هر آنچه در مورد کرونا ویروس گونه هندی (دلتا) می دانیم

واریانت جهش یافته دلتا یا B.1.617 کرونا که در اصطلاح عامیانه به نام کرونای هندی شناخته می شود، یکی از جهش های اصلی ویروس کرونا و عامل موج دوم همه گیری سنگین بیماری کووید-19 در کشور هند می باشد که علاوه بر هند در کشورهای دیگری نیز در حال گسترش است. دانشمندان در حین بررسی انواع جهش های در گردش ویروس کرونا، با شکل جدیدی از جهش این ویروس در کشور هند مواجه شدند که به تنهایی عامل ابتلای بیش از 400 هزار نفر تا تاریخ 19 اردیبهشت سال جاری در کشور هند بود و با ایجاد موج سهمگین همه گیری تعداد مبتلایان بیماری کووید 19 را در کشور هند به عدد 22 میلیون نفر رساند.

بررسی های اولیه نشان داد که گونه جدید کشف شده در هند توانایی بیشتری در عبور از سطوح ایمنی بدن داشته و در مدل های حیوانی نشان از بروز شدت بیشتری از  بیماری داشت. شدت گسترش گونه دلتا به شکلی بود که فقط در طول چند هفته بیش از 40 درصد از موارد ابتلا به بیماری کووید 19 در هند را به خود اختصاص داد و به سرعت به چند کشور از جمله انگلستان، سنگاپور و فیجی نیز گسترش یافت.

دو هفته پیش از کشف واریانت دلتا تصور دانشمندان بر این بود که چندین گونه جهش یافته جدیدی در هند در حال گسترش است و بر اساس محل جغرافیایی گسترش آنها، بین این گونه ها تفکیک قائل می شدند. ولی در ادامه و با گسترش شدید گونه غالب B.1.617 در دهلی، محققین به این نتیجه رسیدند که ویروس جهش یافته در مناطق مختلف یکسان بوده و تفاوتی ندارد .

بر اساس بررسی های بعدی، گونه دلتا بسیار مسری تر از انواع جهش های سابق بوده و میزان شیوع ناگهانی و شدید این واریانت در هند تایید کننده این امر است. مطالعات بعدی صورت گرفته در دانشگاه کمبریج نیز میزان انتقال بالاتر این واریانت را تایید نمود.

در ادامه سازمان بهداشت جهانی رسماً وجود جدید واریانت جهش یافته دلتا B.1.617  را تایید نمود و به خصوصیات آن شامل مسری تر بودن، میزان خطر کشندگی بالاتر و ابتلای مجدد بیشتر در افرادی که سابقه ابتلا و مصونیت داشته اند را اشاره نمود. با شناخته شدن و پیگیری این واریانت جدید در انگلستان میزان ابتلای افراد جدید در یک هفته از 202 نفر به 520 نفر افزایش پیدا کرد .

پازل های شناخت شده از واریانت جدید ویروس هندی کرونا هنوز تکمیل نشده است ولی میزان شیوع ناگهانی و سهمگین آن در هند به وضوح نشان از برتری آن بر سایر واریانت های مولد بیماری کووید-19 دارد، به طوری که در همان مقاطع اولیه تا 60 درصد موارد ابتلا در ایالت های مختلف هند مربوط به واریانت جدید دلتا بود.

یافته ها و بررسی های مولکولی ژنتیکی واریانت دلتا نشان می دهند که جهش های صورت گرفته شامل 8 جهش در پروتئین ویروس است که میزان شیوع آن را به شدت افزایش داده و 2 مورد از جهش نیز امکان ابتلا در افرادی که سابقه ابتلا و مصنویت داشته اند را نیز به شدت افزایش می دهد.

مطالعات دیگری در آلمان صورت گرفت که نشان می دهد واریانت دلتا توانایی بیشتری برای نفوذ به ساختار روده و ریه افراد مبتلا دارد. مطالعات تکمیلی صورت گرفته بر روی مدل های حیوانی نیز موید این نکته بود که ویروس جهش یافته جدید منجر به التهابات ریوی چشمگیرتری خواهد بود. همچنین پتانسیل بیماریزایی جهش جدید چشمگیرتر است، اما از آنجایی که برخی از مطالعات در محیط های آزمایشگاهی صورت گرفته است، برای نتایج قطعی تر باید بررسی های جمعیتی بیشتری در مدل های انسانی صورت بگیرد.

بخش دیگری از مطالعات که بر روی سرم خونی افراد صورت گرفته است، نشان می دهد که نتایج کیفی واکسن ها نیز در مقابل با واریانت دلتا متفاوت است. در این بررسی ها مشخص شد که افرادی که واکسن فایزر دریافت کرده بودند به نسبت سایر افراد که واکسن های دیگری تزریق کرده بودند در خنثی سازی ویروس و عدم ابتلا بسیار موثرتر عمل کرده بودند. در مقابل سایر واکسن ها در بعضی موارد تا 80 درصد از مقابله با ویروس جهش یافته جدید ناتوان بوده اند. به طور مثال بسیاری از افرادی که واکسن Covishield که نسخه هندی واکسن آسترازنکا است را دریافت کرده بودند، در اثر ویروس جهش یافته جدید مجدد به بیماری مبتلا شدند. در ادامه بررسی های مشابه ای در آلمان نیز انجام شد که تایید کننده آزمایشات اولیه بود. در این آزمایشات مشخص شد که دریافت کننده گان واکسن فایزر به نسبت سایر انواع واکسن ها تا 67 درصد در برابر ویروس جهش یافته هندی واکنش حفاظتی بهتری داشتند. مطالعات صورت گرفته در مورد واکسن های کواکسین و باهارات نیز نشان داد که این واکسن ها نیز به نسبت کمتر از واکسن فایزر در برابر واریانت دلتا مقاوم بودند.

در مجموع با بررسی اثر بخشی واکسن های مختلف و با دریافت یک معدل کلی از آن ها می توان گفت که ویروس جهش یافته هندی از توانایی بالقوه ای در ابتلای افراد بعد کاهش مصنویت و یا در حین مصنویت برخوردار است.

اما به گفته محققان با توجه به اینکه هنوز گروه های مورد بررسی در مورد ویروس جهش یافته جدید در قالب های جمعیتی بزرگ بررسی نشده است، باید کماکان با احتیاط از قطعیت نتایج به دست آمده صحبت کرد. ضمن اینکه با توجه به بررسی سرولوژیک صورت گرفته که صرفا بر روی سرم خونی افراد تمرکز داشته است، نمی توان بدون در نظر گرفتن نقش دفاع اختصاصی بدن در زمینه مجموع اثرات واریانت جهش یافته دلتا نظر کامل و قطعی داد.

اما نکته امیدوار کننده در زمینه اثر متقابل واکسن ها با ویروس جهش یافته هندی در این مطلب نهفته است که افرادی که علیرغم تزریق واکسن به واریانت دلتا مبتلا شده بودند، دچار درجات خفیف تری از بیماری شدند و این عامل به امیدواری ها در زمینه مقابله با جهش تازه دلتا افزوده است. به عبارت دقیق تر علیرغم توانایی واریانت دلتا در دور زدن مصنویت ناشی از واکسن ها، می توان گفت که واکسن ها هنوز دارای اثر بخشی هستند و از افراد کماکان محافظت می کنند.

ولی در پایان باید اشاره نمود که نگرانی در زمینه ویروس جهش یافته هندی بسیار جدی است و تجربه سخت کشور هند در زمینه مقابله با واریانت دلتا نشان دهنده یک نگرانی جهانی است که بسیاری محققان زنگ خطر را در مورد آن به صدا درآورده اند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا