پروبیوتیک در بارداری

فهرست مطالب

در سال های اخیر اطلاعات ما در مورد اهمیت میکروبیوم و پروبیوتیک ها در سلامت انسان ها به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. نقش پروبیوتیک ها بر سلامت نوزادان و کودکان تایید شده است اما آیا می دانستید مصرف پروبیوتیک در بارداری تاثیر قابل توجهی بر سلامتی مادر و جنین دارد؟

آیا مصرف پروبیوتیک ها در بارداری مجاز است؟

پروبیوتیک ها موجودات زنده ای هستند که در برخی غذاها و نوشیدنی ها مانند ماست و کفیر وجود دارند. همچنین، به صورت قرص های مکمل در دسترس هستند.

مصرف مقادیر مناسب از آنها به سلامت دستگاه گوارش کمک کرده و ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهند مصرف دراز مدت برخی از پروبیوتیک ها مانند بیفیدوباکتر و لاکتوباسیل مجاز است. بر اساس جدیدترین گایدلاین موسسه ملی سلامت (NIH)و کتابخانه ملی پزشکی آمریکا پروبیوتیک ها در دوران بارداری و شیردهی هیچ نوع خطری ندارند.

ماست پروبیوتیک در بارداری

قرص پروبیوتیک در سه ماهه اول بارداری

بر خلاف برخی از مکمل ها مصرف پروبیوتیک ها در سه ماهه اول بارداری مجاز است. نتایج مطالعاتی که اخیرا انجام شده اند نشان می دهند احتمال ابتلا به دیابت دوران بارداری در افرادی که در سه ماهه اول بارداری پروبیوتیک مصرف کرده اند نسبت به سایر زنان کمتر است.

آیا مصرف قرص پروبیوتیک به همراه قرص ویتامین در بارداری مجاز است؟

یکی ازسوالات اکثر زنان باردار امکان مصرف همزمان قرص پروبیوتیک و سایر مکمل ها است. پاسخ این است که مصرف هر دو مکمل مشکلی ایجاد نمی کند. در واقع، قرص های ویتامین بارداری حاوی آهن، فولات و کلسیم بوده و از نقایص مادرزادی پیشگیری می کنند. پروبیوتیک ها، باکتری و مخمرهای مفیدی هستند که به سلامت دستگاه گوارش کمک می کنند. مصرف همزمان این دو مکمل به جذب بیشتر مواد مغذی و تقویت سیستم ایمنی جنین کمک می کند.

مزایای پروبیوتیک در بارداری

مصرف پروبیوتیک ها در دوران بارداری برای مادر و جنین او مزایای بسیاری خواهد داشت. به طوریکه برخی از آنها تا سال ها پس از تولد کودک باقی خواهد ماند.

پروبیوتیک در سه ماهه اول

کاهش ریسک دیابت بارداری

مطالعات بسیاری ارتباط میان پروبیوتیک ها و کاهش ریسک ابتلا به دیابت دوران بارداری را تایید کرده اند. تحقیقات نشان می دهند، مصرف مکمل های پروبیوتیک موجب کاهش  قند خون و مقاومت به انسولین می شود. نتایج یکی از مطالعات نشان می دهد پروبیوتیک ها با کاهش غلظت اسیدهای صفراوی متابولیسم گلوکز را افزایش می دهند. مطالعه ی دیگری گزارش کرده است که پروبیوتیک ها منجر به کاهش ریسک دیابت بارداری به خصوص در زنانی که بیش از 35 سال سن داشته و سابقه دیابت در بارداری های قبلی شان داشته اند می شود.

مشکلات گوارشی

پروبیوتیک ها با تامین باکتری های مفید به بهبود عملکرد روده و دستگاه گوارش کمک می کنند. مطالعات بسیاری در مورد تاثیر پروبیوتیک ها بر درمان سندرم روده تحریک پذیر، تهوع ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها و بیماری های التهابی روده در حال انجام است.

اگزما

نتایج  مطالعه ای که بر روی بیش از 4000 زن باردار انجام شده نشان می دهد پروبیوتیک ها ریسک اگزما در بارداری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. مطالعه ی دیگری نشان می دهد مصرف مکمل پروبیوتیک در دوران بارداری و شیردهی ریسک اگزما در نوزادان و کودکان را کمتر می کند.

زایمان زودرس

نتایج  مطالعه ای دیگری که بر روی بیش از 4000  زن باردار انجام شده نشان می دهد طول بارداری در زنانی که پروبیوتیک مصرف می کردند در مقایسه با کسانی که پلاسبو یا دارو نما مصرف کرده اند کامل تر بوده است.

تهوع در بارداری

پروبیوتیک ها به صورت قابل توجهی بر یبوست، تهوع و استفراغ دوران بارداری تاثیر گذارند. به نظر می رسد هورمون های بارداری مانند استروژن و پروژسترون میکروبیوم روده را تحت تاثیر قرار می دهند.

آیا مصرف ماست پروبیوتیک در بارداری مجاز است؟

قطعا ماست پروبیوتیک یکی از بهترین منابع پروبیوتیک در بارداری است. بر خلاف آنتی بیوتیک ها، ماست با تنظیم pH واژن ریسک زایمان زودرس را کاهش می کند. همچنین ماست متابولیسم بدن را افزایش داده و التهاب و عفونت را کاهش می دهد.

بهترین پروبیوتیک ها در بارداری

تاثیر گونه های متفاوت پروبیوتیک ها بر بدن انسان متفاوت است. بر اساس مطالعات انجام شده پروبیوتیک های زیر برای بارداری مفید هستند:

  • سویه های لاکتوباسیلوس

Lactobacillus spp

Lactobacillus acidophilus

Lactobacillus acidophilus (LA-5)

Lactobacillus delbrueckiibulgaricus

Lactobacillus casei

Lactobacillus bulgaris

Lactobacillus rhamnosus GG

Lactobacillus GG

Lactobacillus rhamnosus HN001

Lactobacillus rhamnosus

Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103)

Lactobacillus rhamnosus GG (LGG)

Lactobacillus rhamnosus BMX 54

Lactobacillus rhamnosus W71

Lactobacillus salivarius PS2

Lactobacillus fermentum CECT5716

Lactobacillus casei W79

Lactobacillus plantarum W62

Lactobacillus plantarum WJL

Lactobacillus gasseri K7 (LK7)

  • سویه های بیفیدوباکتر

Bifidobacteriumlactis

Bifidobacteriumlactis Bb12

Bifidobacteriumlactis W52

Bifidobacteriumlongum

Bifidobacteriumlongum W108

Bifidobacteriumbifidum

Bifidobacteriumbifidum W23

  • سایر سویه های پروبیوتیک

Clostridium

Bacteroides

Lactococcuslactis

Streptococcus thermophilus

Enterococcus faecium L3

سویه‌های لاکتوباسیلوس رامنوسوس، بیفیدوباکتریا لاکتیس و بیفیدوباکتریوم بیفیدوم در دوران بارداری بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اگرچه همه آنها برای مادر و جنین مفید هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا