سوالاتی كه درباره مشاوره ژنتیك می شود؟

شاید شما سوالاتی را درباره مشاوره ژنتیك داشته باشید، در متن زیر به تعدادی از این سوال ها پاسخ داده شده است:

مشاور ژنتیك كیست؟

مشاوران ژنتیك دارای مدرك تخصصی دانشگاهی در زمینه ژنتیك پزشكی و مشاوره هستند. این افراد در زمینه ارزیابی ریسك بروز بیماریهای ژنتیکی در افراد و خانواده های در معرض خطر و تشخیص انواع بیماریهای ژنتیكی ارثی فعالیت می کنند. یكی دیگر از زمینه های فعالیت این گروه متخصص، تفسیر نتایج آزمایش ژنتیك و ارائه مشاوره حمایتی و آگاهی دادن درباره راهكارهای موجود برای پیشگیری از بروز مجدد بیماریهای ژنتیكی در خانواده است.

مشاوره ژنتیك چیست؟

مشاوره ژنتیك فرایند كمك به افراد در درك و سازگاری با پیامدهای پزشكی، روانشناختی و خانوادگی است كه در اثر مواجهه با بیماری ژنتیكی در خانواده بروز می نماید. برای مثال:

  • چطور یك بیماری یا وضعیت ارثی ممكن است فرد یا خانواده را تحت تاثیر قرار دهد.
  • آیا وجود سابقه بیماری در خانواده، شانس ابتلا و تكرار آن بیماری را در خانواده افزایش می دهد.
  • كدام آزمایشات ژنتیك برای فرد و خانواده مناسب هستند و نتایج این آزمایشات چه چیزی را نشان خواهند داد.
  • چگونه می توان آگاهانه ترین انتخاب را درباره بیماری انجام دهیم.

مشاوران ژنتیك چه اقداماتی را انجام می دهند؟

مشاوران ژنتیك در بسیاری از زمینه های پزشكی از جمله سرطان، مراقبت های دوران بارداری، پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی كودكان و بزرگسالان فعالیت می كنند. برخی از مشاوران ژنتیك به صورت تخصصی تر و در حیطه مشخصی مثل بیماریهای ژنتیكی قلب، عصب شناسی و یا ناباروری و … ارائه خدمت می نمایند.

در حالی كه نقش آنها بسته به تخصص ممكن است متفاوت باشد، همه مشاوران ژنتیك به بیماران و خانواده ها كمك می كنند تا مسائل پیچیده ژنتیكی را درك كنند و بتوانند تصمیمات صحیحی را درباره وضعیت خود بگیرند. مشاوران ژنتیك با تفسیر نتایج آزمایش و توضیح اطلاعات به بیماران، سعی بر این دارند كه درك آنها را برای افراد آسان نمایند.

مشاوره ژنتیك و آزمایش ژنتیك چقدر هزینه دارد و آیا بیمه آن را پوشش می دهد؟

انواع مختلفی آزمایش ژنتیك وجود دارد و هر یك از آنها هزینه متفاوتی دارند. آزمایشات ژنتیك جزء گرانترین آزمایشات هستند، اما باید این را به خاطر بسپارید كه صرف هزینه برای انجام این آزمایشات بسیار كمتر از هزینه مادی و معنوی است كه خانواده صرف مراقبت از فرزند معلول می كنند.

شركت های بیمه مختلف، سیاست های متفاوتی را در حمایت از هزینه های آزمایشات ژنتیك دارند و ممكن است برخی از آزمایشات را پوشش دهند و اما برخی را خیر. مانند بیشتر خدمات مراقبت های بهداشتی، ممكن است نیاز باشد كه بخشی از هزینه را شما پرداخت نمایید. توصیه می شود كه در زمان اقدام به انجام آزمایش، از صحت و نحوه پوشش شركت بیمه خود آگاه شوید.

آیا می توانم بدون انجام مشاوره ژنتیك، اقدام به انجام آزمایش ژنتیك نمایم؟

شما می توانید آزمایش ژنتیك را بدون مراجعه به مشاوره ژنتیك انجام دهید. پزشك شما می تواند آزمایش را برای شما درخواست دهد و نتایج را به شما ارئه دهد. با این وجود، ممكن است پزشك متخصص ژنتیك نباشد و نتواند درك درستی از نتیجه آزمایش را به شما ارئه نماید، سوالاتی برای شما ایجاد شود كه منجر به سردرگمی و نگرانی شما گردد. با توجه به اینكه متخصصین ژنتیك، آموزش های پیشرفته ای را در زمینه ژنتیك پزشكی، مشاوره و تفسیر نتایج دیده اند، می توانند اطلاعات جامع تر و قابل فهم تری را درباره اینكه آیا شما و خانواده شما تحت تاثیر بیماری ژنتیكی خاصی هستید یا خیر به شما ارائه نمایند. مشاوران ژنتیك دسترسی به اطلاعات به روز ژنتیك دارند و می توانند داده های جدید ی درباره بیماری در اختیار شما قرار دهند.

آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم با بهره گیری از کادر پزشکی و آزمایشگاهی متخصص و با تجربه آماده ارائه خدمات به مراجعین خود می باشد، جهت دریافت اطلاعات مربوط به خدمات مشاوره ژنتیک در این مرکز با شماره 34486940 (026)  تماس حاصل فرمایید و راهنمایی بگیرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا