فریز تخمک

فهرست مطالب

امروزه فریز تخمک در زنان نسبت به گذشته رایج تر است. بسیاری از افراد به علت شرایط زندگی، سلامتی یا شغلی شان تصمیم به فریز تخمک می گیرند.

با وجود اینکه اکثر ما در مورد فریز تخمک شنیده ایم، اما از روند کامل آن آگاه نیستیم. درک دقیق نحوه انجام و میزان موفقیت فاکتورهای بسیار مهمی درتصمیم گیری هستند.  

فریز تخمک چیست؟

فریز تخمک یا انجماد اووسیت پروسه ای است که در آن تخمک منجمد می شود. ابتدا تخمک ها با روش IVF از تخمدان ها برداشته می شوند. سپس به سرعت منجمد شده و در دمای پایین تر از دمای انجماد نگهداری می شوند. در نتیجه، تا چندین سال بعد تخمک ها قدرت باروری دارند.

در واقع، تخمک ها در 20 سالگی و اوایل 30 سالگی کیفیت بهتری داشته و بیشتر هستند. از 35 سالگی به بعد، کیفیت و تعداد کاهش پیدا می کند. در نتیجه، اگر در اوایل 30 سالگی تان هستید و هنوز باردار نشده اید با فریز تخمک می توانید شانس بارداری پس از 40 سالگی را افزایش دهید.

پروسه فریز تخمک

فریز تخمک چگونه است؟

معمولا کل پروسه فریز تخمک 2 تا 3 هفته طول می کشد.

مراحل فریز تخمک

 • ابتدا، داروهای محرک تخمک گذاری مانند گنادوتروپین ها، هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینه کننده (LH) به مدت 10 تا 12 روز متوالی تجویز می شود. همرمان با سونوگرافی و آزمایش خون میزان هورمون ها دائما بررسی می شود.

تحریک تخمدان برای تخمک گذاری

 • سپس، زمانیکه تخمک ها بالغ شدند پزشک با کمک سونوگرافی واژینال سرنگ را وارد فولیکول ها کرده و مایع درون آن ها به همراه تخمک کشیده می شود. این پروسه به صورت سرپایی با تجویز داروی آرام بخش انجام شده و معمولا دردناک نیست.
 • سپس متخصص جنین شناسی مایع فولیکولار را در یک ظرف صاف (پتری دیش) ریخته و تخمک های درون آن را با کمک میکروسکوپ جدا می کند. کل این پروسه تقریبا 10 تا 20 دقیقه طول می کشد.

 

کشیدن تخمک ها برای فریز کردن

اکثر افراد در طی 24 ساعت اول پس از عمل فریز دچار نفخ، یبوست و لکه بینی واژینال می شوند که با مسکن قابل کنترل است.

اگر دچار درد شکمی شدید، احساس ضعف یا خونریزی سنگین شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

در نهایت تخمک ها به روش سریع با استفاده از نیتروژن مایع برای جلوگیری از تشکیل کریستال های یخ منجمد می شوند.  

زمانیکه برای باردار شدن آماده هستید (در آینده)، تخمک ها ذوب می شوند، با اسپرم تلفیق و پس از چند روز تخمک های بارور شده ای که کیفیت مناسبی دارند به رحم منتقل می شوند. این مرحله شبیه IVF انجام می‌شود. با استفاده از یک کاتتر بلند و نازک تخمک بارور شده از طریق واژن وارد دهانه رحم شده و در دیواره رحم لانه گزینی می کند. با این حال، باید بدانید همه تخمک های فریز شده پس از انجماد و یخ زدایی سالم نیستند.

شانس باروری تخمک فریز شده چقدر است؟

شانس باروری با تخمک فریز شده مشابه شانس باروری تخمک های تازه ای است که در روش IVF استفاده می شوند. مهمترین فاکتورهای تعیین کننده ی قدرت باروری تخمک های فریز شده سن فرد در زمان فریز و تعداد تخمک های فریز شده است. به طور کلی شانس باروری با تخمک فریز شده به صورت زیر است:

 • در افرادی که 35 یا کمتر سن دارند، در هر سیکل 10 تا 13 تخمک برداشته می شود که از آنها 7 تا 10 تخمک برای انجماد مناسب هستند.
 • تقریبا 80-90% تخمک ها پس از پروسه انجماد و یخ زدایی سالم می مانند.
 • تقریبا 50-80% آنها بارور می شوند.
 • تقریبا 80-90% تخمک های بارور شده رشد کرده و امبریو می شوند.
 • شانس ادامه ی بارداری برای هر امبریو 20 تا 35% است.

احتمال موفقیت در زنانی که پس از 35 سالگی اقدام به فریز تخمک کرده اند کمتر است. به همین علت بهترین سن برای فریز تخمک قبل ار 35 سالگی است. فریز تخمک به افرادی که 38 یا بیشتر سن دارند توصیه نمی شود.  

آیا می توان شانس باروری تخمک ها را قبل از فریز کردن مشخص کرد؟

با آزمایش ذخیره تخمدان که در آن هورمون آنتی مولرین (AMH) اندازه گیری می شود و سونوگرافی رحم-تخمدان قبل از فریز تخمک می توان شانس باروری آنها را مشخص کرد. البته در آزمایش ذخیره تخمدان تنها تعداد تخمک ها مشخص شده و کیفیت شان قابل بررسی نیست.

این آزمایش به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد فریز تخمک برای چه افرادی مناسب است.

فریز تخمک برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی اگر سالم هستید، 35 یا کمتر سن دارید و مشکل هورمونی ندارید می توانید فریز تخمک انجام دهید. افراد مبتلا به سرطان بر حسب نوع سرطان، قبل از شروع پروسه ی درمان می توانند فریز تخمک انجام دهند.

آیا فریز تخمک برای افرادی که هورمون آنتی مولرین شان پایین است مناسب است؟

با وجود اینکه آزمایش AMH برای تعیین تعداد تخمک ها مناسب است اما هیچ اطلاعاتی در مورد کیفیت آنها نمی دهد. در افرادی که AMH پایینی دارند، پزشک با در نظر گرفتن مقدار AMH، سن و سایر فاکتورها تصمیم گیری می کند.

عوارض فریز تخمک

با وجود اینکه عوارض جانبی شایع هستند اما معمولا شدید نبوده و به دنبال مصرف هورمون های محرک تخمک گذاری ایجاد می شوند: عوارض فریز تخمک شامل موارد زیر است:

 • نوسانات خلقی
 • گرگرفتگی
 • سردرد
 • حالت تهوع

پس از پروسه انتقال امبریو، برخی از زنان دچار مشکلات زیر می شوند:

 • نفخ
 • گرفتگی
 • درد خفیف

تخمک های فریز شده تا چند سال قابلیت نگهداری دارند؟

هیچ محدودیت زمانی برای نگهداری این تخمک ها وجود ندارد. انجماد در شرایط طبیعی موجب تشکیل کریستال های یخ می شود. این کریستال ها در حین فریز و ذوب به سلول آسیب می رسانند. در فریز تخمک از مواد مخصوصی که مانع از تشکیل کریستال های یخ می شوند استفاده می شود. به همین علت تخمک های فریز شده تا سال های سال سالم می مانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا