هزینه آزمایش ژنتیک بارداری چقدر است؟

فهرست مطالب

هزینه آزمایش ژنتیک بارداری بر اساس نوع آزمایش حدود 2 تا 18 میلیون تومان است و بر حسب نوع تست و شرایط بارداری برخی از آنها تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. هزینه آزمایشات ژنتیک بارداری که بر پایه نسل جدید توالی یابی ژنوم (NGS) انجام می شوند نسبت به سایر تست های پیش از تولد گران تر و زمان برتر هستند. در این مقاله لیستی از آزمایشات ژنتیک دوران بارداری و قیمت آنها برایتان آورده شده است:

 

انواع آزمایش ژنتیک بارداری

 هزینه آزمایش سل فری (NIPT)

آزمایش سل فری یک آزمایش غربالگری پیش از تولد برای بررسی اختلالات کروموزومی شایع (تریزومی کروموزوم 21 ، 13و18)، اختلالات کروموزوم های جنسی X و Y و تعیین جنسیت با بررسی DNA جنین در خون مادر است. در گذشته آزمایش سل فری تنها به زنان بارداری که نتیجه ی آزمایش غربالگری سه ماهه اول یا دوم شان مثبت بود توصیه می شد. در حال حاضر این تست به تمام زنان باردار صرف نظر از سن و سابقه ی پزشکی شان پیشنهاد می گردد. این آزمایش تحت پوشش اکثر بیمه های تکمیلی قرار دارد. هزینه آزمایش سل فری برای افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند در حدود چهار میلیون و پانصد هزار تومان است.

هزینه آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری

آزمایش غربالگری سه ماهه اول از آغاز هفته ی یازدهم تا پایان هفته سیزده قابل انجام است. در این آزمایش با بررسی دو مارکرهای بیوشیمیایی خون مادر و نتایج سونوگرافی NT شانس ابتلای جنین به تریزومی کروموزوم 21 (سندرم داون)، تریزومی کروموزوم 18 (سندرم ادوارد) و تریزومی کروموزوم 13 (سندرم پاتو) بررسی می شود.

اکثر بیمه های تکمیلی آزمایش غربالگری سه ماهه اول را تحت پوشش قرار می دهند. هزینه آزمایش غربالگری سه ماهه اول برای افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند حدود چهارصد هزار تومان است.

هزینه آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم از آغاز هفته ی پانزدهم تا پایان هفته بیست و دوم قابل انجام است. در این آزمایش با بررسی چهار مارکرهای بیوشیمیایی در خون مادر شانس ابتلای جنین به تریزومی کروموزوم 21 (سندرم داون)، تریزومی کروموزوم 18 (سندرم ادوارد)، سندرم اسمیت لملی اپیتز (SLOS) و نقایص لوله ی عصبی (NTD) بررسی می شود.

اکثر بیمه های تکمیلی آزمایش غربالگری سه ماهه دوم را تحت پوشش قرار می دهند. هزینه آزمایش غربالگری سه ماهه دوم برای افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند حدود 1/5 میلیون تومان است.

هزینه آزمایش غربالگری متوالی یا سکوئنشیال بارداری

در آزمایش غربالگری متوالی یا سکوئنشیال نتایج غربالگری سه ماهه اول و دوم به صورت همزمان بررسی شده و شانس ابتلای جنین به نقایص لوله ی عصبی مانند اسپینابیفیدا و آنانسفالی (اختلال در تکامل مغز و جمجمه) تریزومی کروموزوم 21 (سندرم داون)، تریزومی کروموزوم 18 (سندرم ادوارد) و سندرم اسمیت لملی اپیتز محاسبه می شود.

آزمایش غربالگری متوالی یا سکوئنشیال برای افرادی که آزمایش غربالگری سه ماهه دوم را در آزمایشگاه پارس ژنوم انجام داده اند رایگان است.  

هزینه آزمایش آلفا فیتو پروتئین بارداری

آزمایش آلفا فیتو پروتئین از آغاز هفته ی پانزدهم تا پایان هفته ی بیستم بارداری قابل انجام است. در این آزمایش با اندازه گیری میزان آلفا فیتو پروتئین در خون مادر شانس ابتلای جنین به نقایص لوله ی عصبی مانند اسپینابیفیدا محاسبه می شود.

اکثر بیمه های تکمیلی آزمایش آلفا فیتو پروتئین را تحت پوشش قرار می دهند. هزینه آزمایش آلفا فیتو پروتئین برای افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند حدود صد و پنجاه هزار تومان است.

هزینه آمنیوسنتز

هزینه آزمایش آمنیوسنتز

آمنیوسنتز جهت تشخیص قطعی سندرم داون، تریزومی 13 و تریزومی 18، حذف ها و مضاعف شدگی های کوچک کروموزومی و تشخیص پیش از تولد بیماری های ژنتیکی مانند تالاسمی و فیبروز کیستیک انجام می شوند.

در آمنیوسنتز مقدار کمی از مايع آمنيوتيک توسط پزشک پریناتولوژیست با یک سوزن بلند و بسیار نازک به کمک دستگاه سونوگرافی از سطح شکم کشيده شده. سپس مایع آمنیوتیک به منظور تهیۀ کاریوتایپ جنین و یا بررسی مولکولی بیماری‌های ژنتیکی به آزمایشگاه ژنتیک ارسال می‌گردد. این روش از هفته ی 15 بارداری قابل انجام است. هزینه  نمونه گیری توسط پزشک در مطب پرداخت شده و هزینه آزمایش ژنتیک در آزمایشگاه پرداخت می شود.

بر حسب نوع تست هزینه آزمایش ژنتیک بین 2 تا 18 میلیون تومان متغیر است. در مواردی که بارداری از نظر بیماری های ژنتیکی یا اختلالات کروموزومی پرخطر باشد (بر اساس نتيجه ی غربالگری سه ماهه اول، سه ماهه دوم بارداری یا آزمایش سل فری در گروه پر خطر باشد) اين تست تحت پوشش برخی بیمه های تکمیلی قرار می گیرد در غیر اینصورت هزینه آزمایش آمنیوسنتز باید به صورت آزاد پرداخت شود.

 هزینه آزمایش نمونه گیری از پرزهای جفتی یا CVS

 نمونه گیری از پرزهای جفتی یا CVS یک روش نمونه‌گیری برای تشخیص پیش از تولد است. در این روش تکۀ بسیار کوچکی از پُرزهای سطح خارجی جفت برداشته می شود. سپس پرزهای جفتی به منظور تهیۀ کاریوتایپ جنین و یا بررسی مولکولی بیماری‌های ژنتیکی به آزمایشگاه ژنتیک ارسال می‌گردد. این روش در هفتۀ 10 تا 13 بارداری قابل انجام است. هزینه نمونه گیری توسط پزشک در مطب پرداخت شده و هزینه آزمایش ژنتیک در آزمایشگاه پرداخت می شود.

بر حسب نوع تست هزینه آزمایش ژنتیک بین 2 تا 18 میلیون تومان متغیر است. در مواردی که بارداری از نظر بیماری های ژنتیکی یا اختلالات کروموزومی پرخطر باشد (بر اساس نتيجه ی غربالگری سه ماهه اول يا آزمایش سل فری در گروه پر خطر باشد) اين تست تحت پوشش برخی بیمه های تکمیلی قرار می گیرد در غیر اینصورت هزینه آزمایش نمونه گیری از پرزهای جفتی یا CVS باید به صورت آزاد پرداخت شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی درباره ی پارس ژنوم و اطلاع از قیمت دقیق آزمایش های ژنتیک بارداری و بیمه های طرف قرار داد به صفحه تماس با پارس ژنوم مراجعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا