کارتی سل تراپی و درمان سرطان

فهرست مطالب

کارتی سل تراپی نوعی درمان سرطان بر پایه ی ایمونوتراپی است که در آن با کمک T-سل ها سلول های سرطانی از بین می روند.

T-سل ها نوعی سلول های سیستم ایمنی هستند که نقش بسیار مهمی در مقابله با بیماری ها دارند. آنها به سیستم ایمنی کمک می کنند تا به بیماری ها پاسخ دهد و قادر به از بین بردن سلول های غیر طبیعی هستند. متاسفانه، در افراد مبتلا به سرطان توانایی T-سل ها در شناسایی و حذف سلول های سرطانی کاهش پیدا می کند.

کارتی سل تراپی در تعداد زیادی از بیماران موثر بوده است. در برخی موارد، این روش موفق به درمان کامل سرطان شده است.

با این حال، کارتی سل تراپی همیشه تاثیر گذار نیست. در برخی از بیماران مدت کوتاهی پس از بهبودی سرطان عود می کند. مطالعات بسیاری در مورد علت پاسخ های متفاوت به درمان در حال انجام است.

کارتی سل تراپی چگونه است؟

انواع مختلفی از کارتی سل تراپی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است. در تمام روش های درمانی مورد تایید FDA از T-سل های فرد بیمار برای درمان او استفاده می شود. برخی آزمایشات بر روی درمان با T-سل های اهدایی در حال انجام است.

در هر دو حالت، T-سل ها به آزمایشگاه ارسال شوند. در آزمایشگاه، این سلول ها از نظر ژنتیکی تغییر داده می شوند تا پروتئینی به نام گیرنده (رسپتور) که قادر به شناسایی و اتصال به پروتئین دیگری به نام آنتی ژن در سطح سلول های سرطانی است تولید کنند. T-سل های جدید قادر به شناسایی و حمله به سلول های سرطانی هستند. سپس T-سل ها تکثیر شده و در نهایت به فرد مبتلا به سرطان تزریق می شوند.

پروسه کارتی سل تراپی

چه سرطان هایی با کارتی سل تراپی قابل درمان هستند؟

انواعی از کارتی سل تراپی توسط شرکت های دارویی مختلف تولید شده اند که برای درمان سرطان های زیر استفاده می شوند:

  • لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B در کودکان و بزرگسالان
  • انواع مختلف لنفوم سلول B مانند:

لنفوم سلول B پیشرفته

لنفوم فولیکولار

  • لنفوم سلول بیمیان سینه ای اولیه (Primary mediastinal B-cell lymphoma (PMBL))
  • سرطان لنفوم غیر هوچکین (MCL)
  • مولتیپل میلوما

کارتی سل تراپی در بیماران

بعد از ارسال نمونه خون به آزمایشگاه جداسازی، تصحیح و تکثیر T-سل ها معمولا چند هفته طول می کشد. در این مدت ممکن است بیماران درمان دیگری را دریافت کنند.

پس از آماده شدن T-سل ها بیمار برای تزریق خون در بیمارستان بستری می شود. قبل از تزریق دوره کوتاهی شیمی درمانی انجام می شود. شیمی درمانی موجب تضعیف سیستم ایمنی بیمار شده در نتیجه، T-سل های جدید فرصت بهتری برای تکثیر و از بین بردن سلول های سرطانی دارند.

پروسه ی تزریق T-سل سریع است و معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد. پس از تزریق بر حسب نوع سرطان بیمار باید حداقل 4 هفته تحت نظر پزشک باشد.

کارتی سل تراپی چگونه است؟

عوارض جانبی کارتی سل تراپی

عوارض جانبی کارتی سل تراپی ممکن است خفیف تا شدید و در صورتیکه کنترل نشود کشنده باشد.

شایع ترین عارضه آن کاهش سطح ایمنی بدن و به دنبال آن تب و عفونت است. البته این حالت همراه با تهوع، اسهال و استفراغ جزء خفیف ترین عوارض کارتی سل تراپی هستند.

گاهی کارتی سل تراپی منجر به مشکلات عصبی جدی اما موقت مانند گیجی، تشنج و لکنت زبان می شود.

یکی از عوارض خطرناک این درمان سندرم آزادسازی سیتوکین cytokine release syndrome (CRS) است. سایتوکاین ها پیام رسان های شیمیایی هستند که توسط T-سل ها تولید می شوند. آنها پاسخ های ایمنی را تنظیم می کنند. در افراد مبتلا به CRC سایتوکاین ها بیش از حد نرمال تولید می شوند. CRC می تواند خفیف و تنها با تب همراه باشد. با این حال، در برخی افراد موجب مشکلات جدی مانند کاهش فشار خون و مشکلات تنفسی می شود.

موارد ذکر شده عوارض جانبی شناخته شده ی کارتی سل تراپی هستند. با در نظر گرفتن اینکه این روش یک نوع درمان جدید است پزشکان در حال بررسی عوارض طولانی مدت آن هستند. 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سرطان ثانویه از دیگر عوارض کارتی سل تراپی است که در تعدادی ممکن است بروز کند بنابراین کارتی سل تراپی درمانی با درجه هشدار بالا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا