آزمایش DNA آزاد جنین در خون مادر

ماده ژنتیکی هر فرد در تعیین بسیاری از خصوصیات، از جمله جنسیت نقش دارد. در دوران بارداری، مقداری از ماده ژنتیکی جنین به خون مادر وارد می شود که به آن DNA آزاد جنینی خون مادر  می گویند. با گرفتن نمونه خون از مادر و بررسی این ماده ژنتیکی، می توان جنسیت جنین را تعیین نمود. علاوه بر تعیین جنسیت، امروزه DNA آزاد جنینی خون مادر کاربردهای مختلفی در زمینه تشخیص اختلالات جنین پیدا کرده؛ که مهمترین کاربرد آن تشخیص اختلالات تعدادی کروموزومی شایع می باشد.

بسیاری از خانواده ها تمایل دارند که هر چه زودتر از جنسیت جنین خود باخبر شوند. یکی از روش های روتین برای تعیین جنسیت، انجام سونوگرافی است که باید حداقل تا هفته 14 بارداری صبر کرد. در آزمایش ژنتیکی که بر روی نمونه خون مادر انجام می شود، امکان تشخیص جنسیت جنین در هفته های ابتدایی بارداری وجود دارد.

زمان انجام این آزمایش بسیار مهم است، بهترین زمان از هفته 9 بارداری به بالاست. انجام سونوگرافی قبل از انجام این آزمایش برای مشخص کردن هفته بارداری ضروری است، تعیین هفته بارداری بر اساس تاریخ آخرین قاعدگی دقت کافی را ندارد و در صورت پایین بودن هفته بارداری، امکان بروز خطا در نتیجه آزمایش و نیاز به تکرار آن وجود دارد.

در آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم، از آزمایش BG TAQ که بر پایه روش real time (TaqMan) می باشد، برای تعیین جنسیت جنین با دقت 98% استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا