بیضه نزول نکرده

فهرست مطالب

در جنین های پسر در دوران بارداری بیضه ها ابتدا درون شکم قرار دارند و در اواخر بارداری از حفره شکمی خارج می شوند و درون کیسه بیضه قرار می گیرند. در بیضه نزول نکرده، بیضه ها قبل از تولد نوزاد وارد کیسه بیضه نمی شود. علت دقیق آن مشخص نیست اما اگر تا 6 ماه پس از تولد بیضه ها از حفره شکمی خارج نشوند باید جراحی یا هورمون تراپی انجام شود.

بیضه نزول نکرده چیست؟

در دوران جنینی بیضه ها درون شکم تکامل پیدا می کنند. بیضه سلول های جنسی اسپرم را تولید می کند. در شرایط طبیعی قبل از تولد، بیضه ها از درون شکم وارد کیسه بیضه می شوند. کیسه بیضه کیسه نازکی پشت آلت تناسلی است که بیضه ها را نگه می دارد. بیضه های نزول نکرده زمانی ایجاد می شوند که بیضه ها قبل از تولد یا در چند ماه اول زندگی درون کیسه بیضه قرار نمی گیرند. به بیضه های نزول نکرده کریپتورکیدیسم نیز گفته می شود.

آیا بیضه نزول نکرده خطرناک است؟

در صورتیکه درمان نشود خطرناک است. در واقع، این حالت موجب کاهش هورمون تستوسترون و کیفیت اسپرم ها می شود. بیضه نزول نکرده ریسک ابتلا به سرطان بیضه را نیز افزایش می دهد. اما با درمان به موقع این ریسک کمتر می شود.

فراوانی بیضه نزول نکرده چقدر است؟

تقریبا 3% از کودکان با بیضه نزول نکرده متولد می شوند. این اختلال در نوزادان نارس بیشتر دیده می شود. به طوریکه تا 30% از این کودکان دارای بیضه نزول نکرده اند.

البته در نیمی از موارد در دوران نوزادی بیضه به صورت خود به خودی از بدن خارج شده و وارد کیسه بیضه می شود.

بیضه نزول نکرده

علائم بیضه نزول نکرده چیست؟

مهمترین علامت بیضه نزول نکرده فقدان یک یا هر دو بیضه در کیسه بیضه است. معمولا این اختلال علامت دیگری ندارد. در واقع، بیضه نزول نکرده موجب درد یا اختلال در دفع ادرار نمی شود.

علت بیضه نزول نکرده چیست؟

علت دقیق آن مشخص نیست. به نظر می رسد، کمبود هورمون تستوسترون در دوران جنینی منجر به اختلال در تکامل بیضه ها می شود.

در حال حاضر، هیچ مدرکی علمی معتبری مبنی بر اینکه رژیم غذایی یا سبک زندگی مادر در دوران بارداری منجر به این اختلال شود وجود ندارد.

علائم بیضه نزول نیافته

عوارض بیضه نزول نکرده چیست؟

در این کودکان ریسک موارد زیر بیشتر است:

  • سرطان بیضه. شایع ترین نوع سرطان در مردان بین 15 تا 35 سالگی سرطان بیضه است.
  • پیچ خوردگی بیضه (تورشن بیضه). در این شرایط، طناب اسپرماتیک پیچ خورده و خون رسانی به بیضه قطع می شود. این اختلال بسیار دردناک است و ممکن است بدون درمان فوری بیضه از بین برود.
  • فتق اینگوینال یا فتق کشاله ران. نوعی فتق است که در آن بخشی از اندام از ماهیچه یا بافت کشاله ران بیرون می زند.
  • هیپوگنادیسم یا تستوسترون پایین.

چگونه بیضه نزول نکرده تشخیص داده می شود؟

این اختلال در معاینات پزشکی هنگام تولد یا دوران نوزادی تشخیص داده می شود. در صورتیکه پزشک نتواند بیضه ها را لمس کند به بیضه نزول نکرده مشکوک شده و شما را به اورولوژیست (پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری) ارجاع می دهد. اورولوژیست برای تشخیص قطعی و تعیین محل دقیق بیضه ها سونوگرافی لگن درخواست می کند.

درمان بیضه نزول نکرده چیست؟

در حال حاضر بهترین روش برای درمان بیضه نزول نکرده جراحی ارکیوپکسی است. در طول ارکیوپکسی، جراح یک برش کوچک در کشاله ران کودک ایجاد می کند و بیضه های نزول نکرده را در شکم پیدا می کند. سپس با یک برش کوچک در کیسه بیضه ها آنها را در محل خود قرار می دهد. در صورتیکه در حین جراحی مشخص شود بیضه ی نزول نکرده از بین رفته است آن را بر می دارد.

درمان بیضه نزول نکرده

بهترین سن برای جراحی بیضه نزول نکرده

در صورتیکه بیضه ها تا 6 ماهگی درون کیسه بیضه قرار نگرفتند حتما با پزشک تان در مورد درمان آن صحبت کنید. در صورتیکه نیاز به جراحی ارکیوپکسی باشد 12 تا 24 ماهگی بهترین سن برای انجام آن است.

اگر بیضه نزول نکرده درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر بیضه ها درون کیسه بیضه قرار نگیرند به درستی کار نمی کنند و قادر به تولید اسپرم های سالم نیستند. این شرایط منجر به ناباروری در بزرگسالی می شود.

آیا بیضه نزول نکرده قابل پیشگیری است؟

هیج روش شناخته شده ای برای پیشگیری از بیضه نزول نکرده وجود ندارد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر تا 6 ماه پس از تولد بیضه ها از شکم خارج نشدند به پزشک مراجعه کنید. در صورتیکه کودکتان پس از جراحی دچار هر یک از موارد زیر شد با پزشک او تماس بگیرید:

  • خونریزی شدید
  • درد شدید کشاله ران
  • علائم عفونت از جمله تغییر رنگ پوست، تب، لرز یا خستگی.

آیا می توان با بیضه نزول نکرده بچه دار شد؟

با بیضه نزول نکرده هم می توان پدر شد. اگر یکی از بیضه ها نزول نکرده باشد قدرت باروری مشابه افراد سالم است. اگر هر دو بیضه نزول نکرده باشند (دوطرفه)، قدرت باروری کمتر است.

تفاوت بیضه نزول نکرده با بیضه‌ شناور یا رترکتایل چیست؟

در حالت رترکتایل، یک یا هر دو بیضه بین کیسه بیضه و کشاله ران حرکت می کند. در شرایط طبیعی بیضه ها به کمک ماهیچه در کیسه بیضه ثابت نگه داشته می شوند. اما گاهی تحت تاثیر محرک هایی مانند ترس، لمس یا فشار جا به جا شده و در کشاله ران قرار می گیرند. معمولا بیضه‌ رترکتایل نیاز به درمان نداشته و  به صورت خود به خودی با رسیدن به سن بلوغ از بین می رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا