کاربرد روش های توالی یابی نسل جدید در شناسایی و ردیابی ویروس کرونا(SARS-CoV-2) (آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم)

ویروس کرونا (SARA-CoV-2)، مسئول بیماری همه گیر Covid-19، یک بیماری جدید است که اولین بار در اواخر دسامبر سال 2019 در چین شناسایی شده است. از اولین زمان انتشار توالی ژنوم این ویروس در 24 ژانویه، محققان به سرعت در حال جمع آوری اطلاعات ژنتیکی در مورد این ویروس برای کمک به اقدامات تشخیصی و درمانی می باشند.

تعیین توالی ژنوم، ابزاری اساسی در درک ویروس های نوظهور است. تعیین توالی نسل جدید (NGS) می تواند انتقال ویروس SARA-Cov-2 و جهش های ویروسی را ردیابی کند، برای پروتوکل های آزمایش و اقدامات کنترل عفونت، اطلاعاتی را فراهم نماید و تولید و توسعه واکسن و داروها را راهنمایی نماید. کاربرد فناوری NGS در سالهای اخیر سر به فلک کشیده است و محبوبیت فزاینده ای را از جامعه علمی کسب نموده است. این تکنیک در تشخیص علت بسیاری از بیماریهای ژنتیکی به کمک محققین و پزشکان آمده است و در حال حاضر، به یک گزینه اصلی در مبارزه با بیماری همه گیر ویروس کرونا تبدیل شده است. این روش برای اطمینان از صحت تشخیص های جدید و همچنین شناسایی جهش ها و آشکار سازی تاریخچه تکامل ویروس SARS-Cov-2 مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین NGS به محققین این اجازه را می دهد که قسمت های مولکولی کلیدی ویروس را در نمونه های بیماران تشخیص داده و درک بهتری از چگونگی بیماریزایی این ویروس پیدا کنند، همچنین بفهمند که چرا بعضی از افراد به فرم شدید این بیماری مبتلا می شوند و برخی هیچ علائمی نشان نمی دهند.

تا به حال بیش از 40000 توالی ژنوم ویروس SARS-CoV-2 در GISAID (پایگاه داده ای که محققین داده های مربوط به اپیدمی و پاندمی ویروسی را در آن به اشتراک گذاشته و امکان دسترسی سریع و آزاد به این داده ها را ایجاد می کنند) بارگذاری شده است. این تعداد، خیلی کمتر از میلیونها موردی است که در جهان به این بیماری مبتلا شده و توسط آزمایشات مولکولی تشخیص داده شده اند، این مسئله، دشواری در مهار انتشار ویروس و پیگیری توالی ژنتیکی آن در طول زمان را آشکار می کند.

بخشی از مشکل این است که این ویروس طیف گسترده ای از علائم بالینی را از موارد بسیار خفیف تا بحرانی را ایجاد می کند. به منظور موثر بودن اقدامات کنترل و پیشگیری از عفونت، باید انواع انتقال را از جمله توسط افراد بدون علامت و یا افرادی که در مراحل اولیه بیماری هستند را درنظر گرفت. به همین ترتیب، سایر عفونت ها نیز ممکن است بر روند بیماری تاثیر بگذارند. آگاهی از این موارد می تواند به شناسایی بیمارانی که بیشتر در معرض خطر بیماری شدید هستند، کمک کند.

آزمایش PCR فعلی که بعنوان روش اصلی تشخیص بیماری بکار می رود، فقط وجود ویروس را تعیین می کند و چیزی درباره توالی ژنتیک ویروس نمی گوید. یک سیستم توالی یابی نسل جدید برای تهیه نسخه پشتیبان از PCR برای اطمینان از عملکرد خوب آزمایش و به دست آوردن اطلاعات ارزشمند، بسیار مهم است.

توالی ژنتیکی ویروس کرونا برای اولین بار توسط مسئول فنی آزمایشگاه (دکتر شهرام سواد) با استفاده از تکنیک توالی یابی نسل جدید (NGS)، توالی یابی شده است. دراین مرکز با توجه به دانش کامل از توالی ژنتیکی ویروس کرونا، آزمایش تشخیصی مولکولی بیماری کرونا با اختصاصیت و حساسیت بالا طراحی شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا