روش نمونه گیری بزاقی COVID-PCR

آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم به عنوان همکار طرح انستیتو پاستور ایران جهت انجام توالی یابی کل ویروس کرونا مفتخر به معرفی روش نمونه گیری مذکور (Saliva) برای پزشکان و مراجعین محترم‌شان می‌باشد .

به طور خلاصه نمونه‌گیری‌های تهاجمی و مبتنی بر روش نمونه گیری سوآپ، بنا بر دلالیل مختلفی نظیر تجربه و توانایی فرد نمونه‌گیر، میزان همکاری فرد نمونه دهنده و همین طور مراحل مختلف بیماری افراد (ناقلی و ابتلا) دارای کیفیت‌های متفاوتی می‌باشد که گاه هر کدام از این عوامل و یا تلفیقی از چند عامل در کیفیت نمونه‌ی گرفته شده موثر می‌باشد. به همین دلیل شاهد کیفیت‌های متفاوتی از این تست می‌باشیم که در نتیجه تست COVID-PCR اهمیت دارد.

مجموعه عوامل ذکر شده باعث شده است که از مدتی پیش روش جدیدی مبتنی بر نمونه گیری بزاقی این تست در دنیا طراحی شود که در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و انگلستان، ابتدا برای کودکان و در ادامه برای تمامی گروه‌های سنی به مرور جایگزین روش‌های تهاجمی شود و استانداردهای پزشکی این کشورها را نیز کسب کند.

آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم مفتخر است که به عنوان اولین مرکز، به صورت پیشرو و انحصاری انجام تست COVID-PCR را بر مبنای این روش در استان البرز انجام دهد.

روش نمونه گیری بزاقی یا Saliva از طریق ویال مخصوصی صورت می‌گیرد که شامل دو قسمت است:

1- ویال اختصاصی نمونه گیری Saliva که حاوی Container مخصوص حفظ ژنوم ویروس کووید-19 بعد از نمونه گیری می‌باشد.

2- آب مقطر معمولی که جهت نمونه گیری غرغره‌ای به فرد داده می‌شود.

روش انجام نمونه گیری Saliva :

در این روش طبق جدول زیر ابتدا آب مقطر باز شده و به صورت کامل در دهان فرد چکانده می‌شود. در ادامه فرد به صورت متناوب و هر 5 ثانیه آب مقطر را در دهان چرخانده و سپس بلافاصله غرغره از انتهای حلق  آغاز می‌شود. روش مذکور (چرخش آب مقطر در دهان و غرغره از انتهای حلق) دو بار دیگر نیز ادامه می‌یابد و بعد از پایان 30 ثانیه تکمیل می‌گردد.

5 ثانیه اول5 ثانیه دوم5 ثانیه سوم5 ثانیه چهارم5 ثانیه پنجم5 ثانیه ششم
چرخش در دهانغرغره انتهای حلقچرخش در دهان غرغره انتهای حلقچرخش در دهان غرغره انتهای حلق

نکته مهم: در این روش باید تا نیم ساعت قبل نمونه گیری از خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و سیگار کشیدن خودداری نمود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا