ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت منتقله از راه مقاربتی است. ویروس پاپیلومای انسانی یک عفونت ویروسی است که از طریق تماس پوست به پوست بین افراد منتقل می شود. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد که از طریق تماس جنسی منتقل می شود و می تواند بر اندام تناسلی، دهان یا گلو تأثیر بگذارد.

زگیل های تناسلی به چه صورت های ظاهر می شوند؟

زگیل های تناسلی معمولاً به صورت یک برجستگی کوچک یا گروهی از برجستگی در ناحیه تناسلی ظاهر می شوند. می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح باشند و یا به شکل گل کلم باشند. یک متخصص می تواند با مشاهده ناحیه تناسلی زگیل را تشخیص دهد.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می تواند باعث سرطان های دهانه رحم و سایر سرطان ها از جمله سرطان واژن، آلت تناسلی مرد یا مقعد شود. همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان در پشت گلو از جمله پایه زبان و لوزه ها (سرطان دهانه حلق) شود.

بسیاری از مردانی که به عفونت این ویروس مبتلا می شوند هیچ علائمی ندارند، اگرچه ممکن است در برخی از آنها زگیل تناسلی ایجاد شود. در صورت مشاهده هرگونه برجستگی یا ضایعه غیرمعمول در آلت تناسلی، بیضه یا مقعد خود به پزشک مراجعه کنید.

برخی از سویه های HPV می توانند باعث سرطان آلت تناسلی ، مقعدی و گلو در مردان شوند. برخی از مردان ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با آن باشند، از جمله مردانی که رابطه جنسی مقعدی و سیستم ایمنی ضعیف دارند.

عفونت HPV در زنان بالای 30 سال کمتر دیده می شود، اما احتمال دارد به سرطان دهانه رحم منجر شود. این یکی از دلایل مهمی است که باید به طور منظم به متخصص زنان خود مراجعه کنید.

اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که آلوده هستند و علائم یا مشکلات جسمی ناشی از آن را ایجاد نمی کنند. برخی از افراد هنگام ابتلا به زگیل تناسلی متوجه می شوند که HPV دارند. زنان ممکن است هنگام دریافت نتیجه آزمایش غیر طبیعی پاپ ( غربالگری سرطان دهانه رحم)، متوجه شوند که HPV دارند. دیگران ممکن است فقط در صورت بروز مشکلات جدی تری از طریق HPV ، مانند سرطانها به این موضوع پی ببرند.

HPV و مشکلات سلامتی ناشی از HPV چقدر شایع است؟

CDC تخمین می زند که 43 میلیون عفونت ویروس پاپیلومای انسانی در سال 2018 وجود داشته باشد. در همان سال، 13 میلیون عفونت جدید وجود دارد. HPV به قدری رایج است که تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد در صورت عدم تزریق واکسن HPV در دوره ای از زندگی خود به این ویروس مبتلا می شود. مشکلات بهداشتی مربوط به HPV شامل زگیل های تناسلی و سرطان دهانه رحم است.

زگیل های تناسلی: قبل از معرفی واکسن های HPV ، تقریباً 340،000 تا 360،000 زن و مرد هر ساله تحت تأثیر زگیل های دستگاه تناسلی قرار می گیرند.

سرطان دهانه رحم: هر ساله نزدیک به 12000 زن که در ایالات متحده زندگی می کنند مبتلا به سرطان دهانه رحم می شوند و بیش از 4000 زن بر اثر سرطان دهانه رحم می میرند – حتی با غربالگری و درمان

هر ساله تقریباً 19،400 زن و 12100 مرد تحت تأثیر سرطان های ناشی از HPV قرار می گیرند.

انواع HPV

انواع HPV که می توانند زگیل های تناسلی ایجاد کنند با انواع HPV که می توانند باعث سرطان شوند یکسان نیستند. از آنجا که احتمالاً برخی تایپ های ویروس HPV عوارض بیشتری نسبت به سایرین ایجاد می کنند، به دو دسته کم خطر و پرخطر دسته بندی میشوند. ( high risk,low risk)

انواع کم خطر نمی توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند و قابل درمان هستند. انواع پرخطر می توانند باعث ایجاد سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم شوند که در صورت عدم درمان به سرطان تبدیل می شوند.

HPV 6 و HPV 11

این دو تایپ رایج از نوع کم خطر ویروس می باشند که تقریباً به 90 درصد زگیل های تناسلی مرتبط هستند.

HPV 16 و HPV 18

این دو تایپ رایج از نوع پرخطر ویروس هستند.HPV 16 رایج ترین نوع پر خطر HPV است و معمولاً علائم قابل توجهی ندارد، این تایپ از ویروس باعث ایجاد 50 درصد سرطان های دهانه رحم در سراسر جهان می شود. HPV 18 یکی دیگر از انواع پر خطر HPV است. به طور معمول علائمی ایجاد نمی کند، اما می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

HPV 16 و HPV 18 با هم تقریباً 70 درصد مسئول سرطان های دهانه رحم در سراسر جهان هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا