشک مراجعه کنید؟

 • در صورت بروز هر یک از موارد زیر بهتر است به پزشک مراجعه شود:
 • قطع دوره قاعدگی به مدت سه ماه یا بیشتر
 • طول کشیدن خونریزی دوره قاعدگی بیش از یک هفته
 • خونریزی بیش از اندازه، به طوری که برای ساعت ها مجبور شوید که هر یک یا دو ساعت پد خود را تعویض کنید
 • دردناک بودن قاعدگی
 • عدم موفقیت باردارشدن با وجود داشتن رابطه جنسی به مدت یکسال در خانم های کمتر از 35 سال
 • عدم موفقیت باردارشدن با وجود داشتن رابطه جنسی به مدت شش ماه در خانم های 35 سال و بالاتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا