آشنایی با تست آلفافتوپروتئین (AFP)

آزمایش خون آلفافتوپروتئین (AFP) سطح AFP را در خون یک زن باردار بررسی می کند. AFP ماده ای است که در کبد جنین ساخته میشود. میزان AFP در خون یک زن باردار می تواند به پزشک شما در تشخیص بیماری هایی نوزادتان از قبیل spina bifida و  anencephaly کمک کند.

بررسی سطح AFP در یک مادر آینده می تواند نشان دهد که آیا کودک آنها ممکن است در لوله عصبی خود که بعد به مغز و نخاع تبدیل خواهد شد، مشکلی داشته باشد یا خیر. AFP یکی از آزمایشات خونی است که شما در دو گروه آزمایش triple screen یا quad screen انجام میدهید. انجام این تست بستگی به شخص دارد. یک مشاور ژنتیک می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند. توجه داشته باشید که تست آلفافتوپروتئین (AFP) از نمونه سرم خون مادر درحدود 4 ماهگی گرفته می شود.

نحوه نمونه برداری چگونه است؟

یک تکنسین با استفاده از یک سوزن نمونه کوچکی از خون از ورید موجود در دست یا بازو را می گیرد. در محل سوزن ممکن است احساس خارش پوستی داشته باشید و کمی کبودی یا خونریزی داشته باشید. سپس بر روی نمونه خون شما آزمایش انجام میشود.

نتایج آزمایش به چه معنی می باشند؟

نتیجه منفی یا طبیعی معمولاً به این معنی است که جنین شما دارای هیچ گونه ناهنجاری ژنتیکی نیست.

نتیجه مثبت با AFP بالا نقص مادرزادی مانند spina bifida را نشان می دهد. به طور معمول نتیجه 2.5 برابر یا بیشتر از سطح “متوسط” AFP است که مورد انتظار در آن مرحله از بارداری می باشد.

نتیجه مثبت با AFP کم به معنای اختلالی مانند سندرم داون یا سندرم ادواردز می باشد.

اگر نتیجه آزمایش شما طبیعی نیست نگران نباشید؛ AFP تنها درباره احتمال ابتلای فرزند شما به این اختلالات و وجود یا عدم وجود آن تمرکز دارد.AFP بالا میتواند به این معنی باشد که کودک شما AFP بیش از حد معمول بسازد یا ممکن است شما دوقلو داشته باشید (دو نوزاد AFP بیشتری نسبت به یک بچه دارند). موارد دیگر از جمله نژاد، وزن و دیابت شما نیز می تواند بر نتیجه شما تأثیر بگذارد.یکی دیگر از مراحل انجام آزمایش آمنیوسنتز می باشد. وجود AFP در مایعات اطراف کودک شما را بررسی میکنند. پزشک شما با استفاده از یک سوزن بلند و نازک از ناحیه  شکم به درون کیسه آمنیوتیک میبرد و مقدار کمی مایع آمنیون  برای بررسی آزمایشگاه برمیدارد. 

میزان طبیعی AFP چه مقدار است؟

دامنه طبیعی معمولی 0.5 تا 2.0 یا 2.5 میلیمتر است. افزایش سطح AFP مادر در هفته 16-18 بارداری در نقایص لوله عصبی جنین مشاهده می شود. 

آیا این تست جنسیت جنین را مشخص می کند؟

این آزمایش برای تشخیص افزایش کروموزوم های 13، 18 و 21 همچنین می تواند جنسیت کودک را تشخیص دهد. اما قادر به تشخیص همه کروموزوم ها نیست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا