بررسی جهش ژن های BRCA1 و BRCA2 با روش های NGS و MLPA

آزمایش بررسی جهش BRCA1 و BRCA2 چیست؟

جهش در ژن­های BRCA1 و BRCA2 در چندین بیماری حائز اهمیت است. مهمترین این بیماری­ها Hereditary Breast and Ovarian Cancer است. در 25% از موارد HBOC جهش در این دو ژن قابل مشاهده است.

در موارد سرطان پستان با موتاسیون BRCA1 که معمولا ER و HER2/neu منفی بوده، با ایجاد High Grade Invasive Ductal Carcinoma  فرم سرطانی مشابه فرم تک گیر و Aggressive سرطان پستان ایجاد می­نماید.

این دو ژن در مواردی همچون آنمی فانکونی و برخی از انواع سرطان خون نیز دچار جهش می­شوند.

جهش در این دو ژن به دو صورت می­باشد که عبارتند از:

جهش نقطه ­ای که به صورت تغییر و یا حذف یک یا چند نوکلئوتید در نواحی کد کننده و نواحی مجاور آن می­باشد که با استفاده از روشهای (Next Generation Sequencing (NGS قابل شناسایی می­باشند. این موارد حدود 90% از جهش­های BRCA1 و BRCA2 را تشکیل می­دهند.

حدود 10% تا 11% از جهش­های BRCA1 و BRCA2 مربوط به حذف­ها و یا مضاعف شدگی­های بزرگی می­باشد که با روش NGS قابل شناسایی نیست. بهترین روش برای شناسایی این نوع جهش­ها استفاده از Multiplex Ligation-dependent Probe Amplification و یا همان MLPA است که دارای مجوز in vitro diagnostic و یا همان IVD می­باشد.

چه افرادی کاندید انجام این آزمایش می باشند؟

  • در موارد (PARP inhibitor therapy (Olaparib or Talazoparib
  • Hereditary Myeloid Malignancies
  • Pancreatic Adenocarcinoma جهت رژیم های درمانی FOLFIRINOX و Gemcitabine + Cisplatin
  • موارد مشکوک به آنمی فانکونی

روش انجام و نحوه تفسیر آزمایش به چه صورت است؟

جهت شناسایی جهش­های پاتوژن در اگزون­های BRCA1 و BRCA2 با روش NGS توالی یابی کامل اگزون­ها و توالی­های مجاور انجام شده نتایج از نظر (Single Point Mutation و Small Indels (20bp با دقت بالای 95 درصد مورد بررسی قرار می­گیرد. در صورت مشاهده Pathogenic variant و Likely pathogenic variant نتیجه مثبت در نظر گرفته خواهد شد.

در 10 درصد از موارد جهش در ژن­های BRCA1 و BRCA2 به صورت حذف­های بزرگ می­باشد که شناسایی آنها با روش MLPA انجام می­شود. در این روش از پروب­های متعددی برای اگزون­ها و نواحی مجاور آنها در ژن­های BRCA1 و BRCA2 در نظر گرفته شده است که در مقایسه با پروب­های مرجع، وجود اختلاف به صورت افزایش نسبت را Duplication و کاهش نسبت را به صورت Deletion در نظر می­گیرند.

محدودیت این آزمایش چیست؟

برای شناسایی موارد ارثی سرطان پستان پس از مشاوره ژنتیک توصیه می­شود از پانل کامل سرطان خانوادگی پستان و تخمدان استفاده شود که در آن کلیه ژن­های ایجاد استعداد ابتلا به این نوع سرطان چک می­گردد.

جهت بررسی ارثی این نوع سرطان بهتر است ابتدا این آزمایش بر روی فرد مبتلا در خانواده چک شود. البته در صورت در دسترس نبودن فرد مبتلا آزمایش بر روی فرد در معرض خطر نیز قابل انجام است.

نمونه مورد استفاده:

10 سی سی خون حاوی EDTA

مدت زمان جوابدهی:

حدود 1 ماه

برای مطالعه مطلب مرتبط با آزمایش BRCA اینجا کلیک کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن