سرطان روده بزرگ و جهش BRAF

ژن BRAF دستورالعمل هایی برای ساخت پروتئینی ارائه می دهد که به انتقال سیگنال های شیمیایی از خارج سلول به هسته سلول کمک می کند. این پروتئین بخشی از یک مسیر سیگنالینگ است که به عنوان مسیر RAS / MAPK شناخته می شود و چندین عملکرد مهم سلول را کنترل می کند. به طور خاص مسیر RAS / MAPK رشد و تقسیم (تکثیر) سلول ها را تنظیم می کند، فرآیندی که سلول ها برای انجام عملکردهای خاص (تمایز)، حرکت سلول (مهاجرت) و از بین بردن خود سلول ها (آپوپتوز) بالغ می شوند. سیگنالینگ شیمیایی از طریق این مسیر برای رشد طبیعی قبل از تولد ضروری است.

ژن BRAF متعلق به دسته ای از ژن ها است که به عنوان آنکوژن شناخته می شوند. در صورت جهش، آنكوژن ها احتمال سرطانی شدن سلول های طبیعی را دارند. آنکوژن مانند پدال گاز روی ماشین کار می کند. به طور معمول یک انکوژن در صورت لزوم رشد سلول را روشن می کند. اما اگر جهش BRAF داشته باشید، مانند گیر کردن پدال گاز است و ژن نمی تواند رشد سلول ها را متوقف کند. رشد کنترل نشده سلول می تواند منجر به سرطان شود.

 ساختار BRAF

سه ژن RAF انسانی وجود دارد: ARAF، CRAF-1 و BRAF. BRAF پروتئین B-Raf را کد می کند که در انتقال سیگنال درون سلولی نقش دارد. این پروتئین فسفر موجود بر روی سرین و ترئونین پروتئین های هدف را کاتالیز می کند و آدنوزین تری فسفات (ATP) را به آدنوزین دی فسفات (ADP) تبدیل می کند.

پروتئین B-Raf دارای 766 اسید آمینه در سه ناحیه محافظت شده است. ناحیه CR1 یک دامنه خود تنظیم کننده متصل به Ras-GTP است. بخش CR2 منطقه ای غنی از سرین است که به عنوان لولای مولکول عمل می کند. ناحیه 3 (CR3) یک منطقه پروتئین کیناز کاتالیزوری است. این قسمت از پروتئین یک توالی خاص را بر روی پروتئین هدف فسفریله می کند.

CR1 فعالیت CR3 (ناحیه کیناز) را مهار می کند و فعالیت سیگنالینگ کلی مولکول را تنظیم می کند. علاوه بر مهار خودکار، وقتی پروتئین در بعضی از سرین و تیروزین باقی مانده در منطقه لولای CR2 فسفریله نشود، CR3 نیز مهار می شود. برای فعال شدن، دامنه کیناز CR3 باید توسط فسفوریلاسیون لوپ فعال سازی به شکل فعال خود تبدیل شود. این کار ساختار آن را تغییر می دهد و محل اتصال ATP را نشان می دهد و فعالیت آنزیمی را قادر می سازد.

B-Raf و بیماری

جهش های ژن BRAF می تواند باعث بیماری های ارثی خاص و نقایص مادرزادی شود. جهش های نقطه ای BRAF در بیش از 60 درصد ملانوما وجود دارد و در کارسینومای ریه، روده بزرگ و تخمدان با نرخ کمتری قابل مشاهده است. ژن BRAF دارای دو کانون برای جهش است. یکی در قسمت فعال سازی دومین کیناز است که 89 درصد جهش ها در آن منطقه است. نقطه داغ دیگر حلقه غنی از گلیسین در دومین کیناز است که 11 درصد جهش ها را در این ناحیه تشکیل می دهد. پروتئین های جهش پیدا کرده B-Raf که در تومورزایی نقش دارند غالباً دارای فعالیت کیناز بالایی هستند که به عنوان افزایش عملکرد جهش شناخته می شود.

جهش های BRAF با بسیاری از سرطان ها همراه بوده است، از جمله:

لنفوم غیر هوچکین

سرطان روده بزرگ

ملانوم بدخیم

سرطان تیروئید پاپیلاری

سرطان ریه سلول کوچک

آدنوکارسینومای ریه

گلیوبلاستوما

BRAF Mutation V600E

پروتئین های BRAF سرین-ترئونین کینازها هستند که در مسیر سیگنالینگ RAS-RAF-MAPK نقش دارند. جهش های BRAF در 60-40% از ملانومای پیشرفته وجود دارد و در 90-80% موارد شامل جایگزینی اسید گلوتامیک به جای والین در اسید آمینه 600 (جهش V600E) است. چندین نوع مختلف جهش BRAF وجود دارد که BRAF V600E و BRAF V600K بیشترین شیوع را دارند. جهش های غیر BRAF V600 در برخی از تومورها غیر از ملانوم شایع تر است، اگرچه اهمیت این جهش ها در بسیاری از موارد هنوز ناشناخته است. وجود این انواع مختلف در آزمایش مهم است ، زیرا برخی از روشهای آزمایش ممکن است فقط جهشهای BRAF V600E را تشخیص دهند در حالی که برخی دیگر طیف وسیع تری را تشخیص می دهند.

جهش های BRAF در حدود 10-5% سرطان متاستاتیک روده بزرگ مشاهده می شود. این جهش با پیش آگهی ضعیف در سرطان روده بزرگ و مقاومت بالقوه در برابر عوامل هدف EGFR همراه بوده است. جهش در BRAF در 3٪ از بیماران مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک وجود دارد و 50٪ از این موارد جهش V600E است. جهش های BRAF عمدتا جهش های V600E  نیز در 69-30% سرطان های تیروئید پاپیلاری وجود دارد، اما در نئوپلاسمهای خوش خیم یا فولیکولی وجود ندارد و ممکن است پیش آگهی بدتری ایجاد کند.

تست تشخیصی BRAF

آزمایش ژنتیکی BRAF به دنبال تغییری در ژنی به نام BRAF است که به عنوان جهش شناخته می شود. ژن ها واحدهای اساسی وراثت هستند که از مادر و پدر شما منتقل می شوند. یک جهش BRAF می تواند از والدین شما به ارث برسد و یا در اواخر زندگی به دست آید. جهش هایی که در اواخر زندگی اتفاق می افتد معمولاً به دلیل فاکتورهای محیطی یا اشتباهی است که در هنگام تقسیم سلول در بدن شما اتفاق می افتد. جهش های BRAF ارثی بسیار نادر است، اما می تواند مشکلات جدی سلامتی ایجاد کند.

روش های تست تشخیصی BRAF

برای جستجوی وجود جهش BRAF چندین روش تست مختلف در دسترس است ولی دو نوع آزمایش مشخص وجود دارد و احتمال پیدا کردن جهش BRAF، در صورت وجود، می تواند بین این روش ها متفاوت باشد.

آزمایش سریع

 برخی از روش های آزمایش سریع فقط می توانند جهش های V600E، متداول ترین جهش های BRAF را تشخیص دهند.

پروفایل جامع ژنومی (تعیین توالی DNA)

توالی DNA می تواند انواع دیگر جهش های BRAF و همچنین جهش ها یا تغییرات ژنومی ژن های دیگر را که ممکن است بر رفتار تومور تأثیر بگذارد را شناسایی کند.

تست تشخیصی BRAF برای چه کاری استفاده می شود؟

این آزمایش اغلب برای جستجوی جهش BRAF در بیماران مبتلا به ملانوم یا سایر سرطان های مرتبط با BRAF استفاده می شود. داروهای خاص سرطانی به ویژه در افرادی که جهش BRAF دارند موثرتر است. همین داروها برای افرادی که جهش ندارند به همان اندازه موثر و گاهی خطرناک نیستند. آزمایش BRAF همچنین ممکن است برای بررسی اینکه آیا بر اساس سابقه خانوادگی و یا سابقه سلامتی خود در معرض خطر سرطان هستید استفاده شود. جهش های BRAF اکتسابی (همچنین به عنوان سوماتیک نیز شناخته می شوند) بسیار شایع تر هستند. این جهش ها در حدود نیمی از موارد ملانوم، جدی ترین شکل سرطان پوست قابل دیدن است. جهش BRAF همچنین اغلب در سایر اختلالات و انواع مختلف سرطان از جمله سرطان های روده بزرگ، تیروئید و تخمدان نیز مشاهده می شود. سرطان های دارای جهش BRAF نسبت به افراد بدون جهش جدی ترند.

چرا به آزمایش ژنتیکی BRAF نیاز داریم؟

در صورت تشخیص ملانوم یا نوع دیگری از سرطان، ممکن است به آزمایش BRAF نیاز داشته باشید. دانستن اینکه آیا جهش دارید یا خیر می تواند به پزشک معالج شما کمک کند تا درمان صحیح را تجویز کند. همچنین ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید تا ببینید آیا بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستید یا خیر. عوامل خطر شامل سابقه خانوادگی سرطان و یا داشتن سرطان در سنین پایین است.

نمونه گیری آزمایش ژنتیکی BRAF به چه صورت است؟

بیشتر آزمایش های BRAF در روشی به نام نمونه برداری از تومور انجام می شود. در طی بیوپسی، یک پزشک با برش سطح تومور، تکه کوچکی از بافت را خارج می کند. اگر پزشک شما نیاز به آزمایش بافت تومور از داخل بدن شما دارد، ممکن است از یک سوزن مخصوص برای برداشتن نمونه استفاده کند.

آیا برای انجام تست آمادگی خاصی نیاز است؟

معمولاً برای آزمایش BRAF نیازی به ملزومات خاصی ندارید.

آیا انجام این تست خطراتی در پی دارد؟

ممکن است در محل بیوپسی کمی کبودی یا خونریزی داشته باشید. همچنین ممکن است به مدت یک یا دو روز کمی در محل ناراحتی داشته باشید.

نتایج تست تشخیصی BRAF چه معنی ای می دهد؟

اگر ملانوم یا نوع دیگری از سرطان دارید و نتایج نشان می دهد جهش BRAF دارید، پزشک شما می تواند داروهایی را برای هدف قرار دادن جهش تجویز کند. این داروها می توانند موثرتر از سایر روش های درمانی باشند.

اگر ملانوم یا نوع دیگری از سرطان دارید و نتایج نشان می دهد جهش ندارید، پزشک انواع مختلفی از داروها را برای درمان سرطان تجویز می کند.

اگر سرطان برای شما تشخیص داده نشده است و نتایج شما نشان می دهد جهش ژنتیکی BRAF دارید، به این معنی نیست که سرطان دارید اما خطر سرطان بیشتر است. اما غربالگری های مکرر سرطان مانند معاینه پوست می تواند خطر شما را کاهش دهد. در طول معاینه پوستی، یک پزشک با دقت از طریق پوست کل بدن شما بررسی می کند تا خال ها و سایر رشد های مشکوک را بررسی کند.

روش های نمونه گیری

 BRAF می تواند بر روی نمونه بافت تومور و یا از طریق آزمایش خون یا هر دو انجام شود، اگرچه بافت تومور همچنان “استاندارد طلا” است.

آزمایش تومور (بیوپسی):

آزمایش BRAF اغلب بر روی نمونه ای از بافت گرفته شده در طی بیوپسی یا برداشتن تومور انجام می شود. با این حال این روش می تواند چالش هایی ایجاد کند، زیرا روش های بیوپسی برای به دست آوردن بافت تهاجمی هستند. حتی زمانی که انجام می شود مواردی وجود دارد که بافت کافی برای انجام آزمایش وجود ندارد.

از آنجا که دانستن اینکه آیا جهش BRAF وجود دارد می تواند پیامدهای مهمی در درمان داشته باشد. فراتر از اینکه آیا یک فرد ممکن است به یک مهار کننده BRAF پاسخ دهد (تومورهایی که BRAF منفی هستند اما با مهار کننده های BRAF درمان می شوند، ممکن است در واقع سریعتر از مواردی که درمان نشده اند پیشرفت کنند).

محققان راه های دیگر برای به دست آوردن نتایج مشابه را بررسی کرده اند. با تومورهای مغزی ، آزمایش ممکن است بر روی نمونه ای از مایع مغزی نخاعی حاصل از یک ضربه نخاعی نیز انجام شود.

بیوپسی مایع:

تومورها، به ویژه تومورهای پیشرفته تر به طور مداوم قطعاتی از تومور را در جریان خون آزاد می کنند. در حالی که یافتن سلول های سرطانی کامل چالش برانگیز است، اکنون محققان قادر به شناسایی DNA تومور در گردش بسیاری از تومورها هستند. این DNA همچنین می تواند برای جهش ها و سایر تغییرات ژنومی آزمایش شود.

یک عیب بیوپسی مایع این است که این روش نسبتاً جدید است و همه تومورها به خصوص تومورهای مرحله اولیه منجر به گردش خون در DNA می شوند که قابل تشخیص است.

با این حال ، یک مزیت آشکار این روش این است که فقط به یک آزمایش خون ساده نیاز دارد و از آنجا که آزمایش خون معمولاً به سرعت انجام می شود، نتایج ممکن است زودتر در دسترس باشد. به همین دلیل تصور می شود که از بیوپسی مایع می توان به موقع برای نظارت دقیق تر بر سرطان استفاده کرد. در زمان کنونی معمولاً می فهمیم که تومور در برابر دارویی مانند مهار کننده BRAF مقاوم است، زیرا در مطالعه ای مانند اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT Scan) دوباره رشد می کند.

بیوپسی مایع به طور بالقوه می تواند تشخیص دهد این مقاومت حتی قبل از اینکه سرطان رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد به طوری که می توان بلافاصله درمان متفاوتی را آغاز کرد.

مزیت دیگر بیوپسی مایع این است که امکان تشخیص جهش در هر نقطه از تومور را فراهم می کند. سرطان ها به طور مداوم جهش های جدیدی ایجاد می کنند و جهش های موجود در یک قسمت از تومور ممکن است در قسمت دیگری وجود نداشته باشد. ناهمگنی تومور مدتی است که شناخته و ممکن است جهشی هنگام پیشرفت تومور وجود داشته باشد یا فقط در محلی از متاستاز مشاهده شود. این امر می تواند در داخل یک تومور نیز رخ دهد. در مقابل ، نمونه برداری از تومور تنها در صورت وجود جهش در قسمت خاصی از تومور که در طی نمونه برداری، نمونه برداری شده است، نشان می دهد.

قبل از انجام تست

قبل از اینکه پزشک آزمایش BRAF را درخواست دهد، آن ها می خواهند از نوع سرطانی که به آن مبتلا و از سابقه پزشکی شما مطلع شوند. جهش BRAF به احتمال زیاد در برخی تومورها بیشتر از بقیه دیده می شود (به عنوان مثال آنها در ملانومای “مخاطی” مانند ملانوم رکتوم بسیار شایع هستند و در برخی دیگر از تومورها کمتر قابل مشاهده است). پزشک شما همچنین می خواهد از هرگونه درمانی که تاکنون دریافت کرده اید مطلع شود (به عنوان مثال، با سرطان ریه ممکن است جهش BRAF پس از درمان فرد با یک نوع داروی دیگر که سرطان را برطرف می کند، ایجاد شود).

پزشک همچنین در مورد اینکه آیا آزمایش باید روی نمونه بافتی، نمونه خون (نمونه برداری مایع) یا هر دو انجام شود، صحبت خواهد کرد. در صورت نیاز به نمونه بافت و وجود بافت کافی از نمونه برداری های قبلی، ممکن است به یک روش تکرار بیوپسی نیاز باشد.

زمان جواب دهی

مدت زمان مورد نیاز برای آزمایش بسته به نیاز به بافت یا نمونه خون و نوع آزمایش می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. با نمونه برداری از نمونه، اگر به بیوپسی دیگری نیاز دارید، باید زمان تعیین کرده و بیوپسی را به زمان انجام آزمایش BRAF اضافه کنید. آزمایش های سریع ممکن است فقط در عرض چند روز نتیجه را به دست آورند. توالی نسل بعدی با توجه به روند انجام شده، ممکن است دو تا چهار هفته طول بکشد تا نتایج در دسترس باشد.

محدودیت غذایی قبل از تست

در صورت انجام بیوپسی، ممکن است محدودیت هایی قبل از این روش وجود داشته باشد.

آزمایشگاه پارس ژنوم مفتخر است اعلام کند که قادر به انجام تست تشخیصی BRAF در کرج می باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا