سیگار الکترونیکی یا ویپ

فهرست مطالب

سیگار الکترونیکی یا ویپ با نام های مختلف در سال های اخیر به عنوان ابزاری برای ترک سیگار وارد بازار شده است. اکثر افراد کنجکاو هستند در مورد خطرات، عوارض و نحوه عملکرد این سیگارها بدانند. در این مقاله سعی کرده ایم به سوالات رایج در مورد سیگارهای الکترونیکی پاسخ دهیم.

سیگار الکترونیکی چیست؟

سیگار های الکترونیکی یا ویپ در سایز و شکل های مختلفی وجود دارند. ظاهرشان شبیه به سیگار، قلم، فلش USB یا پیپ است. این سیگارها با باطری روشن شده و به وسیله ی یک المنت حرارتی گرم می شوند. در واقع، المنت مایع را گرم و تبدیل به بخار می کند.

سیگارهای الکترونیکی تنباکو ندارند اما اکثرشان حاوی نیکوتین (یکی از مشتقات تنباکو) هستند. 

ویپ چیست؟

اکثر افراد تصور می کنند سیگارهای الکترونیکی بخار آب تولید می کنند و به همین علت به آنها ویپ می گویند. اما در واقعیت  ذرات بسیار ریزی تولید می کند که بخار آب نیستند. 

"عوارض

سیگار الکترونیکی چگونه کار می کند؟

این سیگارها با گرم کردن مایع و تبدیل آن به بخار کار می کنند. سپس این بخار وارد ریه می شود.

آیا سیگار الکترونیکی نیکوتین دارد؟

در اکثر موارد مایعی که در آن استفاده می شود حاوی نیکوتین است. نیکوتین ماده اعتیاد آوری است که در سیگار، قلیان و سایر مشتقات تنباکو استفاده می شود. با این حال، مقدار نیکوتین در تمام سیگارهای الکترونیکی یکسان نیست و در برخی موارد مقدار واقعی نیکوتین بر روی برچسب محصولات نوشته نمی شود. برای مثال، برخی شرکت ها ادعا می کنند ویپ بدون نیکوتین تولید می کنند اما آزمایشات نشان داد دارای نیکوتین هستند.   

مضرات ویپ

بر خلاف تصور ما بخار ویپ، بخار آب نیست و حاوی نیکوتین و سایر مواد اعتیادآور است که می توانند موجب سرطان، بیماری های قلبی و ریوی شوند.

شواهد نشان می دهد، نیکوتین به مغز نوجوانان آسیب می رساند. همچنین، کشیدن سیگار الکترونیکی در دوران بارداری با خطر کاهش وزن و کمبود رشد جنین همراه است.

علاوه بر نیکوتین، سیگارهای الکترونیکی حاوی پروپیلن گلیکول و گلیسیرین گیاهی هستند. این ترکیبات موجب التهاب ریه و راه های هوایی می شوند.

همچنین برخی حاوی مواد زیر هستند:

  • ترکیبات آلی فرار (VOCs). در مقادیر زیاد موجب آسیب به چشم، بینی، گلو، سردرد، تهوع و آسیب به کبد، کلیه و سیستم عصبی می شوند.
  • طعم دهنده های شیمیایی. برخی طعم دهنده ها نسبت به بقیه خطرناک تر هستند. مطالعات نشان می دهد برخی از سیگارهای الکترونیکی حاوی دی استیل هستند. این ماده موجب برونشیت انسدادی ریه می شود.
  • فرمالدهید. یک ماده سرطان زا است که در اثر گرم شدن بیش از حد مایع در سیگار الکترونیکی تولید می شود (به اصطلاح بخار خشک).

خطرات سیگار الکترونیکی

عوارض سیگار الکترونیکی

در حال حاضر، اطلاعات ما در مورد اثرات طولانی مدت سیگارهای الکترونیکی کامل نیست و نیاز به مطالعات بیشتر است. با این حال، می دانیم تمام مشتقات تنباکو برای سلامت ما خطرناک هستند.

آیا سیگار الکترونیکی سرطان زا است؟

در حال حاضر شواهد علمی در این زمینه کافی نیست و دانشمندان در حال بررسی ارتباط میان سیگار الکترونیکی و ریسک ابتلا به سرطان هستند. با این حال، مهم است بدانیم بخار آن نسبت به سیگار معمولی حاوی مواد شیمیایی کمتری است اما بی ضرر نیست.

عوارض بخار سیگار الکترونیکی برای اطرافیان

با وجود اینکه ویپ مانند سیگار معمولی دود تولید نمی کند اما بخار آن ممکن است برای اطرافیان خطرناک باشد. دانشمندان در حال بررسی اثرات بخار ویپ بر سلامتی کسانی که در معرض آن قرار می گیرند هستند.

ویپ و ترک سیگار

در حال حاضر به علت عدم وجود شواهد کافی، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) سیگار الکترونیک را به عنوان ابزاری برای ترک سیگار تایید نکرده است.

برخی افراد برای ترک سیگار به سراغ ویپ می روند. تاثیر ترک سیگار بر سلامتی کاملا مشخص است اما جایگزینی آن با ویپ گزینه مناسبی نیست. افراد سیگاری برای ترک آن باید از تمام مواد حاوی تنباکو و نیکوتین دوری کنند.

فراموش نکنید که اگر سیگاری بودید و در حال حاضر آن را کنار گذاشته و ویپ می کشید به هیچ عنوان دوباره سراغ سیگار نروید. همچنین، مصرف همزمان سیگار و ویپ به شدت برای سلامتی خطرناک است.  

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا