گره حقیقی بند ناف

فهرست مطالب

گره حقیقی بند ناف یک اختلال نادر در دوران بارداری یا در حین زایمان است. گره حقیقی بند ناف در بیشتر موارد هیچ علامتی نداشته و زنان باردار متوجه آن نمی شوند. اکثر این نوزادان سالم متولد می شوند اما خطراتی مانند آسیب به مغز جنین یا مرده زایی وجود دارد.

گره حقیقی بند ناف چیست؟

گره های بند ناف شبیه گره های بند کفش هستند. همانطور که بند کفش می تواند گره بخورد، بند ناف نیز گاهی گره می خورد. گره های کوچک معمولا در حین حرکت جنین ایجاد می شوند. آنها خطری برای جنین نداشته و به خودی خود باز می شوند. ژل وارتون یک ماده ژلاتینی در بند ناف است که از مانع از محکم شدن گره های کوچک می شود.

برخی از گره ها خیلی محکم هستند و پزشکان به آنها گره حقیقی می گویند. برخلاف گره های کوچک که به راحتی باز می شوند، گره حقیقی بسیار محکم بوده و می تواند مانع از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به جنین شود. این شرایط عوارض بسیار خطرناکی در حین بارداری و زایمان خواهد داشت.

بند ناف چیست؟

بند ناف با اتصال جفت مادر به جنین، اکسیژن و مواد مغذی را به جنین می رساند و مواد زائد را دفع می کند.

فراوانی گره حقیقی بند ناف

گره بند ناف تقریبا در 1 از هر 100 بارداری دیده می شود. البته همه گره ها حقیقی نیستند. گره حقیقی در کمتر از 1% موارد اتفاق می افتد.

چگونه گره بند ناف ایجاد می شود؟

پزشکان علت دقیق آن را نمی دانند اما برخی فاکتورها ریسک گره حقیقی را افزایش می دهند. همچنین گاهی فشار ناشی از وضع حمل و زایمان  گره را محکم تر می کند.

معمولا گره های کوچک خطرناک نیستند. اما اگر به گره حقیقی تبدیل شوند با کاهش میزان اکسیژن دریافتی جنین می توانند عوارض جدی به همراه داشته باشند.

ریسک گره حقیقی بند ناف در چه کسانی بیشتر است؟

برخی از گره های بند ناف به طور طبیعی اتفاق می افتند و عامل خطر شناخته شده ای ندارند. اما پزشکان معتقدند که عوامل زیر ممکن است شانس ایجاد یک گره واقعی را افزایش دهند:

 • کوچک بودن جنین نسبت به سن بارداری
 • بلندی بیش از حد بند ناف
 • بارداری دوقلوی مونوآمنیوتیک (دوقلوهای همسانی که در یک کیسه آمنیوتیک قرار دارند)
 • افزایش مایع آمنیوتیک (پلی هیدروآمنیوس)
 • بارداری چند قلو (دوقلو یا بیشتر)
 • بارداری پس از 35 سالگی
 • کاهش تحرک جنین

گره حقیقی بند ناف چیست

اگر گرهی در بند ناف ایجاد شود چه اتفاقی می افتد؟

گره حقیقی ممکن است مانع از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به جنین شود.

بهترین راه برای فکر کردن به یک گره واقعی این است که یک شلنگ باغچه ای را با یک گره در آن تصور کنید. گره ها مانع از خروج آب از شیلنگ می شوند. این چیزی است که می تواند با یک گره واقعی اتفاق بیفتد. در هر دو مورد، ماده ای که باید عبور کند آزادانه جریان نمی یابد.

عوارض گره حقیقی در بند ناف چیست؟

گره حقیقی بند ناف با مهار اکسیژن رسانی به جنین می تواند عواقب بسیار خطرناکی به همراه داشته باشد. اثرات طولانی مدت یک گره به میزان سفت بودن آن بستگی دارد. گره محکم می تواند موجب هیپوکسی شدید یا مرگ جنین شود. یک گره شل تر ممکن است باعث هیپوکسی خفیف شود و اثر طولانی مدت نداشته باشد.

برخی از اثرات طولانی مدت گره بند ناف حقیقی:

 • فلج مغزی
 • انسفالوپاتی هیپوکسیک-ایسکمیک (HIE)
 • آسیب به مغز
 • تاخیر ذهنی یا تکاملی

آیا یک گره حقیقی می تواند باعث مرده زایی شود؟

بله، گره حقیقی می تواند باعث مرده زایی شود. اما اکثر بارداری ها و زایمان ها به نوزاد سالم ختم می شوند.

گره حقیقی بند ناف در سونوگرافی

چگونه متوجه گره حقیقی بند ناف بشوم؟

معمولا تا زمان زایمان متوجه گره حقیقی نمی شوید. اما، برخی از افراد در سه ماهه سوم متوجه تحرک کمتری می شوند که می تواند یک عامل خطر برای یک گره واقعی باشد. به همین علت توصیه می شود هر زمانی حرکات جنین را حس نکردید به پزشک تان اطلاع دهید.  

پزشکان می توانند بعد از مشاهده کاهش ضربان قلب یا الگوهای حرکتی جنین، گره واقعی را از طریق سونوگرافی در دوران بارداری تشخیص دهند. با این حال، تشخیص یک گره حقیقی در سونوگرافی دوران بارداری بسیار مشکل است و به همین علت اکثر موارد آن پس از زایمان مشخص می شوند.

گاهی پزشک با تغییر ناگهانی ضربان قلب جنین در حین زایمان متوجه گره حقیقی بند ناف می شود. در این موارد باید به سرعت عمل کند و تصمیم بگیرد که آیا زایمان طبیعی هنوز بی خطر است یا خیر.

پزشک برای یک گره حقیقی چه کاری می تواند انجام دهد؟

پزشکان نمی توانند گره حقیقی بند ناف را درمان کنند. تنها راه مدیریت آن آگاهی از عوامل خطرساز و مراقبت از مادر است.

اگر پزشک قبل از زایمان متوجه یک گره در سونوگرافی شود، بارداری را به ویژه در سه ماهه سوم با دقت بیشتری زیر نظر خواهد گرفت. این می تواند شامل سونوگرافی های بیشتر، مطالعات داپلر و ارزیابی رشد و حرکت جنین باشد. اما، اگر پزشک در حین زایمان به دلیل تغییر در ضربان قلب جنین، گره‌ای را در بند ناف تشخیص دهد، باید جنین را به دقت زیر نظر داشته باشد تا سلامت او به خطر نیافتد.

انقباضات رحمی در حین زایمان نیز می توانند گره حقیقی بند ناف را محکم تر کنند. به همین علت با نزدیک شدن به زایمان پزشک دائما ریتم ضربان قلب نوزادتان را بررسی می کند. در صورتیکه سلامت جنین در خطر باشد یا اکسیژن به او نرسد توصیه به زایمان سزارین اورژانسی می شود.

با وجود اینکه ترسناک به نظر می رسد، گره های حقیقی نادر هستند و در صورت وقوع باعث آسیب دائمی نمی شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا