5 باور رایج اما غلط در مورد اختلالات هورمونی

 

تیروئید، غده ی پروانه ای شکل است که در جلوی گلو قرار دارد. این غده در تنظیم ترشح تعداد زیادی از هورمونها نقش دارد. این هورمونها متابولیسم، دما وسوخت و ساز بدن را کنترل میکنند. هرگونه اختلال در ترشح این هورمونها، منجر به احساس ضعف و بیحالی میشود.

در این مقاله به 5 باور غلط اما رایج در مورد اختلالات هورمونی میپردازیم:

اولین باور غلط: تشخیص و درمان اختلالات هورمونی نیاز به مراجعه به پزشک ندارد.

در حقیقت اختلال هورمونی یک اختلال بیوشیمیایی است. پزشک شما تنها از طریق آزمایش خون و بررسی هورمونهای تیروئید در گردش خون میتواند تشخیص قطعی دهد. همچنین، سبک زندگی شما، سابقه ی بیماری و بسیاری از فاکتورهای دیگر میبایست بررسی شوند. 

پس، اگر نگران اختلالات هورمونی هستید در مرحله ی اول با پزشک خود مشورت کنید. اگر علائم بالینیتان ادامه داشت و نتایج آزمایش خونتان نرمال نبود، بهتر است به متخصص غدد مراجعه کنید. 

دومین باور غلط: اختلالات هورمونی معمولا با احساس خستگی و افزایش وزن همراه هستند.

در حقیقت، اکثریت بیماران مشکلات هورمونی ندارد و احساس خستگی، افزایش وزن و سایر علائم آنها ناشی از سبک زندگیشان است. برای مثال، کم خوابی، اضطراب و کم خونی هم میتوانند باعث حس خستگی شوند. 

گرچه در برخی موارد همین علائم میتوانند نشان دهنده ی مشکلات هورمونی باشند:

  • پیش از یائسگی زنان در این دوره به علت کاهش سطح هورمون استروژن دچار تعرق شبانه، اضطراب و گرگرفتگی میشوند.
  • کمبود تستسترون کاهش سطح تستسترون در مردان با احساس خستگی، کاهش میل جنسی، افزایش وزن، افزایش چربی و پوکی استخوان همراه است.
  • پیش دیابت مقاومت به انسولین بزرگترین مشکل بسیاری از بیماران است. مقادیر بالای انسولین میتواند موجب افزایش وزن و نوسانات قند خون شود. افزایش قند خون موجب اختلالات متابولیک و افزایش ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی، سکته، کبد چرب و وقفه ی تنفسی در خواب میشود.

سومین باور غلط: خستگی آدرنال با علائم بالینی آزاردهنده ای هست. 

در حقیقت، چیزی به نام خستگی آدرنال وجود ندارد. بیماران ممکن است نارسایی آدرنال داشته باشند که با تهوع، کاهش وزن سریع، خستگی شدید و کاهش فشار خون همراه است. نارسایی آدرنال به ندرت در افراد معمولی رخ میدهد و معمولا فقط در بیماران مبتلا به سرطان که ایمنی تراپی میشوند اتفاق میافتد. 

چهارمین باور غلط: درمان با هورمونهای طبیعی بهتر از درمان با هورمونهای مصنوعی است.

در حقیقت، بسیاری از هورمونهای طبیعی تاییدیه ی سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) را ندارند. 

در اکثریت موارد تفاوتی میان عوارض جانبی هورمونهای طبیعی و مصنوعی نیست. با این حال، بهتر است قبل از مصرف هورمونهای طبیعی حتما با پزشک خود مشورت کنید. 

اگر باز هم ترجیح میدهید اختلالات هورمونی را با روشهای طبیعی تنظیم کنید بهتر است سبک زندگیتان را تغییر دهید. تلاش کنید وزن ایده آل داشته باشید، به اندازه کافی بخوابید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. 

پنجمین باور غلط: اختلالات هورمونی موجب سرطان میشوند. 

از آنجائیکه اختلالات تیروئید قابل درمان هستند خطر بدخیم شدن ندارند. گرچه درمان با استروژن احتمال ابتلا به سرطان پستان، آندومتر و بیماریهای قلبی-عروقی را افزایش میدهد. 

اگر هنوز هم احساس میکنید دچار اختلال هورمونی یا مشکل تیروئید شده اید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. بررسی کلیه ی جوانب سلامتی و سبک زندگی اولین و مهمترین مرحله در تشخیص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا