آزمایش HER2-neu Amplification

آزمایش (HER2-neu Amplification (FISH چیست؟

از آنجایی که بررسی وضعیت گیرنده های ER ،PR و HER2 در بیماران مبتلا به سرطان پستان برای تعیین نوع تومور، پیش آگهی بیمار و همچنین انتخاب درمان اختصاصی کمک کننده می باشد، این گیرنده ها به طور روتین با روش ایمنوهیستوشیمی (IHC) بر روی نمونه بافتی بیماران بررسی می شود.

در بعضی از انواع سرطان ها از جمله سرطان پستان، تعداد کپی های ژن HER2 و پروتئین آن افزایش می یابد و به عنوان یک عامل پیشرفت سرطان عمل می کند، این سلول های توموری را HER2 مثبت می نامند. با توجه به اهمیت این گیرنده، ابتدا با روش IHC، حضور ویا عدم حضور پروتئین های HER2 بر روی نمونه بافت تومور مورد بررسی قرار می گیرد. نتایج آزمایش IHC بر اساس شدت رنگ حاصل به سه صورت 3 مثبت، 2 مثبت و 1 مثبت گزارش می شود که موارد 3 مثبت HER2 positive و موارد 1 مثبت HER2 negative در نظر می گیرند و بر اساس این دو نتیجه از آزمایش IHC می توان برای بیمار تصمیم گیری کرد. اما در ارتباط با موارد 2 مثبت آزمایش IHC، وضعیت HER2 حتما باید توسط آزمایش FISH نیز بررسی شود و جواب نهایی بر اساس نتیجه آن داده شود. در این آزمایش با بکارگیری پروب های اختصاصی تعداد کپی ژن HER2 بر روی گستره کروموزومی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

چرا باید آزمایش (HER2-neu Amplification (FISH را انجام داد؟

برای تعیین وضعیت HER2 در بیماران مبتلا به سرطان پستان  از این آزمایش استفاده می شود. این آزمایش به عنوان یک مارکر پیش آگهی برای مشخص کردن شدت بیماری فرد و همچنین برای تصمیم گیری برای استفاده از درمان های با هدف HER2 درخواست می شود.

نظر به این که استفاده از داروی (Trastuzumab (Herceptin با عوارض قلبی همراه بوده و هزینه بالایی دارد، توصیه می­شود که پیش از تجویز Trastuzumab نتیجه این آزمایش مشخص گردد. این دارو علاوه بر سرطان پستان، در درمان سرطان های پیشرفته و متاستاتیک معده و مری نیز تجویز می شود، از این رو بررسی وضعیت HER2 در این بیماران نیز برای تعیین اینکه آیا از درمان با این دارو سود می برند یا نه توصیه می شود.

آزمایش (HER2-neu Amplification (FISH در چه زمانی انجام می شود؟

زمانی که نتیجه آزمایش IHC به صورت 2 مثبت گزارش می شود، این آزمایش برای تایید آن انجام می شود.

نمونه مورد نیاز:

از بیوپسی و یا نمونه بافت (بلوک پارافینه FFPE) استفاده می شود.

آمادگی لازم پیش از انجام آزمایش:

نیاز به آمادگی خاصی ندارد.

مدت زمان جوابدهی:

جواب این آزمایش بطور معمول ۱۵ روز کاری بعد از نمونه گیری آماده می شود.

نتایج این آزمایش چگونه تفسیر می شوند؟

نتیجه مثبت (positive): بدین مفهوم است که فرد مورد بررسی HER2 مثبت است و بیماری وخیم تری نسبت به موارد منفی دارد. این فرد می تواند کاندید دریافت داروهای با هدف HER2 مثل trastuzumab، lapatinib و pertuzumab  باشد. در حالی که به درمان های اندوکرینی پاسخ نمی دهد و امکان دارد به شیمی درمانی مقاومت نشان دهد.

نتیجه منفی (negative): اگر فردی برای HER2 منفی باشد به این معنی است که درمان های با هدف HER2 برای او   اثر بخش نبوده و از این دسته از درمان ها سودی نمی برد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن