غربالگری سرطان و اهمیت آن

فهرست مطالب

غربالگری به معنای انجام آزمایش برای شناسایی سرطان یا سایر بیماری ها در افرادی است که هیچ علامتی از آن ندارند. برخی از تست های غربالگری قادر به شناسایی سرطان در مراحل اولیه هستند. در چنین شرایطی می توان قبل از پیشرفت بیماری توده را جراحی و خارج کرد. سایر تست های غربالگری در صورتیکه به صورت منظم انجام می شوند به تشخیص اولیه سرطان یعنی زمانیکه کوچک است، پخش نشده و درمان آن راحت تر است کمک می کنند.

به طور کلی، در تمام تست های غربالگری نکته ی بسیار مهم سنجش مزایا نسبت به خطرات آن است. از جمله این خطرات اضطراب، درد، خونریزی و … هستند. همچنین، غربالگری یک آزمایش بی عیب و نقص نیست. این یعنی، قادر به تشخیص همه سرطان ها نیست و گاهی موارد مشکوکی که در غربالگری گزارش می شوند خطرناک نیستند (مثبت کاذب). به طور کلی، نتایج تست های غربالگری حتما باید با یک روش تکمیلی که خود ممکن است خطراتی داشته باشد تایید شوند.

به همین علت، انجمن سرطان آمریکا (ACS) بر اساس شواهد علمی دستورالعملی برای غربالگری سرطان منتشر کرده است. در جدید ترین نسخه ی این دستورالعمل اطلاعاتی در مورد بهترین تست های غربالگری، زمان انجام و فاصله ی بین آنها ارائه شده است. 

دستورالعمل انجمن سرطان آمریکا برای غربالگری سرطان

طبق جدیدترین گایدلاین ACS افراد بالغی که ریسک متوسطی برای ابتلا به سرطان دارند می بایست به طور منظم از نظر سرطان پستان دهانه رحم، پروستات، ریه و روده غربالگری شوند. مطالعات زیادی در مورد اهمیت غربالگری در تشخیص زود هنگام سایر سرطان ها در حال انجام است.

غربالگری سرطان پستان

همه ی زنان مجاز به انجام ماموگرافی از 40 سالگی هستند. با این حال، به افرادی که از نظر سرطان پستان در گروه ریسک متوسط قرار دارند توصیه می شود از 45 سالگی ماموگرافی سالیانه انجام دهند. پس از 55 سالگی می توان ماموگرافی را هر دو سال یا سالیانه ادامه داد. غربالگری می بایست به صورت منظم حداقل تا 10 سال انجام شود. برای تعیین ریسک ابتلا به سرطان پستان حتما با پزشک تان مشورت کنید. همچنین، اگر متوجه هر نوع تغییری شدید حتما به او اطلاع دهید.

سرطان پستان

غربالگری سرطان دهانه رحم (سرویکس)

همه ی زنان مجاز به انجام غربالگری سرطان دهانه رحم از 25 سالگی هستند. افرادی که 25 تا 65 ساله هستند می بایست هر 3 سال یک بار تست پاپ اسمیر یا هر 5 سال یک بار آزمایش HPV انجام دهند. پس از 65 سالگی، ادامه غربالگری در افرادی که نتایج آزمایشات غربالگری شان در 10 سال اخیر نرمال بوده است نیاز نیست. قابل به ذکر است، کسانی که از نظر HPV واکسینه شده اند از این قاعده مستثنی نیستند.

تست hpv

غربالگری سرطان روده

به افرادی که ریسک متوسط ابتلا به سرطان روده دارند غربالگری سرطان روده را از 45 سالگی توصیه می شود. گاهی به کسانی که بر اساس سابقه پزشکی خانوادگی/ فردی از نظر سرطان روده پر خطر هستند توصیه می شود غربالگری را قبل از 45 سالگی، در فواصل کوتاه تر یا همراه با سایر تست های تکمیلی انجام دهند. به طور کلی، انواعی از تست ها مانند، کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی، آزمایش خون مخفی در مدفوع و … برای غربالگری سرطان روده قابل انجام هستند. در مورد ریسک ابتلا به این سرطان و مناسب ترین روش غربالگری برای شما با پزشک تان مشورت کنید. مهم است بدانید، تمام نتایج مشکوک با روش هایی غیر از کولونوسکوپی می بایست حتما با کولونوسکوپی تایید شوند.

سرطان دهانه رحم

غربالگری سرطان ریه

غربالگری سرطان ریه به افرادی که در گروه پر خطر از نظر این سرطان قرار دارند توصیه می شود. سی تی اسکن سالیانه قفسه سینه با دوز پایین به کسانی که 50 تا 80 سال سن دارند، سیگاری هستند یا ترک کرده اند توصیه می شود. حتما با پزشک تان در مورد ریسک ابتلا به سرطان ریه، مزایا، معایب و خطرات غربالگری آن مشورت کنید.

غربالگری سرطان پروستات

تصمیم گری در مورد سن شروع غربالگری سرطان پروستات نسبت به سایر سرطان ها کمی چالش برانگیز است. این یعنی، پیش از انجام تست حتما در مورد مزایا و معایب آن با پزشک تان مشورت کنید. غربالگری سرطان پروستات در همه مردان پس از 50 سالگی مجاز است. با این حال، افرادی که سابقه ابتلا به سرطان پروستات در پدر یا برادرشان قبل از 65 سالگی دارند، بهتر است غربالگری را از 45 سالگی آغاز کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا